Kim jest optymista? Optymistyczne podejście do życia

Optymizm, optymistaOptymista posiada bardzo pozytywne podejście do życia, lubi swoje życie i docenia to, co się w nim dzieje. Optymizm to postawa wobec życia, która przejawia się w pozytywnym postrzegani siebie, innych i otaczającego świata. Czy warto być taką osobą? Jakie zalety ma bycie optymistą? A może to podejście do życia ma jakieś wady?

Optymistyczne podejście do życia - cechy

Aby odpowiedzieć na pytanie, jakie korzyści wynikają z optymizmu, warto najpierw krótko scharakteryzować tą postawę wobec życia.

Optymista jest osobą, która:

 • czuje, że ma wpływ na swoje życie i może zmieniać jego bieg w zależności od tego, czego pragnie;
 • lubi siebie i akceptuje w całości, cieszy się ze swoich zalet ale toleruje również wady, zwykle czyniąc z nich okazję do zmian na lepsze;
 • jest przekonana o swojej wartości, zna swoje możliwości i jest pewna siebie;
 • porażki postrzega jako zdarzenie tymczasowe, jednorazowe, wierzy w to, że kolejnym razem będzie lepiej;
 • nie dopuszcza do siebie myśli, że coś może pójść nie tak, nie ma skłonności do czarnowidztwa;
 • nie analizuje zbytnio problemów ale skupia się na znalezieniu wyjścia z trudnej sytuacji;
 • niepowodzenia traktuje jak wyzwania i czyni z nich motywację do działania i pracy nad sobą;
 • jest lubiana w towarzystwie, zwykle cieszy się pozycją lidera;
 • jest tolerancyjna, nie ma problemów z akceptowaniem inności;
 • nie czuje wobec innych zazdrości, zawiści, potrafi cieszyć się z ich sukcesów, nawet, jeśli sama akurat ich nie doświadcza;
 • lubi dzielić się tym, co ma, chętnie udziela się charytatywnie i robi wiele na rzecz innych;
 • ewentualną winą za niepowodzenia obarcza świat zewnętrzny, nie upatruje jej w sobie;
 • bywa nazbyt beztroska i mało odpowiedzialna;
 • lubi spędzać czas na oddawaniu się marzeniom, snuje wizje na temat siebie i swojej przyszłości, zawsze widząc ją w jasnych barwach.

Czy warto być optymistą?

Zalety optymisty

Jakie płyną korzyści z bycia optymistą? Co dobrego daje nam pozytywne nastawienie do świata i cieszenie się z drobnych sukcesów? Poniżej 10 najważniejszych zalet.

1. Optymiści są zdrowsi i żyją dłużej
Pierwsza zaleta związana jest z wieloma badaniami na jego temat, które dowodzą, że osoby o takim usposobieniu… są zdrowsze i żyją dłużej. Jak to możliwe? Badania na grupach pokazują, że takie nastawienie do świata sprzyja profilaktyce wielu chorób, w tym schorzeń układu krążenia, serca, układu oddechowego, a nawet nowotworów! Optymiści mniej i rzadziej się denerwują, rzadziej diagnozuje się u nich również schorzenia lękowe, w tym nerwice czy zaburzenia nastroju, w tym depresję. Warto jednakże dodać, że takie postrzeganie świata nie jest oczywiście jedyną metodą profilaktyczną tych schorzeń - warto postawić również na regularne badania. Niemniej jednak podejście do życia także spełnia tutaj bardzo istotną rolę.

2. Optymiści rzadziej się denerwują
Życiem takich osób nie rządzi stres - jeśli już się pojawi, potrafią oni uczynić z niego motywator do działania. Osoby o takim nastawieniu do świata dobrze pracują pod presją czasu, rzadko się denerwują. W chwilach trudnych, stresowych zamiast lęku odczuwają raczej ekscytację, są zorientowani na cel i zdeterminowani do działania. Gdy inni w pośpiechu szukają dobrego rozwiązania, oni działają, aby osiągnąć to, co sobie zamierzyli. Dobrze pracują w chaosie, stresie i pod presją czasu, co pozytywnie wpływa na ich pozycję na rynku pracy.

3. Optymiści są bardziej zadowoleni z życia
Ich radość życia i pozytywne nastawienie do wszystkiego sprawia, że są bardziej zadowoleni z tego, co niesie im każdy kolejny dzień. Cieszą się z drobnych rzeczy, niewielkich sukcesów, a nawet niepowodzenia są w stanie postrzegać jako coś dobrego, jako wyzwanie i szansę do pozytywnych zmian. Gdy inni spędzają czas na zamartwianiu się czy analizowaniu kolejnych problemów, tytułowe postaci znajdują najlepsze rozwiązanie.

