Przyjaźń damsko-męska - zasady, granice, zalety i wady

Przyjaźń damsko-męskaO przyjaźni damsko-męskiej krąży wiele mitów, każdy ma na jej temat własne zdanie. Pytanie, które się powtarza brzmi… czy jest możliwa? Jak jest naprawdę? Czy możliwa jest przyjaźń między mężczyzną a kobietą? A może jednak każda tego typu znajomość i tak kończy się związkiem albo przynajmniej romansem?

Czym jest przyjaźń?

W temacie przyjaźni damsko-męskiej warto najpierw odpowiedzieć sobie na pytanie, czym w ogóle jest przyjaźń? Jest to głęboka relacja między dwojgiem ludzi, oparta na wzajemnym szacunku i zaufaniu. Między przyjaciółmi tworzy się wyjątkowa więź, pozwalająca nam na wspólne spędzanie czasu, rozmawianie o problemach, wspieranie się.

Przyjaciele lubią spędzać ze sobą czas, dyskutować, wyjeżdżać razem. W radosnych chwilach cieszą się ze swoich sukcesów, a w trudnych pocieszają i razem szukają najlepszych rozwiązań. Relacja ta może wiązać osoby różnej płci, narodowości, osoby w różnym wieku i o różnych statusach społecznych. Może zacząć się nagle lub przerodzić się w głębszą relację ze zwyczajnej znajomości. Przyjaciel to coś znacznie więcej niż znajomy lub kolega, to jednak nie rodzina ani partner/ka.

W przyjaźni istnieje wiele cech wspólnych z miłością, mówimy bowiem o:

  • zaufaniu,
  • szczerości,
  • lojalności,
  • zrozumieniu,
  • akceptacji.

W tej relacji nie ma jednak mowy o intymności, pocałunkach czy zbliżeniach seksualnych. Przyjaciele mogą się przytulać, być blisko ale nie wychodzi ona poza pewne granice. Czasem w przyjaźni używamy słów "kocham Cię" ale odnosi się do miłości przyjacielskiej bez intymności między dwojgiem ludzi.

Jaki powinien być przyjaciel?

Jakie cechy powinien mieć przyjaciel? Jaki powinien być, abyśmy chcieli wejść z nim w głębszą relację, przyjaźnić się?

Cechami, bardzo pożądanymi u przyjaciół są zwykle:

  • szczerość, lojalność, uczciwość i prawdomówność, przyjaciel nikogo nie udaje, mówi to, co myśli i potrafi przekazać najgorsza prawdę w sposób, który nie urazi i nie skrzywdzi;
  • empatia, umiejętność współczucia i wspierania w trudnych chwilach;
  • umiejętność wybaczania;
  • umiejętność niesienia bezinteresownej pomocy;
  • umiejętność dotrzymywania obietnic i dochowywania sekretów.

Prawdziwy przyjaciel powinien akceptować nas takimi, jakimi jesteśmy, wraz z naszymi wadami i słabszymi stronami. Powinien nas wspierać i być przy nas w trudnych i radosnych momentach, potrafić nas pocieszyć ale i rozbawić. Przyjaciel dba o relację i robi wszystko, aby znajomość rozwijała się i pogłębiała.

Co daje nam przyjaźń? Czy możemy się objeść bez przyjaciół?

Co takiego ważnego daje nam przyjaźń, że wiele osób pragnie mieć przyjaciela lub przyjaciółkę?

Istnieje wiele ważnych kwestii, które sprawiają, że przyjaźń odmienia nasze życie:

  • przyjaźnie zmieniają nas, pomagają nam odkryć w sobie to, czego sami nie jesteśmy w stanie odkryć;
  • dzięki przyjaźni możemy się zmienić, przewartościować swoje życie;
  • bardzo często posiadanie przyjaciół pomaga nam w odnalezieniu w sobie niezwykle wartościowych cech, które cenią w nas te bliskie osoby, a z których posiadania nie zdawaliśmy sobie sprawy;
  • przyjaźń jest dla wielu osób siłą, motywacją i lekiem na wiele problemów;
  • dzięki przyjaciołom czujemy się potrzebni, wartościowi, cenieni;
  • posiadanie przyjaciół dodaje odwagi i mocy w trudnych chwilach;
  • przyjaźń pomaga nam zaakceptować swoje wady, skoro bowiem nasz przyjaciel nas akceptuje, to czemu my nie mamy tego robić?

