Naturalne leczenie

Naturalne leczenieJak bardzo cenne jest zdrowie, chyba nie trzeba nikogo przekonywać. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę, że w dużym stopniu owo zdrowie zależy od nas samych.

Z jednej strony na poziom naszego samopoczucia wpływa stan naszej psychiki, czyli umiejętność uwalniania się od stresów oraz umiejętność cieszenia się życiem. Z drugiej strony na stan naszego organizmu wyraźny wpływ ma styl życia, z umiejętnością prawidłowego, zdrowego odżywiania włącznie.

Rozmaite diety warzywne i owocowo-warzywne zalecane są przez wielu dietetyków oraz lekarzy. Jednak ogromną rolę w odżywianiu odgrywają również odpowiednio dobrane przyprawy. Potrafią one nie tylko łagodzić dolegliwości, ale i leczyć najpoważniejsze choroby, wykazując działanie przeciwnowotworowe, przeciwzapalne, przeciwgrzybicze i wiele innych.

Aby przeciwdziałać chorobom, zalecane jest stosowanie w kuchni zwłaszcza takich cennych przypraw jak: pieprz cayenne, kurkuma, cynamon, imbir oraz czosnek. Wszystkie one są łatwo dostępne i stosunkowo tanie.

Pieprz cayenne

Pieprz cayenne świetnie wpływa na układ krążenia, obniżając ciśnienie krwi, oraz przeciwdziała zawałom serca. Potrafi także zatrzymać krwawienia oraz stabilizować pracę żołądka. Leczy zaburzenia perystaltyki jelit. Wykazuje też działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne. Szczególnego podkreślenia wymaga jego udowodnione doświadczalnie działanie antynowotworowe. Ponadto zwiększa dopływ krwi do mózgu, dzięki czemu może bardzo szybko likwidować stany depresyjne oraz lękowe. Dobre efekty w leczeniu depresji i nerwic daje połączenie pieprzu cayenne i miłorzębu japońskiego.
Jednakże należy pamiętać, że terapię pieprzem cayenne należy rozpocząć w bardzo małych porcjach i obserwować reakcje organizmu przed każdorazowym zwiększeniem dawki.

Cynamon

Kolejną cenną dla zdrowia przyprawą jest cynamon. Najdroższym i najbardziej cenionym jest cynamon Cejloński. Przyprawa ta jest doskonałym źródłem manganu, błonnika, żelaza i wapnia. Obniża poziom cukru we krwi oraz poziom złego cholesterolu LDL. Zmniejsza infekcję oraz rozprzestrzenianie się komórek nowotworowych. Stosowany wraz z miodem przynosi ulgę w bólach stawów. Ponadto pozytywnie wpływa na pamięć i pracę mózgu. Cynamon wykazuje także właściwości antybakteryjne i przeciwgrzybicze. Jest naturalnym konserwantem.

Czosnek

Czosnek znany jest głównie ze swojego działania bakteriobójczego, ale na tym jego zalety się nie wyczerpują. Nie dość, że jest naturalnym antybiotykiem, to wykazuje działanie przeciwnowotworowe. Ponadto działa przeciwgrzybiczo i przeciwrobaczo. Łagodzi biegunki bakteryjne, wykazuje działanie przeciwwirusowe, wykrztuśne i napotne. Bardzo korzystnie wpływa na układ krążenia, przeciwdziałając miażdżycy, zakrzepicy oraz nadciśnieniu. Zalecany jest również przy reumatoidalnym zapaleniu stawów oraz rozedmie płuc. Bierze czynny udział w odtruwaniu organizmu z pasożytów i toksyn. Chroni komórki przed wolnymi rodnikami i promieniowaniem. Osłania wątrobę przed lekami i toksynami. Ponadto działa odmładzająco na cały organizm.

Kurkuma

Do najważniejszych właściwości kurkumy, również, jak w przypadku poprzednich przypraw, należy jej działanie antynowotworowe. Ponadto oczyszcza krew i wykazuje działanie przeciwzapalne. Wspomaga trawienie oraz pracę wątroby. Obniża poziom cholesterolu, hamuje zakrzepicę, zapobiega zawałom, hamuje objawy wywołane cukrzycą typu II oraz chroni przed zaćmą. Warto też dodać, że hamuje stwardnienie rozsiane, chorobę Alzheimera oraz replikację wirusa HIV. Kurkumę należy stosować łącznie z papryką lub pieprzem, aby znacznie zwiększyć jej przyswajalność dla organizmu.

Imbir

Imbir, pod względem korzystnych właściwości prozdrowotnych, w niczym nie ustępuje pozostałym, wyżej wymienionym przyprawom. Przede wszystkim należy do skutecznych środków na przeziębienie, mdłości i bóle miesiączkowe. Ponadto ułatwia trawienie i obniża poziom cholesterolu we krwi. Zmniejsza agregację płytek krwi, dzięki czemu chroni przed tworzeniem się zakrzepów. Wykazuje działanie przeciwobrzękowe, poprawia krążenie krwi oraz zwiększa koncentrację umysłu. Imbiru powinny unikać kobiety ciężarne i karmiące oraz osoby chore na przewlekłe choroby przewodu pokarmowego. W razie wszelkich wątpliwości należy skonsultować się z lekarzem.

W stosowaniu imbiru, podobnie, jak i wszelkich innych przypraw, należy oczywiście znajdować umiar, pamiętając, że nadmiar stosowania czegokolwiek jest niekorzystny w praktycznie każdej dziedzinie. Wiedza i zdrowy rozsądek podpowiedzą nam zawsze, ile czego stosować, by to, co spożywamy i stosujemy na różne sposoby, służyło naszemu zdrowiu i ogólnemu dobremu samopoczuciu.