Pasternak - zapomniane warzywo

PasternakPasternak królował na Polskich stołach przez długi czas bo aż do XVII wieki. Wyparły go dopiero przywiezione przez Bonę ziemniaki i włoszczyzna. Dzisiaj uważany jest za tzw gorszą pietruszkę i sprzedawany jako jej tańszy zamiennik. Zupełnie niesłusznie, gdyż posiada on najwyższą wartość odżywczą wśród warzyw korzeniowych. Korzeń pasternaku smakiem przypomina nieco mało słodką marchew, a wygląd ma prawie identyczny jak korzeń pietruszki.

Pasternak zawiera witaminy A, E, PP, witaminy z grupy B, flawonoidy, jest dobrym źródłem potasu, przy jednocześnie niskiej zawartości sodu, dlatego śmiało mogą go jadać osoby z nadciśnieniem. Pasternak jest również bogaty w minerały takie jak: magnez, wapń, żelazo i fosfor. Korzeń pasternaku ułatwia trawienie, ma działanie uspakajające, moczopędne, odtruwające organizm, reguluje krążenie i obniża ciśnienie tętnicze krwi.

W kuchni pasternak może być przyrządzany na wiele sposobów. Może być podawany w postaci surówek, gotowany, duszony, można go smażyć w postaci placków podobnych do placków ziemniaczanych, albo podawać jako puree zamiast tradycyjnych ziemniaków. Pasternak zawsze powinien być gotowany lub podawany w postaci surowej z niewielką ilością tłuszczu, który ułatwia wchłanianie prowitaminy A.

W medycynie zastosowanie mają również nasiona pasternaku, przyrządza się z nich herbatkę o działaniu ułatwiającym trawienie i pobudzającym pracę nerek i pęcherza moczowego, a w lecznictwie na bazie pasternaku produkowane są preparaty do leczenia bielactwa, łuszczycy i przeciwłojotokowe.