Przyjaźń jest wspaniałą, cenną i wartościową relacją. Pomaga nam poznać nasze zasoby, tolerować ale i walczyć ze słabszymi stronami oraz pozwala poczuć się kimś ważnym. Na tych samych zasadach działa przyjaźń między mężczyzną a kobietą. Wiadomo jednak, że w przypadku heteroseksualnych przyjaciół istnieje ryzyko pogłębienia się relacji. Jak powinna wyglądać taka relacja, aby pozostała przyjaźnią?

Przyjaźń damsko-męska - na jakich zasadach powinna się opierać?

Jakimi zasadami powinna kierować się przyjaźń między mężczyzną a kobietą, gdy oboje z nich są osobami heteroseksualnymi? Na pewno, aby relacja była jasna dla obu stron niezmiernie istotne jest bycie zdecydowanym i asertywnym. Warto ustalić kodeks zasad i ich się trzymać, w tym ustalić, że nie interesuje nas nasza fizyczność, oczywiście przyjaciele mogą się sobie podobać, uważać się nawzajem za osoby atrakcyjne ale nic poza tym. Możemy uważać, że nasza przyjaciółka jest piękna lub nasz przyjaciel przystojny, doceniać ich urodę ale cenić ich za to, jakimi są ludźmi, bez poczucia pożądania wobec osoby przyjaciela.

Należy także wyznaczyć pewne granice bliskości, czyli tego, jak bardzo pozwolimy się zbliżyć przyjacielowi do nas fizycznie. Owszem, możemy się przytulać, dawać sobie buziaka w policzek, w czoło, przyjaciel może ucałować przyjaciółkę w dłoń ale… zwykle nic poza tym. Bardzo często w głębokiej, długoletniej przyjaźni, opartej na zaufaniu przyjaciele śpią w jednym łóżku, np. w czasie wakacji czy gdy nocują u siebie, zachowują się wobec siebie jak brat i siostra i są to relacje zupełnie normalne. Warto jednak pamiętać, że w wielu sytuacjach, np. po wypiciu alkoholu, nietrudno jest przekroczyć granicę między byciem blisko, a zbliżeniem fizycznym.

Już na początku relacji trzeba także przeprowadzić rozmowę na temat naszych oczekiwań względem relacji: czego oczekujemy od przyjaźni, od przyjaciela? Warto również na samym początku zaznaczyć, że nie interesuje nas związek, że chcemy przyjaźni. Jeśli druga strona jest tego samego zdania i mamy czystą sytuację, może być to wstęp do pięknej relacji, nawet na całe życie.

Aby przyjaźń damsko-męska byłą dla nas relacją satysfakcjonującą i dającą poczucie spełnienia istotna jest:

  • szczerość w komunikacji i jasne mówienie o tym, czego chcemy i potrzebujemy;
  • szanowanie potrzeb swoich i drugiej osoby, określanie, co w relacji nam odpowiada, a co nie;
  • szanowanie ustanowionych granic i sygnalizowanie, gdy coś zaczyna wymykać się spod kontroli.

W przypadku przyjaźni damsko-męskiej istotne jest życie w świadomości, że mimo naszych starań i tak relacja może pewnego dnia przerodzić się w miłość. Jeśli tak się stanie, możemy albo stworzyć związek albo zakończyć znajomość lub wybrać rozwiązanie pośrednie, wszystko zależy od okoliczności.

Przyjaźń między mężczyzną a kobietą - zalety i wady

Jakie zalety ma posiadanie przyjaciela innej płci? Dlaczego taka znajomość może być bardziej wartościowa, czego może nas nauczyć?

