Profilaktyka stomatologiczna

Profilaktyka stomatologicznaProfilaktyką jest leczenie stomatologiczne, zabiegi takie jak profesjonalne oczyszczanie zębów, profilaktyka, a nawet ortodoncja. Część wymienionych specjalności w profilaktyce spełnia niejako rolę pośrednią, część bezpośrednio i bardzo intensywnie zapobiega chorobom zębów i przyzębia.

Takim pośrednim środkiem profilaktycznym jest ortodontyczna korekta zgryzu.

Dlaczego pośrednim?

Choćby z uwagi na to, że rzadko decydujemy się na korektę w związku z bardzo poważnymi zniekształceniami zgryzu, częściej traktujemy ją jako rozwiązanie typowo kosmetyczne, nie zdając sobie nawet sprawy z tego, że w ten sposób zapobiegamy dalszej deformacji.

Profilaktyka sensu stricto

Zabiegami o charakterze typowo profilaktycznym (choć z estetyką też mają bardzo wiele wspólnego) są zabiegi polegające na profesjonalnym oczyszczaniu zębów z kamienia - patrz: usuwanie kamienia nazębnego i z płytki nazębnej. Każdy taki osad jest doskonałym siedliskiem bakterii i sami, nawet rygorystycznie przestrzegając higieny, niewiele zdziałamy, bo drobnoustroje, tak czy inaczej, ukryją się w kamieniu i w osadach.

Dlatego też usuwanie kamienia nazębnego jest jednym z grupy tych zabiegów, które należy wykonywać bardzo regularnie. To zabieg niekoniecznie przyjemny, ale i bezbolesny. Wiąże się jedynie z niewielkim dyskomfortem.

Za to trudno mówić o nieprzyjemnościach w odniesieniu do wizyt kontrolnych, kiedy to stomatolog jedynie sprawdza stan naszego uzębienia w poszukiwaniu ewentualnych zmian chorobowych. Co ciekawe tych ostatnich wizyt też się obawiamy - zupełnie niepotrzebnie!