Plażowy savoir vivre

Plażowy savoir vivreNiedługo już rozpocznie się tak długo oczekiwany przez większość nas sezon letni. Jedni z nas rozpoczną swoje urlopy, inni wyjadą na wakacje, żeby odpocząć i nacieszyć się ciepłem, słońcem i wodą. Pewnie większość z nas letnie upalne dni zechce spędzać na plaży, zażywając kąpieli i wylegując się w słońcu, pośród szumu fal, nad morzem czy nad jeziorem.

Oto kilka rad, która na pewno przydadzą się każdemu z nas, kto się na plaży znajdzie z przyjaciółmi, znajomymi, czy dziećmi. Ważne jest, żeby zdawać sobie sprawę, że nie jesteśmy sami i liczyć się z innymi ludźmi, którzy też przyszli tutaj po relaks i odpoczynek. Pamiętajmy, że plaża jest miejscem wspólnym i każdy ma prawo na niej przebywać, ale powinien przestrzegać określonych zasad współżycia międzyludzkiego.

 1. Gdy jesteś na plaży z dziećmi nie zabraniaj im zabawy, ale nie pozwól, żeby hałasowały, zaczepiały nieznajomych, chlapały innych wodą i sypały piaskiem.
 2. Pamiętaj też, żeby nie wołać zbyt głośno dzieci, czy znajomych.
 3. Gdy grasz na przykład w piłkę wodną odejdź trochę dalej od innych użytkowników plaży. Sprawdź, czy nie rzucasz cienia na osobę, która akurat opala się obok. Bardzo ważną kwestią jest dbanie o porządek.
 4. Nie zostawiaj śmieci na plaży, ani nie zakopuj ich w piasku. Zabierz ze sobą na plażę worek foliowy, który użyjesz do włożenia śmieci, które później wyrzucisz do śmietnika. Gdy na plaży, na której przebywasz nie ma odpowiedniego miejsca do przebierania się, wówczas jeszcze w domu włóż na siebie strój plażowy, a na niego strój letni. Niestosowne jest publiczne przebieranie się na plaży.
 5. W złym guście będzie też tak dzisiaj popularne przynoszenie ze sobą alkoholu, czy to w postaci puszek piwa czy mocniejszych trunków w butelkach. Słońce i duża temperatura sprawi, że spożyty alkohol szybciej uderzy do głowy, a w takim stanie nie trudno o tragedię. Nigdy pod żadnym pozorem nie powinniśmy wchodzić po wpływem alkoholu do wody.
 6. Niedopuszczalne jest wszczynanie bójek i zaczepianie innych plażowiczów.
 7. Na plaży nie powinno się też głośno słuchać muzyki. Na wielu kąpieliskach wręcz istnieje zakaz przynoszenia sprzętu odtwarzającego muzykę.
 8. Ważne też jest przestrzeganie zakazu palenia papierosów, gdyż większość osób chciałaby pooddychać świeżym powietrzem.
 9. Nie na miejscu jest też obnażanie się do naga i opalanie bez bikini, kiedy dookoła wszyscy plażowicze mają na sobie stroje kąpielowe. Takie zachowanie może wzbudzić niechęć, niesmak i zgorszenie wśród niektórych ludzi. Jeżeli masz ochotę poopalać się nago koniecznie wybierz plażę dla nudystów, jest ich trochę. Wystarczy tylko poszukać.
 10. Niegrzeczne jest też wlepianie oczu w cudze biusty i inne uwypuklenia, które czasem ledwo przykrywa strój plażowy. Prowadzić to może do niemiłych sytuacji i sprawiać, że obserwowane osoby nie będą czuły się komfortowo.
 11. Swojego koca, czy ręcznika nie umieszczamy też zbyt blisko drugiej osoby, żeby nie czuła się skrępowana naszą zbytnią bliskością.

Na plaży powinno się zachować spokój i oddając się słodkiemu lenistwu pozwolić innym na odrobinę prywatności, żeby czas upływał pod znakiem radosnej beztroski i niczym nie zmąconego wakacyjnego relaksu. Lato jest przecież po to, żeby się nim cieszyć.