Pozytywne, dobre cechy charakteru i ich doskonalenie

Pozytywne cechy charakteruKażdy z nas posiada pewne cechy charakteru, czyli określone cechy rozwinięte na określonym poziomie. Sprawiają one, że jesteśmy wyjątkowi. Czy istnieją cechy, które są lepsze od innych, które pomogą nam żyć lepiej, bardziej szczęśliwie? Oczywiście recepty na sukces nie ma ale są pewne pozytywne, dobre cechy charakteru, których posiadanie może pomóc nam w osiągnięciu życiowego szczęścia.

Pozytywne, dobre cechy charakteru

Poniżej lista 10 cech charakteru, których posiadanie pomoże nam osiągnąć w życiu sukces i szczęście.

Zobacz, czy posiadasz te cechy.

1. Szczerość
Szczerość to pierwsza i najważniejsza cecha na tej liście. Obejmuje mówienie prawdy i tego, co czujemy oraz uczciwość wobec drugiej osoby. Szczerość to również niewyjawianie sekretów i tajemnic, które ktoś nam powierzył. To także lojalność i dotrzymywanie słowa. Szczerość cenimy praktycznie u każdego: u partnera, przyjaciela czy pracownika.

2. Zaradność życiowa
Osoby zaradne życiowo doskonale radzą sobie z tym, co stawia przed nimi życie. Mogą czegoś nie umieć nie wiedzieć ale ich inteligencja i umiejętność radzenia sobie w różnych sytuacjach sprawiają, że poradzą sobie z wieloma problemami i przeciwnościami. Osoba zaradna jest obrotna, przedsiębiorcza, pomysłowa, lubi przejmować inicjatywę. Zaradność jest cechą pożądaną zarówno u partnera życiowego, jak i pracownika.

3. Ambicja
Ambicja to ważna cecha charakteru, obejmuje stawianie sobie wysokich celów i dążenie do nich. Ambicja jest istotna głównie w życiu zawodowym, gdzie pozwala nam piąć się do szczeblach kariery i wspomaga samorozwój. Ambity pracownik do doskonały pracownik: chce pracować, rozwijać się, działać, jest aktywny.

4. Ciekawość
Ciekawość to domena ludzi otwartych, aktywnych, pozytywnie nastawionych do świata. Ciekawość pozwala nam na uczenie się nowych rzeczy, sprawia, że jesteśmy wszystkim zainteresowani, rozwijamy się. Zalety tej cechy widoczne są szczególnie u małych dzieci: maluchy poznają świat z ogromną ciekawością, nie mają jeszcze sprecyzowanych pasji, wiec interesuje je praktycznie wszystko. Tej właśnie ciekawości powinniśmy uczyć się od najmłodszych, pozwoli nam ona czerpać z życia to, co najpiękniejsze i cieszyć się nim każdego dnia.

5. Empatia
Empatia to wczuwanie się w stany emocjonalne innych osób, to rozumienie ich emocji, poprzez umiejętność stawiania się na ich miejscu, spoglądanie na daną sprawę z innego punktu widzenia. Empatia sprzyja rozwijaniu wrażliwości emocjonalnej, jest cechą bardzo pożądaną zarówno w związku, jak i w życiu zawodowym. Jest cechą potrzebną w wielu profesjach, np. u lekarza, psychologa, nauczyciela, pielęgniarki, niani ale również prawnika czy każdego szefa!

6. Asertywność
Asertywność to bardzo cenna i pożądana dziś cecha charakteru. Obejmuje ona umiejętność odmawiania i bronienia swojego zdania z jednoczesnym poszanowaniem drugiej osoby. To sztuka niełatwa do opanowania ale bardzo przydatna, zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym. Osoby asertywne postrzegane są jako pewne siebie, zdecydowane, odważne ale i kompetentne.

