Na czym polega zdrowy styl życia według WHO?

Zdrowy styl życia według WHOŻyjąc w naszym szybko rozwijającym się świecie, czasami trudno jest żyć zgodnie ze zdrowym trybem życia. Sytuacja ta jest jeszcze bardziej skomplikowana przez to, że istnieje wiele różnych i czasem sprzecznych definicji na temat tego, co uważa się za odpowiednie zdrowie. W końcu, gdzie możemy znaleźć wyczerpujące wyjaśnienie, na czym polega zdrowy styl życia według WHO?

Czym jest zdrowy styl życia?

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), zdrowy styl życia to „połączenie zdrowych decyzji dotyczących siedmiu sfer istotnych dla zdrowia publicznego”. Te sfery składają się na wszelkie różne sposoby prowadzenia życia, które mogą przyczynić się do ogólnego zdrowia fizycznego, psychicznego, społecznego i emocjonalnego.

Podstawowym celem zdrowia jest uzyskanie odpowiedniego, dostosowanego do potrzeb wiekowych stanu zdrowia fizycznego będącego w równowadze z emocjonalnymi, psychicznymi i społecznymi potrzebami. Efektywny zdrowy styl życia jest ściśle powiązany z zapobieganiem chorobom poprzez prowadzenie zdrowego trybu życia.

Budowa skutecznego, zdrowego stylu życia

Zdrowy styl życia jest budowany na podstawie kilku kluczowych elementów zdrowia. Pojęcie „zdrowego stylu życia” jest bogate w różnorodne aspekty, ale według WHO jest to połączenie różnych składników, takich jak:

Aktywność fizyczna

Aktywność fizyczna jest jednym z podstawowych składników efektywnego zdrowego stylu życia. WHO zaleca minimum 150 minut wysiłku fizycznego w tygodniu. Aktywność powinna być zróżnicowana i uwzględniać takie aktywności jak uprawianie sportu, kilometrowy spacer, jazdę na rowerze itp., aby zapewnić zdrowie, wytrzymałość i wytrzymałość.

Żywienie

Żywienie ma ogromne znaczenie w osiągnięciu stanu zdrowia i utrzymaniu go. Wprowadzenie zdrowego planu żywienia, który unika nadmiernego spożywania słonych i słodkich potraw oraz koncentruje się na tym, aby spożywać zbilansowaną dietę składającą się z warzyw, owoców, mleka i produktów pełnoziarnistych, jest podstawą skutecznego zdrowego stylu życia.

Sen

Sen jest bardzo ważny dla prawidłowego funkcjonowania ciała i umysłu. Zdrowy tryb życia oznacza sen od 6 do 8 godzin dziennie, zapewniając możliwie jak najlepszy sen. W celu zapewnienia najlepszego snu WHO zaleca poświęcenie uwagi na rutynowe przysypianie przed pójściem spać, unikanie dużego spożycia kawy, alkoholu i nikotyny, a także ograniczenie używania elektroniki przed snem.

Zdrowy styl życia, a środowisko

Styl życia ma również kluczowy wpływ na środowisko naturalne. Zdrowy styl życia wymaga, aby osoby podejmujące się tej decyzji były świadome zarówno odpowiedzialności jak i skutków własnych wyborów, zwłaszcza dotyczących środowiska. Może zatem zmienić nasze nawyki korzystania z energii, wody i żywności.

Konieczność prowadzenia zdrowego trybu życia oznacza również ograniczenie zanieczyszczenia, chociażby biorąc pod uwagę samochody i transport. Ponadto zachęca ona do dbania o dobrostan zwierząt poprzez przejście na wegetarianizm lub weganizm.

Podsumowanie

Zdrowy styl życia opiera się na wyważonym i racjonalnym wyborze żywieniowym, aktywności fizycznej, dostosowanym do potrzeb wiekowych śnie i czystym środowisku. Decyzja o wprowadzeniu efektywnego zdrowego stylu życia może skutkować poprawą zdrowia publicznego i ogólnym samopoczuciu. Zdrowe życie może skłaniać ludzi do bardziej zrównoważonego i zdrowego stylu życia - co prowadzi do mniejszego zużycia zasobów naturalnych i lepszego życia dla wszystkich.

Więcej szczegółów znajdziesz tutaj: https://naturalnieozdrowiu.pl/.

Komentarze