Peeling kawitacyjny, czyli oczyszczanie skóry przy pomocy ultradźwięków

Peeling kawitacyjnyOczyszczanie skóry przy pomocy ultradźwięków - peeling kawitacyjny

Podstawowym krokiem w prawidłowej pielęgnacji naszej skóry jest niewątpliwie jej oczyszczanie. Niestety, domowe metody i kosmetyki kupowane przez nas w drogeriach często nie wystarczą, by pozbyć się zaskórników, zanieczyszczeń, nadmiaru sebum i innych męczących nas skórnych problemów.

W takim wypadku najlepszym rozwiązaniem będzie udanie się do gabinetu kosmetycznego na specjalistyczny zabieg. Zanim jednak wybierzemy się do salonu, warto wcześniej zapoznać się z najnowocześniejszymi metodami oczyszczania skóry, do których zaliczymy z pewnością peeling kawitacyjny.

Czym jest peeling kawitacyjny?

Peeling kawitacyjny jest to zabieg mający na celu głębokie oczyszczenie naszej skóry. Charakteryzuje się tym, że jest wykonywany przy użyciu ultradźwięków. Partia ciała, na której się go przeprowadza, musi być zwilżona, gdyż kawitacja opiera się na przemianie stanu ciekłego w stan gazowy. Ultradźwięki powodują zamianę rozprowadzonej na naszej skórze wody w mikroskopijne pęcherzyki, które powiększają się, a następnie rozbijają, co powoduje odrywania się martwego naskórka.

Peeling kawitacyjny może być wykonywany na różnych częściach ciała, choć obszary najczęściej poddawane temu zabiegowi to: twarz, szyja dekolt oraz plecy. Jest to bardzo skuteczna, a przy tym uniwersalna metoda oczyszczania, gdyż nadaje się dla wszystkich typów cery. Jeżeli jesteśmy posiadaczami skóry normalnej, to peeling kawitacyjny możemy stosować raz na jakiś czas (np. co 2-3 miesiące). Osoby, które uskarżają się na trądzik albo mają bardzo tłustą cerę, mogą robić taki zabieg nawet co parę dni przez okres kilku tygodni. Decyzję o przeprowadzeniu takiej dłuższej kuracji warto wcześniej przedyskutować z kosmetologiem. Cena peelingu kawitacyjnego waha się w zależności od gabinetu, w którym go wykonujemy i tego, jak duży obszar naszej skóry będzie poddawany działaniu ultradźwięków. Jednorazowy zabieg na twarz kosztuje od 40 do 100 zł. Jeżeli dołączymy do tego inne partie ciała, to cena wzrośnie do 100 bądź 200 zł. Taki peeling zaleca się robić głównie w okresie jesienno-zimowym, wtedy nasza skóra jest mniej narażona na silne działanie promieni UV.

Zalety peelingu kawitacyjnego

Główną zaletą peelingu kawitacyjnego jest to, że doskonale oczyszcza on naszą skórę, nie powodując przy tym jej podrażnienia. Usuwa martwy naskórek i nadmiar sebum, dodatkowo rozjaśnia wszelkie przebarwienia i pobudza produkcję kolagenu. Ponadto, pomoże nam w walce z zaskórnikami, wągrami i zniszczy bakterie, które odpowiadają za tworzenie się trądziku. Wygładzi także naszą cerę i ją ujędrni. Warto wspomnieć również o tym, że taki zabieg będzie dla nas z pewnością niezwykle odprężający.

Na czym polega zabieg?

Profesjonalne wykonanie peelingu kawitacyjnego nie zajmuje zwykle dłużej niż 30-60 min. Jest to całkowicie bezbolesna i bezpieczna metoda, a wiele osób twierdzi, że zapewnia dodatkowo przyjemne doznania (może nam przypominać nieco masowanie skóry przy pomocy szczoteczki elektrycznej). Pamiętajmy, by wybierając się do kosmetyczki na taki peeling nie mieć na twarzy makijażu (i tak konieczne byłoby jego zmycie). Zabieg rozpoczyna się od zwilżenia naszej skóry. Następnie kosmetyczka, używając specjalnej szpatułki produkującej fale ultradźwiękowe, będzie oczyszczać poszczególne partie ciała przesuwając tym urządzeniem nad naszą skórą. Pamiętajmy, że następnego dnia po takim zabiegu nasza skóra może być nieco zaczerwieniona, dlatego odradza się jego robienie tuż przed jakimś ważnym dla nas wydarzeniem. W salonach kosmetycznych takie peelingi stanowią zazwyczaj wstęp do dalszych zabiegów, gdyż dzięki nim skóra doskonale wchłania wszelkie substancje odżywcze.

Peeling kawitacyjny a mikrodermabrazja

Peeling wykonywany przy pomocy ultradźwięków często bywa porównywany do mikrodermabrazji. Obie te metody dają podobne rezultaty: złuszczają zrogowaciały naskórek, pomagają pozbyć się zanieczyszczeń, wągrów i zaskórników, pobudzają wytwarzanie się kolagenu, zwiększają chłonność skóry na składniki zawarte np. w kremach. Obie też stosuje się często jako początkowy etap przy wykonywaniu dalszych zabiegów kosmetycznych. Różnica polega przede wszystkim na tym, że peeling kawitacyjny jest dużo łagodniejszy, dlatego zaleca się go osobom o delikatnej lub naczynkowej cerze i tym, którzy cierpią na duży trądzik. Ta metoda jest także tańsza niż mikropeeling. Niektórzy twierdzą, że mikrodermabrazja jest jednak bardziej skuteczna w oczyszczaniu skóry niż peeling kawitacyjny. To, na którą z nich się zdecydujemy zależy już tylko od nas.

Czy peeling kawitacyjny ma jakieś przeciwwskazania?

Peeling kawitacyjny jest przeznaczony do każdego rodzaju cery i nadaje się nawet dla osób o bardzo wrażliwej skórze. Pamiętajmy jednak, że posiada on pewne przeciwwskazania, dlatego zanim się na niego zdecydujemy, powinniśmy dowiedzieć się, czy na pewno nam nie zaszkodzi. Odradza się go zwłaszcza kobietom w ciąży, a także osobom posiadającym rozrusznik serca lub metalowe implanty i chorującym na nowotwory. Inne przeciwwskazania w stosowaniu takiego typu peelingu to: ostre stany zapalne skóry, niewydolność krążenia, gorączka i zaburzenia krzepnięcia krwi.