Możliwości dzisiejszego dentysty

Zdrowe zębyIm większy postęp technologiczny obserwujemy, tym bardziej zyskujemy na zdrowiu, choć to akurat może być kwestią sporną.

Nie mniej jednak dzięki najnowszym technologiom wiele dziedzin medycyny, w tym stomatologia, zyskuje nowe możliwości, a my mamy dostęp do coraz doskonalszych metod leczenia, diagnostyki i zabiegów profilaktycznych. Za najszybciej rozwijającą się dziedzinę stomatologii uważa się protetykę, bo korzysta ona nawet z materiałów będących wynalazkami technologii kosmicznych.

Nie zmienia to jednak faktu, że stomatologia jako całość bardzo się zmienia, co możemy zaobserwować nawet w ramach jednego pokolenia - stosowane kiedyś wypełnienia wydają się wręcz przedpotopowe w porównaniu z najnowszymi materiałami.

Protetyka

Protetyka sięga po tytan i tlenek cyrkonu, który strukturą do złudzenia przypomina strukturę naszych zębów. W ten sposób niwelujemy nawet różnice w odbijaniu światła dające się zaobserwować przy porównaniu tradycyjnych protez (nie-cyrkonowych) z zębami. Cieniutkie płatki porcelany, licówki, wzmacniają i zmieniają kształt naszych zębów, a implanty zębowe wykorzystywane w protetyce doskonale zastępują nawet korzenie.

Profilaktyka

Gdyby nie zaawansowane urządzenia nawet piaskowanie zębów byłoby dzisiaj niemożliwe, a tak niemal bezboleśnie możemy usunąć nie tylko nagromadzone na zębach osady, ale i kamień. Przy okazji warto wspomnieć, że mimo rozwoju stomatologii i niemal bezbolesnym metodom większość zabiegów, i tak jest demonizowana, nawet profilaktyka, nawet piaskowanie zębów wciąż wzbudzają strach u wielu pacjentów. W dzisiejszych czasach takie obawy są całkowicie bezpodstawne!