4. Optymizm pozwala nam walczyć ze złymi nawykami i żyć zdrowiej
Takie osoby są zdrowsze i żyją dłużej: to już wiemy. Bardzo często ich zdrowy styl życia wynika z tego, że chcą pozytywnych zmian. Nie ulegają nałogom, ponieważ rzadziej się stresują, inaczej radzą sobie z problemami, chętniej uprawiają sport, jedzą zdrowiej, są bardziej aktywni i chętni do działania na rzecz innych. Ponadto udzielają się charytatywnie i pomagają potrzebującym.

5. Optymiści szybciej wracają do zdrowia
Osoby o tytułowym nastawieniu do świata bardzo często o wiele lepiej niż inni radzą sobie z powrotem do sprawności po chorobie czy innym zdarzeniu. W procesie rekonwalescencji bardzo istotne jest nastawienie, w tym przypadku możemy również mówić o pozytywnym spojrzeniu na życie i swoją aktualną sytuację. Optymiści lepiej ustosunkowują się do choroby oraz procesu leczenia. Pozwala im to na szybsze wyzdrowienie oraz osiąganie lepszych rezultatów w ewentualnej rehabilitacji.

6. Optymiści działają efektywniej
Osoby z optymistycznym nastawieniem do świata są bardzo efektywne i skuteczne w działaniu. Ich życiem bardzo często rządzą hormony szczęścia, czyli serotonina i oksytocyna, co przekłada się pozytywnie na procesy związane z przetwarzaniem informacji, uwagą i myśleniem. Pozwala im to na większą kreatywność w działaniu, co z kolei może wiązać się z szybkością myślenia, reagowania oraz rozwiązywania różnorodnych problemów w krótszym czasie. Takie osoby szybko kojarzą, doskonale radzą sobie z logicznym rozumowaniem oraz wnioskowaniem przyczynowo-skutkowym. Są dobrymi strategami, potrafią kreatywnie podejść do rozwiązania każdego problemu.

7. Osoby z optymistycznym nastawieniem są lubiane i popularne
Choć dla wielu osób tytułowe postaci są synonimem wiecznego uśmiechu na twarzy, co może ich drażnić, takie osoby powszechnie uznawane są za życzliwe i otwarte. Sprawia to, że w towarzystwie są lubiane, inni chętnie z nimi przebywają. Dla wielu ludzi są wręcz inspiracją, wzorem do naśladowania.

8. Optymiści łatwiej znajdują pracę i robią karierę
Czy takie nastawienie do życia wpływa również na życie zawodowe? Owszem, w tym przypadku o wiele łatwiej o znalezienie pracy czy też odważenie się na otwarcie własnej firmy. Osoby pozytywnie nastawione do życia nie stresują się rozmowami kwalifikacyjnymi, traktują je jako ciekawe wyzwanie, lubią zajęcia ambitne, pozwalające im na realizowanie swoich pasji i zamierzeń. Ponadto nie lubią oni prac nudnych, monotonnych, o jasno określonych regułach i zasadach. Wolą zajęcia twórcze, związane z robieniem każdego dnia czegoś innego. Bardzo często decydują się zrealizować marzenia o prowadzeniu własnej działalności. To, co innych przeraża, nastraja ich do działania. Nie obawiają się kredytów, pożyczek, ich celem jest zrealizowanie pragnienia o własnej firmie i bycia samemu sobie szefem. Ich styl funkcjonowania pozwala im na bycie liderem, warto jednak pamiętać o tym, że optymista bywa szefem nazbyt beztroskim oraz idealizującym rzeczywistość. Tytułowej osobie jednak o wiele łatwiej idzie pniecie się po szczeblach kariery - nie obawia się ona konkurencji i większej ilości obowiązków. Do kolejnych zawodowych wyzwań podchodzi z niezwykłym entuzjazmem, w pracy wykazuje się kreatywnością i inicjatywą. Takie osoby są poszukiwane na rynku pracy, szuka się bowiem pracowników samodzielnych, ambitnych i traktujących każde zawodowe zadanie jak szansę do własnego rozwoju.

9. Optymistom łatwiej wybaczamy
Kolejna zaleta tyczy się relacji międzyludzkich, a dokładniej tego, że "wiecznie radosne osoby" o wiele lepiej radzą sobie w sytuacjach konfliktowych z innymi. Starają się unikać sporów, zażegnywać je, a jeśli już się z kimś sprzeczają, łatwiej im wyciągnąć rękę do zgody. Inni ludzie z kolei łatwiej wybaczają im - ich pozytywne usposobienie sprawia, że chcemy żyć z nimi w zgodzie.