  1. Przyjaźń z osobą innej płci może nam ułatwić zrozumienie osób płci przeciwnej, np. przyjaciel lepiej nam wytłumaczy zachowanie naszego partnera, a przyjaciółka podpowie, dlaczego ukochana tak się zachowuje.
  2. Przyjaciel innej płci otwiera oczy na wiele spraw, związanych z życiem kobiet czy mężczyzn, pozwala nam to poznać inne hobby, np. gdy chodzimy z przyjacielem na mecze lub gdy przyjaciółka zabiera nas do fryzjera lub na zakupy.
  3. Kobietom posiadanie przyjaciela pozwala poczuć się bezpiecznie, mogą w jego towarzystwie iść na imprezę, poprosić przyjaciela, aby odebrał je z pracy, gdy kończą później, itp.
  4. Mężczyźni z kolei dzięki przyjaciółkom mogą stać się o wiele bardziej delikatni, opiekuńczy i troskliwi.

A czy przyjaźń między mężczyzną a kobietą może mieć jakieś wady? Jakie niedogonienia mogą wynikać z posiadania przyjaciela innej płci?

Niestety, zdarza się, że jedno z przyjaciół zaczyna czuć do drugiego coś więcej i wtedy dalsza przyjaźń staje się dla jednego z przyjaciół źródłem cierpienia, relacja nie daje mu bowiem tego, czego potrzebuje. Gdy zdarza się tak, jak zapisano wyżej, dana osoba może przez długi czas milczeć i ukrywać swoje prawdziwe uczucia, zwłaszcza, gdy ukochana osoba jest w związku.

Zazdrość u partnera
Zazdrosny partner

Posiadanie przyjaciela innej płci może być źródłem zazdrości naszego partnera/partnerki, bardzo często ukochana osoba nie może zrozumieć, że nasza przyjaźń jest czystą relacją, pozbawiona fizycznej bliskości.

Granice między przyjaźnią a miłością

Przyjaźń jest bliską relacją, opartą na wzajemnym zaufaniu oraz szczerości. W miarę upływu czasu przyjaciele nieustannie i zupełnie naturalnie zbliżają się do siebie, rozmawiają, wymieniają doświadczeniami, mają coraz więcej wspólnych wspomnień. Stają się przy sobie coraz bardziej swobodni. Ich relacja staje się bliska relacji między rodzeństwem z tą jednak obawą, że przyjaciół nie łączą więzy krwi, więc cały czas możliwe jest przekroczenie granicy między przyjaźnią a romansem. Przypomina to trochę platoniczny związek, białe małżeństwo.

Kiedy i dlaczego zdarza się, że przeradza się w romans, co zwykle ją kończy lub nadaje znajomości nową jakość? Nie jest powiedziane, która strona zwykle odpowiada za rozpoczęcie romansu w przyjaźni damsko-męskiej. Czasami pierwsza zakochuje się kobieta, czasami mężczyzna, czasami oboje przyjaciół w pewnym momencie zaczynają czuć do siebie coś więcej. I co wtedy? Warto przeanalizować tą sytuację i możliwości, jakie przed nam stoją.

A co, gdy przekroczyliśmy granicę i przyjaciele mają za sobą pierwszy raz?

Seks niestety wiele komplikuje… Gdy między przyjaciółmi dojdzie do zbliżenia fizycznego, co było działaniem niezamierzonym, spowodowanym impulsem chwili lub np. upojeniem alkoholowym i nikt nie ma zamiaru tego powtarzać, możliwe jest kontynuowanie przyjaźni i w wielu przypadkach nawet po spontanicznym seksie możliwe jest trwanie w takiej relacji przez wiele lat, a nawet do końca życia. Jeśli jednak zbliżenie fizycznie nie było przypadkiem i czujemy do siebie coś więcej, warto przeprowadzić rozmowę, podczas której podyskutujemy o tym, co się podziało, co się między nami zmieniło i jakie obecnie mamy oczekiwania, co do naszej relacji. Jeśli będą podobne, jeśli oboje przyjaciele będą chcieli zmienić relację i stworzyć związek, warto na pewno spróbować. Wiele związków rodzi się z przyjaźni, co jest doskonałym wstępem do wspaniałego związku. Partnerzy już się znają, wiele razem przeżyli, znają swoje słabsze i mocne strony, wiedzą o siebie wiele, wiedzą tego, czego chcą i czego potrzebują. Jeśli jednak jedna z osób nie wykaże chęci kontynuowania relacji pod postacią związku, warto zastanowić się, czy możliwe jest kontynuowanie takiej relacji. Do miłości nikogo zmusić nie można ale po współżyciu niełatwo będzie zakochanej osobie wrócić do relacji przyjacielskiej.

