Niewydolność nerek - przyczyny i objawy choroby

Niewydolność nerekTa choroba nerek może okazać się dla pacjenta poważnym zagrożeniem nie tylko dla zdrowia, ale i życia. Niewydolność nerek sprawia, że nie są one w stanie usuwać tych toksyn, które normalnie powinny zostać usunięte wraz z moczem.

Jakie są objawy niewydolności nerek? W jaki sposób można zapewnić sobie ulgę oraz wsparcie dla zaleconych przez lekarzy metod walki z tą chorobą?

Niewydolność nerek może rozwijać się z wielu powodów. Wiadomo już, że szczególną ochroną powinny otoczyć nerki te osoby, które często mają kontakt ze środkami chemicznymi.

Dlaczego? Bo to właśnie trujące chemikalia są jednym z tych czynników, które bardzo często prowadzą do niewydolności nerek. Ta choroba nerek może się jednak rozwijać wskutek innych chorób. Zapalenie nerek, problemy związane z drożnością dróg moczowych oraz stany zapalne cewki moczowej to choroby, które w przypadku braku leczenia mogą doprowadzić do poważnego uszkodzenia nerek. Jakie są najczęściej występujące objawy tej choroby? Ból głowy oraz problemy ze wzrokiem, zmęczenie oraz uczucie senności - oto bardzo charakterystyczne symptomy mogące świadczyć o niewydolności nerek. Bolesne skurcze oraz utrata przytomności to kolejne objawy, które mogą pojawić się w przypadku bardziej zaawansowanej choroby. Ponieważ niewydolność nerek jest ogromnym zagrożeniem dla ludzkiego życia chory powinien możliwie jak najszybciej trafić do szpitala.

Już po zakończeniu leczenia szpitalnego ważne staje się zapewnienie nerkom odpowiedniej ochrony oraz stosowanie się do zaleceń dietetycznych. Dieta, która jest tu zalecana, bazuje przede wszystkim na mleku i warzywach. Kasza gryczana i ciemny chleb są bardzo cennymi składnikami takiej diety. Mięsa oraz wędzone ryby, wędliny - to produkty, z których ze względu na nerki lepiej zrezygnować. Zalecane jest też ograniczenie roślin strączkowych, ziemniaków oraz białej kapusty.