10. Optymistom łatwiej osiągnąć sukces
Badania dowodzą, że tytułowym osobom o wiele łatwiej osiągnąć sukces. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że dla nich sukcesem jest każdy kolejny dzień. Cieszy ich wiele małych rzeczy, każdy krok do realizacji celu. Tak, jak inni czekają na spełnienie każdego, kolejnego marzenia, tak optymista cieszy się już drogą do niego.

Wady i zalety optymizmu

Wady optymisty - na co uważać?

Czy istnieją jakieś wady postawy optymistycznej? Okazuje się, że tak, czasami ten sposób postrzegania świata może nie być dla nas korzystny, może bowiem sprawić, że:

 • będziemy żyć w świecie bardzo nierealistycznym, pełnym życzeniowych przekonań, dalekich od tego, co dzieje się w rzeczywistości;
 • przestaniemy działać aktywnie, a będziemy biernie czekać na to, aż świat będzie taki, jakiego sobie życzymy;
 • przestaniemy dostrzegać swoje błędy, wszystko będziemy przyjmować i akceptować, bez chęci pozytywnej zmiany;
 • dobry humor i pozytywne myślenie nie będą szły w parze z działaniem oraz rozsądną oceną rzeczywistości.

Jak widać, nie należy zatracać się w optymizmie, ale czynić z niego sposób na życie, bazujący na pozytywnym obrazie samego siebie oraz innych. Warto uczyć się od osób postrzegających świat w ten sposób, by czerpały radość z życia, potrafiły cieszyć się z małych rzeczy oraz były zdolne do radzenia sobie w trudnych sytuacjach i przekuwały każdą porażkę w sukces.

Sandra Pawlak
Dziennikarka, psycholog, blogerka. Ciekawska i analityczna obserwatorka życia.

Komentarze

Marco
Łatwiej być optymistą, kiedy nie wyciąga się pochopnych a przy okazji negatywnych wniosków jak np. Jestem beznadziejnym kierowcą, bo nie udało mi się dziś dobrze zaparkować samochodu. Inny taki pochopny i negatywny wniosek, którym możemy karmić naszą podświadomość brzmi: W pracy obniżyli mi pensję, pewnie jestem beznadziejnym pracownikiem a do tego umrę z głodu. Teraźniejszość i przyszłość to dwie życiowe zmienne. Teraz jest tak, za chwilę może być inaczej. Jutro też tak może być. Warto dać szansę losowi, bez prognozowania koszmarów, które w danej chwili, tu i teraz istnieją tylko w naszej głowie. Nikt nie dał nam też gwarancji, że się ziszczą.
BeAta
Bycie optymistą to nie porzucenie odpowiedzialnoś ci za swoje czyny. Bądź dla siebie, mimo wszystko wyrozumiały. To pozwoli Ci się bardziej wyluzować. Przy okazji nie będziesz już powtarzać tych samych błędów. Pamiętaj, że optymizm to wiara. To, co złe, można zmienić a jeżeli nie można zmienić to przynajmniej próbować naprawić. Tak robią ludzie uważani za optymistów. Nie jesteśmy pępkiem świata. To oznacza, że jak w poniedziałek o 9.30, szef spojrzał na nas krzywo, coś zrobić źle mógł ktokolwiek inny. Nie Ty, może nawet nikt z firmy, szczególnie, że życie Twojego szefa prawdopodobnie nie kręci się wyłącznie wokół zarządzania jego pracownikami. Jeżeli nie będziemy brać wszystkiego do siebie a weźmiemy pod uwagę wiele różnych czynników, zrobimy krok w stronę wyjścia z pesymizmu.
SylwiaK
Optymizm to coś, co bardzo nam się opłaca. Gdy nauczymy się pozytywnie patrzeć na świat, będziemy mieć więcej nowych doświadczeń, bo będziemy odważniejsi a dzięki temu będziemy się też szybciej rozwijać. Bardzo ważne jest także to, że optymizm pozwala rozwiązywać problemy. Osoba optymistyczna po rozwiązaniu problemu szybko zauważa, że w całej sytuacji było więcej plusów niż minusów. Co prawda nowy, nagle pojawiający się problem powoduje dezorganizację, zabiera nam czas, jednak zwykle potem okazuje się, że dowiedzieliśmy się nowych rzeczy, przy tej okazji poznaliśmy kogoś nowego albo zainspirowaliśm y się do ciekawego działania w przyszłości. Ponadto rozwiązany problem podnosi naszą samoocenę i sprawia, że przy kolejnej podobnej sytuacji jesteśmy już silniejsi i bardziej pewni siebie.
Marzanna
Badania naukowe już dawno udowodniły, że optymistyczne podejście do życia ułatwia codzienne funkcjonowanie i przyczynia się do osiągania sukcesów. Okazuje się, że optymizmu można się nauczyć i nawet największy ponurak dzięki pracy nad sobą może zacząć pozytywnie patrzeć na świat.