Pozytywne myślenie, pozytywne nastawienie - 10 pomysłów

Pozytywne myślenie10 sposobów na to, aby pozytywnie podchodzić do życia. Dobre nastawienie to podstawa: na pewno przynajmniej raz w życiu każdy z nas słyszał te słowa. Ile w tym prawdy, doskonale wiemy: siła pozytywnego myślenia jest niesamowita, potrafi zmieniać to, co dzieje się w naszym życiu, zamieniać porażki w sukcesy.

Pozytywne myślenie to sposób na życie, który możesz wdrożyć już dziś.

Poniżej 10 ciekawych pomysłów, które pozwolą Ci bardziej optymistycznie spojrzeć na swoje życie.

1. Staraj się zachować optymizm w myśleniu i działaniu

Jeśli zależy Ci na pozytywnym myśleniu, zrób wszystko, aby zachowywać na co dzień optymizm w myśleniu i działaniu. Patrz pozytywnie na to, co dzieje się w Twoim życiu, szukaj czegoś dobrego w każdej chwili. Nie nastawiaj się negatywnie, nawet gdy coś wydaje się z góry skazane na niepowodzenie. Nie zakładaj najgorszego, przekonaj siebie, że może się udać, a nawet jeśli nie, to może wszystko uda się jakoś poukładać. Nie dramatyzuj, nie panikuj i nie histeryzuj na wyrost. Nie twórz czarnych scenariuszy, nie nastawiaj się negatywnie do tego, czego nie znasz, np. idziesz na kolację do rodziców ukochanego, słyszałaś, że jego mama jest niemiła i już nastawiasz się na to, że Cię nie polubi. Niech wszystko działa na zasadzie samospełniającego się proroctwa: jeśli będziesz powtarzać, że coś się uda, to na pewno tak będzie!

2. Otaczaj się pozytywnymi ludźmi

Poza pozytywnym myśleniem zadbaj o to, aby na co dzień otaczały się pozytywne i optymistycznie nastawione do świata osoby. Niech ich pozytywne spojrzenie na świat udziela się i Tobie, korzystaj z ich radości życia, energii i uśmiechu. Unikaj towarzystwa osób markotnych, wiecznie narzekających malkontentów, pesymistów i ludzi, którzy zawsze widzą przysłowiową szklankę do połowy pustą. Tacy ludzie z pewnością nie przyczynią się do Twojego pozytywnego spojrzenia na świat.

3. Każdego dnia zrób coś dobrego i ciesz się tym

Załóż sobie, że każdego dnia zrobisz coś dobrego, czy to dla siebie czy dla innych. poprzedniego dnia wymyśl, co to będzie lub działaj spontanicznie. Dobrym uczynkiem może być praktycznie wszystko: zaniesienie na piętro zakupów starszej sąsiadce, wyprowadzenie psa babci, zrobienie kawy koleżance z biura czy upieczenie ciasta dla domowników. Niech te dobre uczynki motywują Cię i napędzają, ciesz się nimi i tym, że sprawiasz innym radość. Czerp z tego pozytywnego uczucia!

4. Dbaj o siebie i prowadź zdrowy styl życia

Aby zadbać o pozytywne spojrzenie na świat, zadbaj o to, by cieszyć się dobrym zdrowiem i samopoczuciem. Prowadź zdrowy styl życia, wysypiaj się, śpij przynajmniej 7 godzin na dobę, możesz również ucinać sobie krótkie, maksymalnie godzinne drzemki w ciągu dnia. Okażą się dobrym rozwiązaniem zwłaszcza w sezonie jesienno-zimowym. Postaw na zdrową, zbilansowaną dietę, jedz dużo owoców i warzyw, zwłaszcza sezonowych. Spożywaj węglowodany złożone, w tym pełnoziarniste pieczywo, kasze, orzechy. Jedz nabiał, w tym jogurty, twarogi i mleko. Pij dużo wody i niegazowanych soków na bazie wody, nie stroń od kakao oraz maślanek i kefirów. Słodycze zastąp bakaliami czy ryżem na mleku z miodem lub musem owocowym, na deser zjedz galaretkę z owocami albo kisiel z sokiem: kolorowe posiłki na pewno poprawią Ci nastrój!

5. Znajduj codziennie czas dla siebie

Jeśli chcesz pozytywnie patrzeć na świat pamiętaj o tym, by każdego dnia znajdować chwilę dla siebie. Może to być choć 5 czy 10 minut, kiedy zasiądziesz do ukochanej kawy i zastanowisz się nad swoim życiem. Ciesz się tym czasem, poświęcaj go na refleksję lub nie myśl o niczym. Możesz przez tą chwilę posłuchać muzyki, przeczytać rozdział książki lub wyjść na krótki spacer. Niech będzie to swoisty reset dla Ciebie, chwila przerwy, relaksu.

6. Zatrzymaj się i podziwiaj to, co jest wokoło

Każdego dnia się spieszysz, dzielisz czas miedzy pracę i dom, nierzadko dodatkowo się uczysz, korzystasz z zajęć dodatkowych, np. chodzisz na kurs czy fitness. Pamiętaj jednak, że codzienna gonitwa może sprawić, że nie zauważysz, co dzieje się wokół Ciebie, np. że wprowadził się obok starszy pan, który potrzebuje pomocy, że koleżanka z bloku obok urodziła dziecko lub po prostu, że zaczęła się już wiosna. Pamiętaj, by czasem się zatrzymać, choćby w drodze do pracy - i spojrzeć na to, co dzieje się dokoła.

