Problemy z kręgosłupem

Problemy z kręgosłupem są w obecnych czasach powszechne. Narażeni na nie są wszyscy - młodzi, starzy, pracownicy biurowi i pracownicy fizyczni, uczniowie i nauczyciele i wiele, wiele innych. Wydawać by się mogło, że w obecnych czasach, gdy kult zdrowego ciała jest coraz bardziej powszechny, powinniśmy dbać również o nasz kręgosłup. Najczęściej jednak o nim zapominamy, co jest błędem, ponieważ kręgosłup jest jedną z najważniejszych, o ile nie najważniejszą częścią szkieletu.

Badania pokazują, że problemy z kręgosłupem są coraz częstsze. Na ich przyczynę składa się wiele czynników, w zależności od tego jaki styl życia prowadzimy. I tak osoby, które prowadzą siedzący tryb życia narażone są na to, że ich kręgosłup jest słaby, tak jak mięśnie wokół niego. Ponadto kości są narażone na skrzywienia. Dlaczego tak się dzieje? Wystarczy spojrzeć na pracowników jakiegokolwiek biura, by zobaczyć, że prawie nikt nie siedzi w odpowiedniej pozycji - takiej, która jest najlepsza dla naszego kręgosłupa. Zamiast tego widzimy garbiących się ludzi, którzy na dodatek siedzą zbyt blisko lub zbyt daleko biurka i tym samym zmuszają własne ciała do siedzenia w nienaturalnych pozycjach.

Można powiedzieć, że z odwrotnym problemem zmagają się pracownicy fizyczni. Ich problemy z kręgosłupem wynikają najczęściej z jego przeciążenia, co objawia się w szczególności bólami lędźwiowymi. Bardzo częstą przypadłością są również problemy z wypadającym dyskiem, problemy z poszczególnymi kręgami, a nawet przepuklina kręgosłupa.

Jak temu zaradzić? Wydaje się to być banalnie proste - wystarczy dać swojemu kręgosłupowi trochę wytchnienia i nie narażać go na zbyt duże przeciążenia. Dotyczy to przede wszystkim ludzi bardzo młodych, u których szkielet jeszcze może się zmieniać.

Dbajmy więc o nasze kręgosłupy, a unikniemy wielu przykrości i oszczędzimy sobie niepotrzebnego bólu.