Piercing nosa - co warto wiedzieć?

Piercing nosaPiercing jest jednym ze sposobów, który pozwala nam wyrazić siebie. Podkreśla naszą oryginalną osobowość. Dodaje charakteru, uroku i urozmaica codzienne outfity. Poza standardowymi dziurkami w uszach młodzi ludzie niezwykle często decydują się na kolczyk w nosie. Jest jednak kilka rzeczy, o których powinnyśmy pamiętać, nim zdecydujemy się na tą wyjątkową ozdobę. Jak wykonać kolczyk w nosie? Czy kolczyk w nosie jest bolesny? Jakie są rodzaje piercingu nosa i skąd właściwie wzięła się moda na przekłuwanie ciała? Poniżej poznacie odpowiedzi na wszystkie nurtujące Was pytania.

Piercing ciała i jego historia

Ozdabianie ciała za pomocą kolczyków było znane już w czasach starożytnych. Ówczesne zabiegi piercingu miały charakter religijny lub obrzędowy. Często były także oznaką bogactwa i określały status społeczny jego posiadacza. W tym celu najczęściej robiono kolczyk w nosie lub kolczyki w uszach. Po dziś dzień, w odległych zakątkach świata, istnieją plemiona ludzi, dla których piercing ciała ma niesamowicie duże znaczenie. Takimi miejscami są np. Indie lub Afryka.

CIEKAWOSTKA: Najstarsze zmumifikowane szczątki z oznaką piercingu, zostały wydobyte z włoskiego lodowca. Mają one ok. 5000 lat.

Jaki kolczyk w nosie wybrać?

Kolczyk w nosie, na jaki się zdecydujemy, w dużej mierze zależy od naszego własnego gustu i osobistych preferencji.

Jakie rodzaje piercingu nosa wyróżniamy?

  • Septum - jeden z najstarszych rodzajów przekłucia. Kolczyk wykonuje się w przegrodzie nosowej, przy czubku nosa, w miejscu, gdzie nie ma chrząstki. W tym przypadku do wyboru mamy kolczyk w kształcie podkowy lub kółka.
  • Nostril - przekłucie wykonane w płatku nosowym, po lewej lub prawej stronie. Obecnie jest jednym z najpopularniejszych kolczyków, wykonywanych w nosie. Do wyboru mamy kolczyk typu "labret" - prosty kolczyk zakończony stópką lub tzw. lobe - potocznie nazywany kółeczkiem.
  • High nostril - przekłucie podobne do tradycyjnego nostrila, jednak umiejscowione nieco wyżej. Robi się go w chrząstce, tuż pod kością nosową.
  • Bridge - przekłucie mniej popularne, niż te przedstawione wcześniej. Bridge jest to kolczyk robiony w górnej części nosa. Przechodzi on tylko przez skórę. W tym przekłuciu wykorzystuje się sztangę.
  • Nasallang - najmniej popularne i najbardziej bolesne przekłucie nosa. Do jego wykonania wykorzystuje się prostą sztangę. Przechodzi ona przez nozdrza i przegrodę nosową.

Piercing nosa

Jak wykonać kolczyk w nosie?

By wykonać kolczyk w nosie, najlepiej udać się do wykwalifikowanego studia piercingu. Próba zrobienia go samodzielnie lub u nieodpowiednich osób, może nieść za sobą szereg nieprzyjemnych konsekwencji. Pomijając fakt, że zrobienie go krzywo wygląda mało estetycznie, piercing jest zabiegiem przerywającym tkankę ciała. Bardzo łatwo, więc doprowadzić do zakażenia różnymi patogenami. W skrajnych przypadkach może dojść do zakażenia wirusem HIV lub HCV. Dlatego właśnie tak ważna jest sterylność i profesjonalizm. Piercer oprócz bezpiecznie wykonanego zabiegu, doradzi nam jak dbać o świeże przekłucie, a także podpowie, jaki kolczyk najkorzystniej wybrać na początek, uwzględniając miejsce wykonania kolczyka, bądź nasze ewentualne alergie.

Czy kolczyk w nosie jest bolesny?

Bolesność wykonywania kolczyków jest kwestią indywidualną. Każdy z nas posiada inny próg odczuwania bólu. Z reguły przekłucia wykonywane w chrząstkach bolą bardziej, niż te wykonane w samej skórze. Szczególną uwagę należy zwrócić na pielęgnacje po zabiegu. Stosujmy się do wszystkich zaleceń piercera, by nie dopuścić do zakażenia. W razie jakichkolwiek wątpliwości piercer będzie służył nam pomocą. W początkowym etapie, gdy dziurka przekłucia jest świeża, stosuje się kolczyki standardowe. Ułatwiają one proces gojenia. Najbardziej polecanym materiałem jest tytan. W odróżnieniu od stali chirurgicznej nie posiada niklu, który często uczula. Po zakończeniu procesu gojenia, trwającego od kilku tygodni do 6 miesięcy, kolczyk możemy wymienić na taki, o jakim zawsze marzyliśmy.

Komentarze

Dinka
Piercing jest bezpieczny ale warto wybrać się na taki zabieg do kogoś, kto ma doświadczenie w tego typu zabiegach. w Warszawie dobrym adresem jest na pewno Jah Love Tattoo. Kacper to jeden z lepszych piercerów w mieście :)