7. Cierpliwość
Cierpliwość to umiejętność oczekiwania na swoją kolej, to radzenie sobie z czekaniem na coś. To wyrozumiałość w sytuacji, gdy nie możemy mieć czegoś od razu. Każdy rodzic już wie: cierpliwość nie jest mocną stroną dziecka. A czy jest Twoją? Warto, by tak było, osoby cierpliwe bowiem o wiele wytrwalej dążą do obranych sobie celów, są szczęśliwsze, ponieważ cieszą się z drobnostek, nie potrzebują wielkich rzeczy aby zobaczyć w życiu coś wartościowego.

8. Odwaga
Odwaga to zdolność podjęcia ryzyka, zrobienia czegoś trudnego, niebezpiecznego i odniesienie sukcesu lub też nie, odwaga to już sama próba działania, przełamanie się, działanie niejako "na złość" swoim ograniczeniom i kompleksom. Osoby odważne łatwiej mogą osiągnąć sukces i szczęście, ponieważ podejmują ryzyko, nie boją się działać, a ewentualne porażki traktują jako cenną lekcję i po raz kolejny podejmują ryzyko z nadzieją na sukces.

9. Wytrwałość
Wytrwałość jest bardzo cenioną cechą charakteru. To dążenie do czegoś mimo niepowodzeń, to obranie celu i zrobienie wszystkiego, aby ten cel osiągnąć. Wytrwałość jest bardzo ściśle powiązana z cierpliwością i odwagą ale również z ambicją. Osoby wytrwałe o wiele łatwiej dążą do celu, działają aktywniej, chętniej, są uważane za osoby pracowite, uparte oraz pewne siebie. Pamiętaj, że do droga do sukcesu jest długa, a bycie wytrwałym może Ci tylko pomóc dojść do jej końca.

10. Kreatywność
Kreatywność to inaczej zdolność twórczego myślenia. To umiejętność spojrzenia na problem z różnych perspektyw, umiejętność znajdowania różnorodnych rozwiązań, kreatywność zwykle idzie w parze z dużą wrażliwością, bujną wyobraźnią oraz wieloma innymi zdolnościami. Kreatywność jest niezwykle ceniona w pracy, kreatywny pracownik to pracownik aktywny, ciekawy świata, chętny do pracy, do działania, mający wiele pomysłów i chętnie je realizujący.

Doskonalenie pozytywnych, dobrych cech charakteru

Poniżej konkretnej cechy znajdują się przydatne informacje, jak daną cechę u siebie doskonalić.

Jak doskonalić w sobie szczerość?
Mów innym prawdę, ale staraj się ją przekazywać w odpowiedni sposób, np. "Wiesz co, wydaje mi się, że w tym kolorze nie wyglądasz najkorzystniej. Uważam, że niebieska sukienka byłaby lepsza, doskonale podkreśliłby kolor Twoich oczu".

Jak doskonalić zaradność życiową?
Nie poddawaj się w przypadku niepowodzeń, traktuj je jako wyzwania, cenne lekcje. Nie mów, że nie dasz rady, że nie umiesz: kombinuj, dedukuj, proś o pomoc, wymyślaj nowe rozwiązania dla danego problemu.

Jak doskonalić w sobie ambicję?
Przede wszystkim należy odpowiedzieć sobie na pytanie: do czego chcę dojść w życiu, co chcę osiągnąć? Stawiaj sobie kolejne cele, nie spoczywaj na laurach, rozwijaj się, wymagaj od siebie, ale pamiętaj, by były to wymagania realne do spełnienia!

Jak doskonalić ciekawość?
Nie zamykaj się na to, co nowe, próbuj nieznanych rzeczy, wybierz się do nowej restauracji, spróbuj nowej potrawy, wyjdź do ludzi, poznawaj nowe osoby, zapisz się na kurs, naucz się czegoś ciekawego. Masz małe dziecko? Podpatruj pociechę i ucz się od niej ciekawości. Jeśli do tej pory jej liczne pytania bywały dla siebie po pewnym czasie męczące, teraz spójrz na nie inaczej: dziecko pyta, bo jest ciekawe, zainteresowane, zafascynowane światem. Ucz się tego od swojego dziecka każdego dnia!

