Osteoporoza - ryzyko zachorowanie, leczenie

OsteoporozaOsteoporoza - ryzyko zachorowanie, leczenie

Osteoporoza jest metaboliczną chorobą układu kostnego, objawiającą się ubytkami masy kostnej. Struktura przestrzenna kośćca jest osłabiona, a same kości są bardziej podatne na złamania. Ewentualne kontuzje wymagają dłuższej i intensywniejszej rehabilitacji aby dojść do pełnej sprawności.

Osteoporoza kojarzy się ze schorzeniem, które dotyka dojrzałych kobiet, głównie w okresie menopauzy i jest to słuszne rozumowanie. Początkowy stan patologiczny, w którym dochodzi do zmniejszenia gęstości kości, nazywany jest osteopenią.

Lekarze alarmują, że taka postać rzeczy jest zwiastunem osteoporozy.

W tym stanie nie dochodzi jeszcze do utraty zdolności mineralizacji, czyli odkładania się w kościach związków wapniowych, w tym fosforanu wapnia. Osteoporoza dzieli się najprościej na miejscową oraz uogólnioną. Tą drugą można podzielić dalej na pierwotną oraz wtórną.

Osteoporoza pierwotna

Osteoporoza pierwotna występuje o wiele częściej i obejmuje około 80 procent wszystkich przypadków. Należy do niej osteoporoza typu I, czyli młodzieńcza oraz typu II, zwana również osteoporozą menopauzalną.

Osteoporoza wtórna

Na osteoporozę wtórną zapada co piąta chora osoba. Jest to związane z współwystępowaniem ich z innymi schorzeniami, między innymi alkoholizmem, reumatoidalnym zapaleniem stawów czy zaburzeniami hormonalnymi. Podział ten uwidacznia nam przyczyny zachorowania na osteoporozę. Wśród czynników, warunkujących osteoporozę pierwotną wyróżnić można wiek, zwłaszcza przekwitanie.

Ryzyka zachorowania

Ryzyko zachorowania zwiększa również szczupła budowa ciała, przyjmowanie niektórych leków, uwarunkowania genetyczne, palenie papierosów, picie alkoholu, dieta uboga w wapń oraz niedobór witaminy D. Bardziej narażone na zachorowanie na osteoporozę są osoby, borykające się z różnymi schorzeniami, między innymi cukrzycą, mukowiscydozą czy kamicą nerkową. Na początku osteoporoza przebiega bezobjawowo, co znacznie utrudnia jej wczesne zdiagnozowanie. Następnie pojawiają się dolegliwości bólowe, zwłaszcza przy nadmiernych obciążeniach. Obserwujemy również zwiększoną podatność kości na złamania oraz gorsze gojenie się wszelkich urazów.

Leczenie osteoporozy

Leczenie osteoporozy, będącej chorobą przewlekłą, obejmuje szereg działań, mających na celu poprawienie gęstości kości oraz zapobieganie złamaniom. Przyjmowane leki mają zwiększać masę kostną oraz wewnętrzną strukturę kości. Dzięki temu będą one mocniejsze i mniej podatne na urazy. Zaleca się również dietę bogatą w wapń, który naturalnie wzmacnia kości. Osoby, będące w grupie ryzyka, na przykład panie w okresie menopauzy czy pacjenci obciążeni genetycznie, mogą prowadzić profilaktykę osteoporozy, poprzez zmianę trybu życia i regularne badania. Należy wyeliminować czynniki, mogące zwiększać ryzyko zachorowania na osteoporozę, czyli zaprzestać palenia, picia alkoholu, leczyć schorzenia przewlekłe oraz stosować dietę bogatą w wapń. Zaleca się również suplementację witaminy D. Co pewien czas należy przeprowadzać badanie densytometrii kostnej, która pozwala na profesjonalne zobrazowanie gęstości kośćca. Działaniem profilaktycznym może być także unikanie złamań i tym samym unieruchomienia poprzez noszenie gipsu. Uwodniono, że długotrwałe unieruchomienie sprzyja wadom w budowie kości, w tym właśnie ubytkom masy kostnej, które mogą doprowadzić do osteoporozy. Zarówno w leczeniu jak i w profilaktyce osteoporozy znacząca rolę odgrywa fizjoterapia. Polecane są ćwiczenia pod okiem specjalisty oraz lecznicze masaże.