Obrączki z tytanu - nowa moda czy nietrafiony wymysł?

Obrączki z tytanuWybór obrączek to jedna z podstawowych decyzji, przed jaką musi stanąć przyszłe małżeństwo. Sklepy jubilerskie oferują szeroki wybór takiej biżuterii i na pewno nie łatwo jest podjąć decyzję, której skutek będziemy oglądać na placu przez najbliższe kilkanaście lat.

Obecnie prócz tradycyjnego złota i srebra mamy do wyboru także inne materiały - takie jak obrączki z tytanu. Sprawdźmy czy opłaca się zaufać takiej innowacji.

Zalety tytanowych obrączek

Pomysł na obrączki z tytanu pojawił się u producentów jako oferta tańszej alternatywy dla nowożeńców. Materiał ten jest coraz szerzej wykorzystywany w jubilerstwie - służy również do wyrobu kopert i bransolet do zegarków. Wobec szeregu wydatków, które trzeba ponieść w związku z organizacją ślubu, aspekt cenowy na pewno na pewno dla wielu par jest bardzo ważny. Ponieważ tradycyjne złoto to jeden z najcenniejszych i najdroższych metali, ceny obrączek ze złota sięgają kilkuset, a nawet kilku tysięcy złotych. Obrączki tytanowe na pewno będą bardziej unikatowe, ale również cechują się tym, że są odporne na uszkodzenia. Są dostępne w wielu profilach (mogą być wklęsłe, wypukłe lub płaskie) i szerokościach, z których najbardziej popularne są te od 2,5mm do 7mm. Tytan to niezwykle lekki materiał o stalowoszarej barwie, który bez problemu łączy się np. z żółtym lub różowym złotem. Można zdecydować się na wersję z wykorzystaniem czarnego tytanu, jednak to rozwiązanie będzie kosztowniejsze - rachunek może nas wynieść ponad tysiąc złoty. Jednak klasyczne tytanowe obrączki można kupić nawet za dwieście złotych. Innym walorem obrączek tytanowych jest łatwość czyszczenia - szybko można się pozbyć powstałych ewentualnie zarysowań za pomocą wody i zwykłego płynu do naczyń, albo specjalnego produktu do czyszczenia biżuterii. Ponadto pocierając je "czyścikiem", który zwykle jest dołączany do zakupu, możemy szybko odświeżyć matową powierzchnię. Przy wyborze możemy także zdecydować, czy wolimy obrączkę o wykończeniu matowym czy polerowanym. Jak w przypadku innych metali, możliwe jest także grawerowanie czy inkrustacja kamieniami szlachetnymi lub półszlachetnymi. Inkrustacja jest bardziej popularna wśród obrączek damskich - wówczas dołącza się pojedyncze oczka lub kompozycje z kilku kamieni, diamentów, czy o wiele tańszych cykorii. Oczywiście jak z każdą biżuterią zdarzają się i tutaj pęknięcia, jednak należą one do rzadkich przypadków, ponieważ tytan jest materiałem bardzo trwałym. Obrączka tytanowa może stać się przymusowym wyborem dla tych, którzy mogą być uczuleni na złoto, ponieważ tytan nie wywołuje reakcji alergicznych. Ponadto dodatkowym atutem jest fakt, że nie ulega zniszczeniom w wodnym środowisku. Natomiast kolejną zaletą estetyczną będzie to, że cienka i drobna obrączka tytanowa może być łudząco podobna do obrączki z białego złota.

Kilka argumentów przeciw

Niestety, obrączki tytanowe posiadają także wady. Podstawowym mankamentem, który martwi większość par jest fakt, że nie można zmienić rozmiaru takich obrączek. Ta biżuteria nie może być powiększona ani zmniejszona, a przecież w ciągu lat może zdarzyć się taka sytuacja, która będzie tego wymagała. W przypadku, gdy obrączka rzeczywiście stanie się zbyt ciasna, trzeba będzie ją rozciąć, a to zadanie nie należy do łatwych. Sprzedawcy oferują możliwość wymiany obrączek na inny rozmiar w krótkim czasie od zakupu, jednak dla osób religijnych może być ważny fakt, ze to te pierwsze będą poświęcone i mają być symbolem trwałości związku, dlatego taka wymiana niekoniecznie parom odpowiada. Wobec tego problemu wiele osób zaleca kupno większego rozmiaru, jednak nie jest to idealne rozwiązanie - panny młode znane są ze swej nieustępliwości, jeśli chodzi o perfekcyjne dopasowanie absolutne każdego elementu związanego ze ślubem. Co ciekawe, zdaniem niektórych jubilerów możliwe jest minimalne powiększenie obrączek tytanowych o jeden rozmiar, natomiast niemożliwe jest ich przecięcie - co może je czynić wyjątkowymi, ale również problematycznymi. Innym znaczącym mankamentem może być po prostu estetyka - nie wszystkim obrączki tytanowe się podobają.

Autor: www.diamondscenter.pl.