Otyłość a choroby serca

OtyłośćOtyłość to problem, z którym boryka się wiele osób na całym świecie. Gorszy wygląd, większe problemy z poruszaniem się oraz kompleksy to skutki, z którymi ten problem kojarzony bywa najczęściej.

Warto jednak pamiętać, że otyłość wiąże się również z problemami zdrowotnymi, przy czym nadmiar kilogramów oraz tkanki tłuszczowej stanowi poważne zagrożenie dla naszego serca. Nadmiar tkanki tłuszczowej sprzyja też rozwojowi stanów zapalnych, które mogą stać się przyczyną wielu poważnych chorób.

Dlaczego tak się dzieje? Dlatego, że komórki tłuszczowe są m. in. odpowiedzialne za produkcję hormonów oraz wielu substancji chemicznych. Ich nadmiar w naszym organizmie może z kolei doprowadzić do rozwoju stanu zapalnego i przykrych konsekwencji z nim związanych.

Jednym z efektów stanów zapalnych są podrażnione tętnice, co z kolei skutkować może poważnymi problemami z sercem. Otyłość prowadzi również do takiej sytuacji, w której w naszej krwi znajduje się zbyt wielka ilość białka c-reaktywnego. Wszystkie te czynniki sprawiają, że zwiększa się zarówno skłonność osoby otyłej do miażdżycy, jak i do pojawienia się cukrzycy. Za rozwój tej drugiej choroby odpowiedzialne są substancje chemiczne, które utrudniają metabolizm cukrów. I one powstają w chwili, gdy w organizmie znajduje się zbyt wiele komórek tłuszczowych.

Są i takie substancje, które produkowane są dzięki komórkom tłuszczowym, które prowadzą do skurczenia się naczyń krwionośnych oraz poważnych problemów z ciśnieniem krwi. Zagraża to również sercu, które nie jest w stanie odpowiednio pracować. Otyłość nie może być zatem ograniczana tylko do problemu związanego z wyglądem zewnętrznym. Jest ona przecież poważnym zagrożeniem dla życia i zdrowia każdego z nas.