Podobnie kwestia wygląda wtedy, gdy nie doszło do seksu ale w przyjaźni coś się podziało, pojawiło się uczucie. Gdy jest jednostronne, warto porozmawiać otwarcie z drugą osobą i powiedzieć jej, co czujemy. Do wyboru mamy dwie opcje, albo nasza przyjaciółka/przyjaciel czuje to samo i zastanowimy się nad byciem w związku albo nie czuje nic więcej i spotkamy się z odrzuceniem, bardzo bolesnym i spotykającym nas ze strony jednej z najbliższych osób. W tym wypadku zwykle nie ma możliwości kontynuowania przyjaźni, ponieważ relacja już nie będzie taka sama, a osoba zakochana będzie cierpiała, że nie może być z ukochaną/nym. Jeśli jednak, mimo braku współżycia, z obu stron pojawiło się uczucie, warto porozmawiać na temat ewentualnego bycia razem, z seksem oczywiście możemy zaczekać, wszystko jest do ustalenia między bliskimi sobie osobami.

Czy przyjaźń może przerodzić się w miłość?

Czy przyjaźń damsko-męska może w pewnym momencie zakończyć się szczęśliwym związek, a nawet małżeństwem? Oczywiście, jest to możliwe, gdy obie strony zaczynają czuć coś więcej i chcą zmienić relację i tym samym spróbować stworzyć związek. Mają za sobą już etap poznawania siebie, sporo razem przeszli, wiele o sobie wiedzą. Jeśli zarówno jedna i druga osoba czuje zauroczenie,

A co ze spontanicznymi komentarzami rodziny i znajomych: "Od razu wiedzieliśmy, że to się tak skończy", "A jednak razem, czyli przyjaźń damsko-męska nie istnieje", "Wiadome było, że będziecie razem…" czy nie są dla zakochanych denerwujące? Mogą być na początku ale doskonale wiemy, że nikt na początku przyjaźni nie zakłada przekształcenia się jej w związek. Jeśli w Waszym przypadku tak się stało i oboje jesteście z tego powodu szczęśliwi, to najważniejsze. Dbajcie o Wasze uczucie, o związek i nie słuchajcie nieprzychylnych komentarzy.

Kiedy zakończyć przyjaźń damsko-męską?

A kiedy zakończyć przyjaźń damsko-męską? Co może sprawić, że taka relacja nie ma sensu i nie powinniśmy jej kontynuować? Poniżej opis sygnałów, które powinny nas zaalarmować, że dalsza znajomość nie ma sensu:

  • przyjaźń staje się jednostronna, zależy nam i się staramy ale druga strona wyraźnie straciła zainteresowanie dbaniem o znajomość i relację;
  • czujesz, że druga strona zaczyna Cię kontrolować lub stosuje manipulację, w tym szantaż emocjonalny;
  • relacja zaczyna być toksyczna, nie czujesz radości ze wspólnie spędzonych chwil;
  • druga strona czuje coś więcej, a my nie i widocznie ją tym krzywdzimy lub zakochany w nas przyjaciel/przyjaciółka jest chorobliwie o nas zazdrosny/a;
  • my czujemy coś więcej do przyjaciela/przyjaciółki ale druga strona tego nie odwzajemnia i staje się to źródłem naszego cierpienia, zwłaszcza, gdy ukochana osoba jest w związku.

Podjęcie decyzji o zakończeniu przyjaźni nigdy nie jest łatwe, warto jednak rozważyć wszystkie za i przeciw, jeśli ta relacja nie dostarcza nam satysfakcji.

Sandra Pawlak
Dziennikarka, psycholog, blogerka. Ciekawska i analityczna obserwatorka życia.

Komentarze