Jak doskonalić w sobie empatię?
Przede wszystkim musisz zacząć uświadamiać sobie, co czujesz w danej sytuacji: rozpoznawaj i nazywaj swoje emocje, zapisuj, jak i kiedy się czujesz, obserwuj swoje reakcje. Gdy opanujesz swoje emocje, zacznij obserwować innych. zastanawiaj się, jak się czują, jak mogą się czuć w danej sytuacji, obserwuj ich reakcje, pytaj, jak się czują, wspieraj, pomagaj, nie krytykuj ich. Pamiętaj, że każdy może w danej sytuacji czuć się zupełnie inaczej!

Jak doskonalić asertywność?
Naucz się odmawiać, ale argumentacją, przytaczaj swoje zdanie i broń go, np. "Nie mogę iść z Tobą na imprezę, ponieważ muszę skończyć ważny projekt w pracy. W weekend będę mieć czas, to wybierzemy się gdzieś razem" lub "Nie kupię Ci tej zabawki, ponieważ jest za droga i nie mam tyle pieniędzy. Umówmy się, że jeśli uzbierasz z kieszonkowego połowę, dam Ci resztę i kupisz sobie zabawkę na urodziny". Nie zapominaj oczywiście o konsekwencji, z którą asertywność idzie w parze.

Jak trenować cierpliwość?
Każdy rodzic ma tą naukę niejako w "gratisie", a jeśli nie masz dziecka? Dziel cele na mniejsze, powtarzaj sobie, że nie musisz mieć wszystkiego od razu, że czekając na coś dłużej, będzie to miało większą wartość, ciesz się już z małych sukcesów i nagradzaj się za nie.

Jak trenować odwagę?
Nie rezygnuj tylko dlatego, że boisz się niepowodzenia. Spróbuj dla samej radości spróbowania, odważ się zrobić coś, na co masz ochotę, ale się obawiasz. Nie przejmuj się, że się nie uda, to nauczka na przyszłość z jakiej masz wyciągnąć wnioski zrób to i spróbuj jeszcze raz, tym razem mądrzejsza/y o nowe doświadczenia.

Jak doskonalić w sobie wytrwałość?
Przede wszystkim sprecyzuj swój cel, podziel go na mniejsze etapy i konsekwentnie je realizuj. Nie zrażaj się niepowodzeniami, pokonuj je samodzielnie lub proś innych o wsparcie, ciesz się z każdego, nawet najmniejszego sukcesu i stale przypominaj sobie o nadrzędnym celu.

Jak doskonalić w sobie kreatywność?
Stosuj proste ćwiczenia: wymyślaj nowe zastosowanie dla znanych przedmiotów, stwórz dzieło plastyczne lub inne, np. namaluj, napisz lub uszyj coś, zrób czasem coś zupełnie inaczej niż zwykle… Pobudź swój mózg, dostarczaj mu nowych, ciekawych bodźców.

Quiz - pozytywne cechy charakteru

Rozwiąż ten quiz i dowiedz się, co dokładnie wyróżnia Cię na tle innych osób i za co Cię one najbardziej cenią.

1. Kiedy wychodzę ze znajomymi, najczęściej:
a) staram się pilnować całej mojej grupy
b) godzę się tylko na miejsca, które lubię i na które mam ochotę
c) staram się rozdzielić wszystkie koszty po równo
d) jestem organizatorką całego wyjścia

2. W pracy staram się przede wszystkim:
a) działać razem z zespołem
b) szukać dla siebie optymalnego planu zajęć
c) wszystko oddawać na czas
d) podchodzić do wszystkiego spokojnie i bez stresu

3. Najważniejsze w życiu prywatnym są dla mnie:
a) relacja z moimi znajomymi i bliskimi
b) życie zgodnie ze sobą i swoimi potrzebami
c) unikanie zagrożeń i oszustw
d) szukanie pozytywnych rozwiązań na trudne problemy

4. W szkole najbardziej interesowało mnie:
a) zdobywanie znajomych i rozmawianie z nimi
b) nauka i zwiększanie swoich kompetencji
c) spełnienie moich oczekiwań wobec siebie
d) szukanie swojej drogi na dorosłe życie

