Pędzle do makijażu - do twarzy, do oczu, zestawy pędzli

Pędzle do makijażuMakijaż dla kobiety to jak druga skóra. Kochamy się upiększać, a jeszcze bardziej kochamy być piękne. Makijaż, wbrew panującym opiniom, ma na celu wydobycie piękna, a nie jego stworzenie. Powszechna, ale też trochę uwłaczająca teza, jakoby kobiety "oszukiwały" makijażem, jest, rzecz jasna, bzdurą. Nikogo się nie okłamuje, ani nie oszukuje, nakładając na twarz rozświetlacz czy maskarę. Wszystko zrobione z umiarem wygląda świetnie i w dzień, i na wieczór.

Ale czym nakładać makijaż? Niektóre produkty można nakładać, a jakże, dłonią, do innych potrzebne nam będą pędzle. I właśnie na tych narzędziach niezbędnych każdej kobiecie się skupimy. Jakie wybrać? Czym się kierować przy zakupie? Kupić zestaw czy kolekcjonować pojedyncze? No i przede wszystkim, jak o nie dbać?

Podstawowy podział pędzli do makijażu

Pędzle do twarzy

 • pędzle do pudru - są to pędzle zazwyczaj grubsze i największe, mają okrągły kształt, a włoski są lekko ścięte po bokach i gęste. Ich włosie może być twardsze, co pozwoli na dokładniejsze "wciśnięcie" produktu - niektóre z nas mają przecież cerę problematyczną, a chcemy niedoskonałości ukryć ( prawda?),
 • pędzle do podkładu - tu można postawić na te, które są płaskie i nieduże. Pozwoli to na idealne rozprowadzenie kosmetyku w każdym miejscu,
 • pędzle do korektora - to te, które wyglądem przypominają koci język. Są płaskie, co pozwala na precyzyjna aplikację korektora wokół oczu i nosa,
 • pędzle do konturowania - od kiedy Kim Kardashian wylansowała conturing, pędzle do nadawania kształtu twarzy, stały się jeszcze bardziej popularne. Są to pędzle zwykle owalne, bądź ścięte prosto wykonane z miękkiego włosia. Conturowanie twarzy można tez wykonać pędzlem „miotełką”, oczywiście tym mniejszym.
 • pędzle do różu i bronzera - miękkie, małe i gęste ze ściętym włosiem pozwolą na trwałe i perfekcyjne nałożenie produktu na kości policzkowe i pod ich linią,
 • pędzle do rozświetlacza - te pędzle są przede wszystkim rozmiarów mniejsze od tych do różu czy bronzera. Mają bowiem za zadanie nałożyć produkt na małą powierzchnię twarzy. Są miękkie i okrągłe, ale za to precyzyjne.
 • pędzel do ust - mały i płaski. Musi być dobrze wyprofilowany, aby pozwolił nam na dobrą aplikację szminki na ustach.

Pędzle do oczu

 • pędzel - gąbeczka - to podstawowy aplikator cieni na powieki,
 • pędzle do blendowania - to małe i okrągłe pędzle, pozwalające na idealne roztarcie granic między cieniami. Są puchate przez co łatwo się nimi posługiwać,
 • pędzel do eyelinera - ten jest albo małym, twardszym ściętym pędzlem, albo prostym i cienkim,
 • pędzel do brwi - jak w przypadku tego do nakładania eyelinera, ten też jest ścięty i mały. Twardsze włosie pozwoli na idealne wymodelowanie łuku brwiowego i nałożenie produktu,
 • pędzel-szczoteczka - może służyć zarówno do nakładania tuszu do rzęs, bądź jako zamiennik do modelowania brwi.

Przy zakupie pędzli należy się kierować włosiem naszych narzędzi. Dobre pędzle to te wykonane z naturalnego włosków. Wyjątkiem są pędzle do podkładu i korektora - te powinny być syntetyczne, ale oczywiście też wysokiej jakości. Chcemy przecież, aby nasze narzędzia służyły nam długo. Zresztą jeśli postawimy na włosie naturalne to warto zauważyć, że te cechują się przede wszystkim dobrą miękkością - nie będą podrażniać skóry, ani kłóć oraz sprężystością - będą długo nam służyć, nie tracąc nic ze swoich właściwości.

Należy też wybierać takie pędzle, które są z metalową skuwką. Są one bardziej trwałe i estetyczne, ale najważniejsze jest to, że utrzymują włosie na właściwym miejscu. Trzeba tylko pamiętać, żeby przy myciu naszych narzędzi nie zalewać skuwki wodą, aby po jakimś czasie się nie odkleiła.

