Nuty zapachowe w perfumach

Nuty zapachowe w perfumachOd zarania sztuki komponowania perfum, do dzisiaj tworzone są one w oparciu o te same zasady. Nawet najbardziej ekstrawaganckie perfumy, przełamujące podział na damskie i męskie, wykorzystujące zaskakujące zapachy lub tworzone indywidualnie, by pasowały do klienta - opierają się na tym samym schemacie.

Kompozycja perfum wykorzystuje trzy nuty zapachowe: nutę głowy, serca i podstawy. Zastosowanie tego schematu sprawia, że perfumy nie są jednowymiarowe, rozwijają się z upływem czasu na skórze.

Nuty głowy, zwane też nutami otwarcia, to najlżejsze, najszybciej odparowujące zapachy - cytrusy i inne owoce, aromaty ziołowe i zielone, Nuta serca zawiera mniej lotne substancje, które utrzymują się na skórze zazwyczaj przez kilka godzin. To właśnie ona ma decydujący wpływ na to, jak pachną dane perfumy, nadaje im charakter.

Znajdziemy tu ogromną różnorodność zapachów kwiatowych, aldehydowych, czy drzewnych i korzennych. Nuta bazy lub podstawy to najcięższe zapachy takie jak piżmo, wanilia, drzewo sandałowe, bursztyn czy paczula. O wiele rzadziej w dużych perfumeriach spotkać można perfumy, który uwalnianie zapachu opisuje się jako koło, nie mające odrębnych nut zapachowych.

Podobnie skomponowane mogą być mgiełki i wody kolońskie. To właśnie ta potrójna kompozycja perfum sprawia, że są one tak intrygujące i zmysłowe. Nuty zapachowe nazywane są niekiedy też akordami, bo podobnie jak w muzyce wszystkie zapachy muszą tu ze sobą harmonijnie współgrać, a wybrzmiewające jeden po drugim akordy tworzą piękną melodię.