Osteoporoza - przyczyny

OsteoporozaOsteoporoza - przyczyny. Osteoporoza jest chorobą, która może rozwijać się nie tylko w związku z procesem starzenia się organizmu, ale i pod wpływem innych przyczyn.

Za jej główne przyczyny zwykło się uważać wiek oraz zmiany hormonalne zachodzące w kobiecym organizmie w okresie menopauzy. I choć są to najczęściej występujące przyczyny tej choroby, nie są jedynymi czynnikami sprzyjającymi osteoporozie. Lekarze od dawna alarmują, że czynników prowadzących do problemów ze zdrowiem kości jest wiele, a wielu problemów z osteoporozą można uniknąć dzięki codziennej trosce o swe zdrowie.

W jaki sposób hormony wpływają na stan kości?

O wpływie hormonów na stan kości oraz o hormonach jako głównej przyczynie osteoporozy można mówić przede wszystkim w przypadku kobiet w okresie przekwitania. Dzieje się tak z kilku przyczyn. Okres menopauzy jest czasem, w którym dochodzi do poważnych zmian hormonalnych w kobiecym organizmie. Podstawowe znaczenie ma tutaj mniejsza ilość estrogenów, których niedobory mogą sprzyjać rozwojowi osteoporozy. Ich mniejsza ilość wiąże się przede wszystkim z ustaniem pracy jajników. Współczesna medycyna stara się walczyć z tym problemem dzięki lekom hormonalnym, których głównym zadaniem jest uzupełnianie niedoborów estrogenów - tak ważnych dla zdrowia kości hormonów.

Warto jednak pamiętać, że nie tylko menopauza i brak estrogenów mogą sprzyjać osteoporozie. Inne zaburzenia hormonalne, np. choroby tarczycy lub przysadki mózgowej, również mogą odgrywać ważną rolę w rozwoju tej choroby.

Masa kostna, a wiek pacjenta

W większości przypadków za rozwój osteoporozy oraz utratę masy kostnej odpowiedzialny jest starzejący się organizm. Z wiekiem kości stają się coraz słabsze i tracą swą naturalną gęstość. Nie oznacza to jednak, że każda osoba starsza musi automatycznie chorować na osteoporozę. Wręcz przeciwnie - w wielu przypadkach ten naturalny proces starzenia się organizmu i słabnących kości nie ma charakteru chorobowego i można go potraktować jako w pełni normalne zjawisko, nie niosące ze sobą poważniejszego zagrożenia dla zdrowia. Groźna dla zdrowia jest już taka sytuacja, w której wraz z osłabieniem kości w związku z procesem starzenia się uwidaczniają się dotychczasowe zaniedbania: błędy związane z odżywianiem się oraz brakiem ruchu. Takie połączenie sprawia, że o wiele łatwiej może rozwinąć się tak poważna choroba kości, jaką jest właśnie osteoporoza.

Niedobory wapnia jako główna przyczyna osteoporozy

Niewłaściwa dieta oraz niektóre zaburzenia związane z trawieniem mogą sprawić, że do organizmu trafia zbyt mała ilość wapnia. Dieta bogata w wapń jest bardzo ważna i zaniedbać jej nie można. Wapń znaleźć można przede wszystkim w produktach mlecznych, a sery, jogurty i inne zdrowe produkty zawierające wapń powinny obowiązkowo znaleźć się z codziennym menu.

Brak ruchu, a masa kostna

Na stan kości istotny wpływ ma również tryb życia oraz codzienna aktywność fizyczna. Osoby, które nie mają zbyt wielu okazji do poruszania się na świeżym powietrzu i którym brak czasu na codzienną gimnastykę, znacznie szybciej tracą masę kostną. Ryzyko zachorowania na osteoporozę jest w ich przypadku znacznie większe. Zalecana jest zatem codzienna aktywność fizyczna, która nie musi wcale przybierać formy forsownego treningu. Ważne, w się poruszać. Może to być prosta, codzienna gimnastyka, jogging lub spacer. To niewiele, a może pomóc uchronić się przed poważną chorobą.

Masa kostna, a używki i leki

Udowodniono już, że wiele leków oraz używek może prowadzić do późniejszych problemów z osteoporozą. Nadmiar kawy czy palenie papierosów to główne czynniki, które mogą prowadzić do kłopotów. Nie brak też leków, które mogą prowadzić do problemów z osteoporozą. Dotyczy to w szczególności leków przeciwnowotworowych oraz tych lekarstw, które są przyjmowane przez długi czas.

Co jeszcze może sprzyjać osteoporozie?

Zarówno niedowaga, jak i nadwaga mogą sprzyjać problemom z kośćmi. Niedowaga, jako efekt zbyt rygorystycznych diet odchudzających, jest poważnym problemem. Osteoporozie sprzyjać mogą również niektóre choroby związane z przemianą materii, wśród których szczególnie niebezpieczna może być cukrzyca. Czynnikiem, który może także prowadzić do osteoporozy, są problemy z tarczycą.