7. Przyjmij odpowiedzialność za swoje życie

Coś Ci się nie udało i wrzucasz winę na innych, na los, na pogodę? Koniec z tym, przejmij odpowiedzialność za swoje czyny i za swoje życie. Nie oznacza to, że masz się obarczać winą za to, co Ci się nie udało. Po prostu postaraj się uczynić siebie sprawcą tego, co dzieje się w Twoim życiu. Mów: "Uda mi się", "Zrobię to", "To moja zasługa", "Zrobiłam/em to dobrze".

8. Przekazuj dobre emocje innym

Aby "rozsiewać" dobro: mów o nim, przekazuj innym dobre słowa i emocje. Mów komplementy, pozdrawiaj z uśmiechem sąsiadów, wyrażaj się pozytywnie o innych. jeśli zaczniesz emanować dobrą energią szybko zobaczysz, że zatacza ona krąg i wraca do Ciebie. Spodziewasz się dziecka? Przekazuj dobre emocje swojemu maluszkowi. Dziecko w łonie mamy doskonale odczuwa jej emocje, jej złość, smutek ale i radość. Emocje udzielają się dziecku, gdy mama jest szczęśliwa, maluszek również! Ciesz się zatem jak najczęściej, zarówno swoim odmiennym stanem, jak i wszystkim tym, co dzieje się dookoła. Mówcie do dziecka z partnerem, nazywajcie je po imieniu, opowiadajcie co robicie. Wyposażaj dziecko w dobrą energię jeszcze przed narodzinami, niech wyrośnie w przyszłości na radosnego i pełnego entuzjazmu człowieka.

9. Każdego ranka zrób coś pozytywnego!

Aby pozytywnie nastroić się na każdy dzień, postaraj się już rano zrobić coś pozytywnego: ubierz sweter w radosnym kolorze mimo iż z oknem pada deszcz, upiecz naleśniki w kształcie serduszka dla całej rodziny lub napisz ukochanej osobie karteczkę z miłym napisem i zostaw ją na lustrze. Taki pozytywny, wesoły, a czasem śmieszny gest sprawi, że zyskasz dobry humor na cały dzień, a może sprawić radość również innym.

10. Uśmiechaj się każdego dnia!

Nie zapominaj również o uśmiechu, ten niewinny gest może naprawdę wiele, jeśli chodzi o pozytywne nastawienie do świata. Uśmiechaj się często i to nawet bez powodu. Uśmiechaj się do siebie, do ukochanej osoby, do dzieci, do rodziców, przyjaciół, kolegów z pracy, a nawet nieznanych osób. Jeśli pewnego dnia ktoś uśmiechnie się do Ciebie, dzień na pewno będzie przyjemniejszy.

Pomysły wydają Ci się ciekawe? To wspaniale, wcielaj je w życie każdego dnia ale nie zapominaj o sobie.

Co jeszcze możesz zrobić, aby myśleć pozytywnie i przestawić się na optymistyczne podejście do życia?

  • Nie staraj się być perfekcyjna/y za wszelką cenę: nikt nie jest idealny i nie da się tego zmienić. Nie staraj się na siłę i wszelkimi sposobami dążyć do perfekcji. Nie masz idealnego porządku w pokoju, zapomniałaś pomalować paznokci, nie zrobiłaś dwudaniowego obiadu? Spokojnie, świat się przez to nie zawali. Ciesz się wszystkim, również swoimi niedoskonałościami i korzystaj z tego, co daje Ci los.
  • Zaakceptuj siebie z zaletami i wadami: składasz się z zalet i wad, z tego, z czego jesteś dumny ale i z tego, nad czym należałoby popracować. Kluczem do sukcesu jest jednak umiejętność zaakceptowania siebie takim, jakim się jest, bez wytykania sobie wad i słabszych stron. Niech te niedoskonałości będą dla Ciebie mobilizacją do pracy nad sobą, do stawania się lepszy ale – jak wspomniano wyżej – nie za wszelką cenę.
  • Nie bój się tego, co nowe, podejmuj wyzwania dnia codziennego: to, co nowe może nas przerażać, fascynować, przyprawiać o dreszcze, cieszyć… Niech dla Ciebie wszystko to, co nowe będzie interesującym wyzwaniem, szansą na spróbowanie czegoś innego, na zdobycie nowego doświadczenia. Nawet jeśli nic z tego nie wyjdzie, np. pójdziesz na rozmowę kwalifikacyjną i nie dostaniesz nowej pracy, potraktuj to doświadczenie jako cenną lekcję i coś, co dodatkowo Cię rozwija.
  • Przyjmuj krytykę z godnością i wyciągaj z niej lekcje: ktoś Cię skrytykował, a Ty masz ochotę odwrócić się na pięcie i uciec? Spokojnie, potraktuj krytykę, o ile była konstruktywna i nie obrażała Cię, jak lekcję, jak informację zwrotną na swój temat, która może stać się motorem do zmian na lepsze. Nie rozpamiętuj negatywnych informacji na swój temat, uśmiechnij się i podziękuj za krytykę, powiedz, że to dla Ciebie cenne informacje, które pozwalają Ci stać się lepszym człowiekiem.
  • Nie porównuj się z innymi: w porządku, ktoś ma lepszy samochód, większe mieszkanie, jakaś koleżanka może poszczycić się lepszą figurą ale zastanów się, z czego Ty jesteś dumna/y. Doceniaj to, co masz i ciesz się tym!

Autor: Monika Muzolf, psycholog