5. Najlepiej z czasów dzieciństwa wspominam:
a) czas spędzony na zabawach z innymi dziećmi
b) odnoszenie małych, ale cieszących sukcesów
c) wyjazdy daleko od domu
d) chwile na rozwijanie swoich pasji

6. W związku najbardziej zależy mi na:
a) wsparciu od mojego partnera
b) poszanowaniu mojej przestrzeni i mojego czasu
c) szczerości i braku większych sekretów
d) wspólnych zainteresowaniach i rozwijaniu pasji

7. Cenię sobie ludzi, którzy:
a) nie porzucają swoich znajomych w potrzebie
b) potrafią wyrazić swoje zdanie i zaakceptować zdanie innych
c) potrafią przyznać się do błędu
d) nie rezygnują ze swoich marzeń i nadziei

8. Staram się unikać środowisk, w których:
a) czuję się niepewnie i niekomfortowo
b) nikt nie szanuje mojego zdania
c) żeruje się na krzywdzie innych osób
d) jest drętwo i każdy stara się być na siłę poważny

Najwięcej a) Lojalność
Nie ma co ukrywać, na Tobie zawsze można polegać. Twoja lojalność znacznie wyróżnia Cię na tle innych, nie tylko w przyjaźni, ale także w pracy zawodowej. Twoi znajomi wiedzą, że mogą na Ciebie liczyć, a twój partner ma pewność, że zawsze staniesz za nim murem. Kobiety odznaczające się lojalnością są dla mężczyzn szczególnie atrakcyjne i w ich oczach idealnie nadają się na stałą i poważną partnerkę.

Najwięcej b) Asertywność
Potrafisz postawić na swoim, ale nie zaciągasz też zobowiązań, z których nie jesteś w stanie się wywiązać. Twoja świadomość swoim możliwości, jak i silny charakter sprawiają, że ludzie wokół Cię podziwiają, a nawet trochę zazdroszczą. Asertywna kobieta może wydawać się trudna do zdobycia, ale to tylko zwiększa jej atrakcyjność. Mężczyźni mają przy Tobie pewność, że masz do zaproponowania coś więcej, niż tylko ładne oczy.

Najwięcej c) Uczciwość
Wszyscy cenimy sobie uczciwych ludzi. To twój największy atut, który sprawia, że można na Tobie polegać. Umiesz też przyznać się do błędu, co szczególnie pociąga mężczyzn wykształconych i szukających poważnej partnerki. Twoja uczciwość pozwala Ci zdobyć wielu przyjaciół, którzy chętnie wspomogą Cię w trudnej sytuacji. Jesteś nie tylko bardzo atrakcyjna dla swojego otoczenia, ale także darzy się Ciebie szacunkiem.

Najwięcej d) Kreatywność
Kreatywność to dziś rzadka, ale bardzo pożądana cecha. Nie tylko świetnie radzisz sobie z doborem ubrań, co znacznie zwiększa twoją atrakcyjność, ale doskonale urządzasz swoją przestrzeń wokół Ciebie. Twoje błyskotliwe pomysły sprawiają, że ludzie wokół Ciebie zawsze chętnie zwracają się do Ciebie o pomoc. Mężczyźni cenią sobie kreatywność, bo dzięki niej nigdy nie będą się z Tobą nudzić.

Sandra Pawlak
Dziennikarka, psycholog, blogerka. Ciekawska i analityczna obserwatorka życia.

Komentarze

Maria
Każdy z nas ma wiele pozytywnych cech , ale musimy je w sobie rozwijać i nad nimi pracować, aby stworzyć dla siebie i naszych bliskich lepsze życie, a to wymaga czasu i pracy. Pracując nad swoimi cechami charakteru, stajemy się silniejszym człowiekiem, który w większym stopniu panuje nad swoim życiem i może czerpać z niego więcej satysfakcji.
Anna
To bardzo ważne, że nasze cechy charakteru możemy kształtować, udoskonalać je. Dzięki temu możemy być jeszcze fajniejsi niż jesteśmy. Myślę, że takie samozaparcia jest bardzo trudne, ale silna wola da się nasze cechy zmienić. Zmienić dla siebie. Pamiętajmy, że wszystko co robimy, robimy dla siebie