Plan treningowy - podstawa skutecznego treningu

Tworzenie masy mięśniowej nie wymaga większego zachodu - jest to naturalna konsekwencja ćwiczeń i nieumiejętnego doboru pokarmów. Jeśli zależy nam na zwiększeniu obwodu bicepsa, a nie uzyskaniu muskularnej sylwetki, sprawa się komplikuje. Tkanka mięśniowa lubi się z nami drażnić, więc jeśli chcemy ją zbudować to trzeba zapewnić jej odpowiedni grunt pod pracę. Oto parę wskazówek jak sobie to ułatwić.

Najważniejszy jest plan treningowy i odpowiedni dobór obciążenia pod wykonywane ćwiczenia. Należy też pamiętać aby wykonywać ćwiczenia na wszystkie partie ciała, nie tylko na klatkę lub ręce. Należy krok po kroku, w miarę postępów zwiększać ciężar i modyfikować swoje ćwiczenia, zamieniać je na inne lub zmienić podchwyt. Pamiętajcie także o tym, że mięśnie muszą się zregenerować. Ułóżcię więc odpowiedni plan tygodniowy, aby wasze ciało miało czas na odpoczynek. Ważna jest także odpowiednia dieta. Pięć dużych posiłków dziennie możecie wspomóc dodatkowo środkami suplementacyjnymi, ale nie należy z tym przesadzać. I jako ostatnie co może wam pomóc, to tylko wasz wolny czas. Czytajcie dużo o tematyce treningowej i suplementacyjnej, pozwoli wam to uniknąć podstawowych błędów i zaoszczędzicie sobie zarówno zdrowia jak i nerwów, że coś wam nie wyszło jak trzeba.

Jeżeli ktoś twierdzi, że tylko dzięki ćwiczeniom można zrobić karierę w kulturystyce to albo nie wie na czym ta zabawa tak naprawdę polega, albo jest nieświadomym faktów idealistą. Bo bez dobrego sposobu odżywiania i odpowiednio dobranego zestawu suplementów diety, sukces w tym sporcie jest niemożliwy. Wspomaganie się musi być oczywiście prowadzone odpowiedzialnie i w ramach obowiązujących przepisów. Oczywiście niedozwolone środki, jak na przykład sterydy anaboliczne, kuszą, ale trzeba mieć świadomość, że ich zażycie może wiązać się z poważnymi problemami zdrowotnymi, a nawet z zagrożeniem życia, jeżeli dawkowanie nie będzie odpowiednio dobrane. Dlatego trzeba się skupić na środkach, które są sprawdzone i bezpieczne. Dobrej jakości białko czy zestaw aminokwasów w postaci BCAA może pomóc, a brane zgodnie ze wskazaniami, na pewno nie zaszkodzi. Oczywiście podstawą jest dobrze skomponowany zestaw witamin i minerałów, bo mocno eksploatowany organizm, ma znacznie większe potrzeby i nierzadko nie jesteśmy ich w stanie zaspokoić codzienną dietą.