Proteiny i kreatyna - odżywki dla sportowców

Proteiny i kreatynaCoraz więcej młodych ludzi, a w przeważającej większości mężczyźni, którzy rozpoczynają regularne treningi wzbogacają swój racjonalny jadłospis nie tylko o obfite w witaminy i minerały produkty, czy suplementy diety, ale również o specjalne odżywki dla sportowców.

Zawierają one odpowiednie substancje mobilizujące organizm do szybszego spalania tłuszczu i budowania tkanki mięśniowej. Odżywki dla sportowców dostępne są bez recepty w profesjonalnych punktach handlowych z asortymentem przeznaczonym dla trenujących i wbrew pozorom mają niewiele wspólnego z prohormonami, czy sterydami anabolicznymi, traktowanymi jako niedozwolony doping w profesjonalnym sporcie.

Spożywanie odżywek dla sportowców w zalecanych ilościach nie ma wpływu na gospodarkę hormonalną organizmu, a co za tym idzie nie są też szkodliwe dla zdrowia.

Najpopularniejszymi i najchętniej stosowanymi suplementami diety dla sportowców są:

Kreatyna

Kreatyna jest aminokwasem naturalnie występującym w organizmie (w tkance mięśniowej) i między innymi z tego względu jest też najbezpieczniejszą i najlepiej przebadaną substancją wśród suplementów. Przyjmowana w formie uzupełnienia diety i treningów, zwiększa wytrzymałość i energię organizmu oraz wspomaga budowanie masy mięśniowej.

Specjaliści zalecają przyjmowanie kreatyny po wysiłku fizycznym, od razu po rozpuszczeniu. Należy jednak pamiętać o dostarczaniu organizmowi zwiększonej ilości płynów, gdyż kreatyna ze względu na swoje silne właściwości powoduje szybsze odwadnianie.

Warto mieć na uwadze, że spożywanie większej niż zalecana dawki takich suplementów jak kreatyna może wywołać tycie, biegunki, skurcze mięśni i bóle żołądka. Co więcej absolutnie nie powinny być stosowane przez osoby cierpiące na schorzenia nerek, czy osoby poniżej 18 roku życia.

Odżywki białkowe

Odżywki białkowe, to z kolei, suplementy składem oparte na skoncentrowanych proteinach pochodzących z mięs, jaj, mleka, a nawet rośli i których podstawowym zadaniem jest uzupełnianie niedoboru proteiny w organizmie oraz wspomaganie przestrzegania diety. Z uwagi na to, że proteiny są lekkostrawne i stosunkowo szybko się wchłaniają pozwalają na wygodne dostarczenie potrzebnej dla kondycji dawki białka.

Ze względu na pochodzenie protein zawartych w odżywkach białkowych możemy wyróżnić dobrze przyswajalne proteiny zwierzęce i proteiny roślinne odznaczające się znacznie gorszą przyswajalnością. Przy wyborze odpowiednich dla nas odżywek należy, więc kierować się nie tylko jakością produktu, ale przede wszystkim stopniem wchłanialności jaki jest nam aktualnie potrzebny.