Ostryż długi i jego właściwości

Ostryż długiJest jedną z tych tropikalnych roślin, która ze względu na swe właściwości szybko zdobyła sławę na całym świecie. Ostryż długi to wyjątkowy twór natury, którego największym sekretem jest doskonale znana kurkuma. Ta roślina pochodzi z Indii, w których bardzo szybko dostrzeżono jej lecznicze właściwości. Wiadomo, że medycyna hinduska chętnie korzystała z kurkumy.

W Indiach też zaczęto korzystać z niej jako naturalnego barwnika. Kurkuma szybko stała się znana. Już przed wiekami korzystano z niej w krajach arabskich, szybko też zyskała popularność w Chinach oraz w Wietnamie. Dziś ostryż długi uprawiany jest także na Jawie, w Malezji oraz na Filipinach. Co decyduje o ogromnej popularności tej rośliny? Największe uznanie zdobyło żółte kłącze tej tropikalnej rośliny. Zebrane i dokładnie oczyszczone, jest zalewane gorącą wodą, a następnie suszone na słońcu. Tak właśnie powstaje kurkuma - popularna przyprawa, barwnik oraz naturalny lek.

Z niej też chętnie korzysta naturalna medycyna oraz kosmetyka. W jaki sposób? Kosmetyka traktuje kurkumę przede wszystkim jako barwnik. Jest ona częstym składnikiem szminek oraz podkładów, można się z nią spotkać również w przypadku niektórych płukanek do włosów. Olejek z kurkumy może być również wykorzystany jako składnik perfum, które dzięki niemu zyskują wyjątkowy, nieco orientalny aromat.

W medycynie kurkuma jest z kolei ceniona jako świetny środek zwalczający stany zapalne oraz przyspieszający proces gojenia się ran. Wiadomo również, że kurkuma ma silne właściwości antynowotworowe. Z tego też względu jest częstym składnikiem suplementów diety. Człowiek współczesny chętnie korzysta z kurkumy również jako przyprawy. Jej orientalny, lekko korzenny smak jest zatem sekretem wielu wspaniałych dań.