Nie możesz spać będąc w ciąży? Poznaj nasze rady

Bezsenność w ciążyBezsenność w ciąży to powszechny problem. Rosnący brzuszek, zachodzące w organizmie zmiany hormonalne i niepokój związany ze zbliżającym się rozwiązaniem pozbawiają snu wiele przyszłych mam. Większość z nich myśli: nie mogę spać w ciąży, ale po urodzeniu dziecka na pewno mi przejdzie, zwłaszcza, że maluch na pewno zadba o to, bym każdego wieczoru padała z nóg. Niestety to tak nie działa. Nieleczona bezsenność z czasem się utrwala i to na tyle, że nawet ekstremalne zmęczenie nie ułatwia zasypiania, dlatego od razu po zauważeniu pierwszych objawów bezsenności należy zacząć im przeciwdziałać.

Jak walczyć z bezsennością w ciąży?

Ciąża wyklucza stosowanie farmakoterapii ze względu na negatywny wpływ, jaki benzodiazepiny, główny składnik leków nasennych, wywierają na rozwijający się płód. Co w takim razie może pomóc przyszłej mamie w walce z bezsennością? Zdrowsza i bezpieczniejsza alternatywa: psychoterapia. W społeczeństwie wciąż pokutuje przekonanie, że ta metoda leczenia przeznaczona jest głównie dla pacjentów cierpiących na poważne zaburzenia psychiczne, nerwowe lub lękowe, ale prawda jest taka, że psychoterapia, a konkretnie terapia poznawczo-behawioralna, świetnie się sprawdza także w leczeniu zaburzeń snu. Dzięki niej przyszła mama może optymalnie zadbać o swój komfort psychiczny i fizyczny, regulując w naturalny sposób fizjologię snu i pozbywając się napięcia. Maluchowi, którego nosi pod sercem, też spodoba się taka terapia. Więcej informacji na https://terapiabezsennosci.pl/problemy-ze-snem-w-ciazy/.

Co jeszcze może pomóc przyszłej mamie?

Walka z bezsennością wymaga przede wszystkim pracy nad sobą, ale można dodatkowo wspomóc terapię wprowadzając niewielkie modyfikacje do warunków panujących w sypialni - w ten sposób szybciej osiągniemy spodziewane efekty. O jakich modyfikacjach mowa? Teoretycznie niepozornych: zmianie materaca na wygodniejszy, uregulowaniu temperatury i pozbyciu się wszelkich źródeł światła. Warto pomyśleć także o zakupie zasłon przyciemniających, które ograniczą dopływ światła z zewnątrz, i paneli akustycznych, które wyciszą dźwięki wydawane w nocy przez innych domowników. Takie kompleksowe podejście to najlepszy sposób na bezsenność w ciąży.