Przedwczesne siwienie - czy warto kamuflować siwe włosy?

Przedwczesne siwienieWłosy często są symbolem zdrowia i młodości, dlatego przedwczesne siwienie może być szczególnie dotkliwe dla samooceny młodych osób. Czy warto maskować siwe włosy? Być może nie warto się ich wstydzić? Co stosować na siwe włosy? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w niniejszym artykule.

Przedwczesne siwienie - siwe włosy w młodym wieku

Coraz więcej osób dostrzega pierwsze siwe włosy już przed dwudziestym rokiem życia. Odpowiedzialne za to mogą być zanieczyszczenie środowiska, choroby autoimmunologiczne, bielactwo, zaburzenia hormonalne, promieniowanie UV, palenie tytoniu oraz niedobory żywieniowe. Uważa się jednak, że najważniejszym czynnikiem przedwczesnego siwienia jest genetyka. To ona warunkuje produkcję melaniny, która nadaje kolor włosom, oczom i skórze. Siwienie powodowane jest utratą melanocytów, które tworzą pigment.

Siwe włosy a samoocena

Przedwczesne siwienie włosów może mieć negatywny wpływ na psychikę młodych osób, a nawet może mieć wpływ na kształtowanie się osobowości. Niektóre osoby dotknięte przedwczesnym siwieniem mogą mieć niską samoocenę, odczuwać wykluczenie, poczucie dyskryminacji oraz stres. Dlatego szczególnie pomocne w akceptacji siwizny mogą być szerokodostępne metody kosmetyczne maskowania przedwczesnego siwienia - szczególnie u młodzieży.

Szczegółowe informacje na temat przedwczesnego siwienia oraz jego podłoża zgodnie z ustaleniami badań, znajdziesz w artykule https://siwe-wlosy.pl/dlaczego-wlosy-siwieja.

Kosmetyczne sposoby na siwe włosy - jak poradzić sobie z problemem

Obecnie rynek dostarcza wiele metod kamuflowania siwych włosów. Wśród nich wyróżnia się metody trwałe i krótkotrwałe. Dobór odpowiedniego kosmetyku to droga prób i błędów, ponieważ w zależności od typu włosów, uzyskany kolor może być różny. Nie zapominajmy, że możemy barwić także brwi, rzęsy czy zarost. Można wyróżnić następujące sposoby maskowania siwizny:

  • Farby chemiczne - powszechnie stosowanie środki do trwałej koloryzacji. Można stosować je na całą długość włosów, ale stosować pasemka, jeżeli występują na początku pojedyncze siwe włosy.
  • Preparaty ziołowe (np. z henną) - istnieją gotowe mieszanki z ziołami do barwienia włosów, ale można pozyskać także czyste zioła i ukrywać siwiznę.
  • Szamponetki - charakteryzują się krótką trwałością, co umożliwia eksperymentowanie z koloryzacją i dopasowanie odpowiedniego koloru.
  • Tonery koloryzujące - mają niską zawartość amoniaku i charakteryzują się niską trwałością. Można traktować je również jako wykończenie koloryzacji.
  • Kremy koloryzujące - mogą zmienić nieznacznie kolor włosów i podkreślić występujący kolor. Charakteryzują się krótkotrwałością.
  • Odsiwiacze - ich działanie polega na wniknięciu do włosa substancji i reakcji z tlenem, co powoduje stopniowe powstawanie pigmentów identycznych z naturalnymi.
  • Płukanki ziołowe - mogą zmieniać tony włosów, rozjaśniać lub przyciemniać, wykazując pewne zdolności pielęgnacyjne.
  • Wcierki - mogą mieć pozytywne działanie na skórę głowy oraz wygląd włosów.
  • Niebieskie szampony - mogą tonować kolor włosów, nadawać blask i maskować żółte tony.
  • Żele koloryzujące - często występują na bazie henny I stosowane są do barwienia brwi, rzęs czy zarostu.

Podsumowanie

Przedwczesne siwienie nie musi mieć wpływu na Twój wizerunek oraz samopoczucie. Istnieje dużo metod kosmetycznych, które mogą wspierać Cię w funkcjonowaniu z przedwczesnym siwieniem.

Komentarze