Pielęgnacja pędzli

Aby nasze pędzle długo i skutecznie nam służyły należy o nie dbać. Najlepsze i najłatwiejsze w utrzymaniu są te wykonane z włosia naturalnego. Dobre do mycia pędzli będą zarówno typowe szare mydełko albo specjalne szampony do mycia pędzli. Pamiętać należy, aby skuwka nie miała kontaktu z wodą. Trzeba każdy pędzel myć osobno, aż do momentu absolutnej pewności, że jest on naprawdę czysty. W pędzlach znajduje się dużo drobinek zanieczyszczeń, bakterii, a także pozostałości kosmetyków, zatem podstawowa higiena narzędzi do wykonania makijażu jest niezbędna. Suszymy je w pozycji pionowej włosiem w dół albo na płasko, rozłożone na ręczniku. Nie kładziemy ich na grzejniku, czy bezpośrednio na słońcu - muszą wyschnąć w temperaturze pokojowej.

Zestaw pędzli - kupić czy nie?

W ofercie na rynku są różne marki oferujące pędzle do makijażu. Wybierać można między tymi najdroższymi markami, a tańszymi zamiennikami. Ale istotnym jest, by kierować się przede wszystkim własnymi potrzebami.
Jeśli jesteśmy w makijażu początkujące, nie musi mieć od razu kilkunastu pędzli. Wystarczy nam kilka podstawowych - do pudru, podkładu, różu i cieni. Resztę komponuje się z czasem.

Wyjadaczki makijażowe częściej kupują nowe pędzle z samej chęci posiadania nowych akcesoriów, niż faktycznie zapotrzebowania na kolejny pędzel. Ale faktem jest, że nie inwestuje się w zestawy pędzli, które składają się z 15-20 sztuk. Tyle nie jest potrzebne, zresztą zwykle ich jakość też nie jest najlepsza. Znane marki wychodzą na przecież klientom i oferują zestawy po 4-5 sztuk podstawowych narzędzi niezbędnych w każdym kobiecym kuferku. Warto je czasami zakupić, gdyż zwykle zestawy są tańsze niż zakupy pojedynczych pędzli.

Można się też pokusić o indywidualnie skomponowany zestaw - z rożnych marek i półek cenowych. Samo wybieranie tak podstawowego narzędzia do tworzenia makijażu, może przynieść wiele frajdy, ale też nauki. Porównujemy bowiem wtedy fakty i opinie, i stawiamy na naszym zdaniem najlepsze pędzle.

Gąbki i aplikatory

Na rynku dostępne też są inne narzędzia mające nam usprawnić nakładanie makijażu. Są to gąbki i lateksowe aplikatory. Zamiennie używane do pędzli są tak samo skuteczne w precyzyjnym nakładaniu podkładu czy conturowaniu twarzy. Dba się o nie tak samo, jak o pędzle - mycie i suszenie jest identyczne. Ich zakup jest oczywiście kwestią indywidualną, ale warto czasami postawić na nowości, aby móc makijaż nakładać różnego rodzaju narzędziami - to pozwoli nam być jeszcze dokładniejszymi.

Jak przechowywać?

Przechowywanie naszych narzędzi do makijażu jest proste. Można skorzystać z gotowych, tzw. Brush holders, ale można też skomponować miejsce naszym pędzlom samemu. Wybieramy ładny słoiczek albo naczynie, wypełniamy kolorowymi kamieniami, czy też ziarnami kawy i wbijamy nasze pędzle włosiem do góry. Dobrym rozwiązaniem do przechowywania naszych narzędzi będą też etui i pasy charakteryzatorski.

Pędzle do makijażu to podstawowe narzędzie nie tylko wizażystek, ale też kobiet na co dzień ( i od święta ) malujących się. Pozwalają one wyczarować przepiękny make up, ale też wyrównać koloryt skóry, czy przykryć niechciane wypryski. Są idealne i nie drogie w utrzymaniu. Ich wybór zależy tylko od nas. Nie ważne czy kierujemy się marką, którą kochamy, czy potrzebami, zawsze wybierajmy te niezbędne dla nas samych.
Czasami też możemy sobie sprawić przyjemność i nabyć nowy pędzel, nawet jeśli jemu podobnych, posiadamy już kilka.

Komentarze