Organizacja ślubu i wesela

Panna Młoda - ślub, wesele Ślub i wesele to jeden z najważniejszych i najpiękniejszych momentów w życiu każdej pary, który pozostaje w pamięci do końca życia. Jednak aby te niezwykłe chwile odbyły się tak, jak sobie tego wymarzymy musimy wszystko w dokładny sposób zaplanować. Dobry plan jest niezwykle ważny, aby zorganizować tę niezwykłą uroczystość w najdrobniejszym szczególe. Przyjmuje się zwykle, iż takim optymalnym czasem potrzebnym na przygotowanie ślubu i wesela jest rok przed wyznaczoną datą zawarcia związku małżeńskiego.

Organizacja ślubu i wesela krok po kroku

Krok 1. Oświadczyny, pierścionek zaręczynowy i pierwsze przygotowania.
Jak wiadomo, aby w ogóle zacząć planować ślub musi wcześniej dojść do zaręczyn oraz wręczenia ukochanej pierścionka zaręczynowego. Zaręczyny mogą odbyć się np. w ebcności rodziców, podczas specjalnej kolacji lub też w inny sposób. Wszystko zależy od wyobraźni przyszłego Pana Młodego. Następnie należy ustalić datę ślubu i rozpocząć pierwsze przygotowania. Na 12 m-cy przed ślubem należy podjąć decyzję nad formą uroczystości. Chodzi o to, czy ma to być ślub kościelny, cywilny czy konkordatowy. Następnie należy zastanowić się nad motywem przewodnim uroczystości a także miejscem, w którym chcielibyśmy, aby odbyło się przyjęcie weselne. Należy pamiętać o tym, że wiele restauracji ma tak obłożone terminy, że konieczna jest dużo wcześniejsza rezerwacja.

Krok 2. Przygotowanie nizbędnych dokumentów, planowanie budżetu, lista gości, rezerwacja zespołu muzycznego oraz fotografa. Na 10 m-cy przed planowaną uroczystością należy dopełnić wszystkich niezbędnych formalności. W przypadku ślubu cywilnego należy wybrać się do Urzędu Stanu Cywilnego, aby dostarczyć wszystkie niezbędne dokumenty. Jeśli jednak miejscem ślubu będzie kościół to należy umówić się na nauki przedmałżeńskie w swojej parafii. Następnie należy ustalić budżet całej uroczystości, aby dokładnie wiedzieć ile pieniędzy będzie potrzebnych. Ważne jest też wtedy ustalenie listy gości, zarezerwowanie fotografa i/lub kamerzysty a także wybór zespołu muzycznego lub DJ-a.

Krok 3. Wybór sukni ślubnej oraz garnituru, zakup obrączek, wybór zaproszeń oraz świadków, zaplanowanie podróżny poślubnej oraz wesela. Na 6 m-cy przed ślubem można zacząć rozglądać się za suknią ślubną oraz garniturem dla Pana Młodego. Jest oto też najlepszy czas, aby zakupić obrączki oraz wybrać zaproszenia dla gości. Należy również dokonać wyboru świadków oraz zastanowić się nad podróżą poślubną i ewentualnie zarezerwować bilety oraz hotel. Następnie konieczne jest omówienie wszelkich szczegółów wesela z restauracją. Trzeba wybrać odpowiednie menu, alkohol, dekorację oraz ustawienie stołów. Na koniec należy zarezerwować transport zarówno dla Młodej Pary jak i dla gości.

Krok 4. Zakup kwiatów, tortu, dodatków, wysyłka zaproszeń i końcowe przygotowania. Na około 2-4 miesiące przed uroczystością należy zamówić kwiaty oraz tort weselny, zakupić dodatki do sukni ślubnej i garnituru a także wręczyć zaproszenia gościom.

Krok 5. Organizacja wieczoru panieńskiego/kawalerskiego, ślub i wesele.
Na tydzień przed ślubem świadkowie powinny zorganizować wieczór panieński oraz kawalerski. W dniu ślubu Młoda Para powinna się przede wszystkim zrelaksować i wierzyć w to, że wszystko pójdzie zgodnie z planem.