Moda na recykling

RecyklingOstatnimi czasy zaczęto podchodzić do recyklingu nie jako sposobu ochrony środowiska, ale jako sposobu nadawania przedmiotom drugiego życia. Stało się zatem modne wtórne wykorzystywanie różnych przedmiotów. Mass media zasypują nas pomysłami zastosowania recyklingu przy tworzeniu bądź odświeżaniu naszych mebli.

Co więcej, design z odzysku to także funkcjonalność. Dla przykładu, ciekawym rozwiązaniem jest użycie opon samochodowych.

Można je owinąć sznurem linowym bądź materiałem, a jako wieko wykorzystać wycięty okrąg z płyty PCV. Całość będzie doskonałym meblem w nowoczesnym wnętrzu. Może służyć jako puf na przedpokoju czy podnóżek w salonie.

Skoro mowa o meblach, to równie inspirujące są stoły kawowe, które powstaną na bazie drewnianych skrzynek. Te można pozyskać od lokalnych sadowników, ponieważ skrzynki bardzo często wykorzystywane są do przechowywania jabłek. Warto pamiętać, że aby mebel służył jak najdłużej należy odpowiednio przygotować drewno. Po osuszeniu skrzynek, wskazane jest, by przetrzeć każdą listewkę papierem ściernym. Następnie dobrze jest użyć lakieru do drewna i opcjonalnie farby, np. w kolorze białym. Po wykonaniu wszystkich zabiegów przygotowujących można przystąpić do sklejenia czterech skrzynek, łącząc ich boczne ściany. Dodatkowo, aby stolik był mobilny, można od spodu podbić go płytą PCV, a następnie przytwierdzić do niej kółka. Powstały recyklingowy mebel będzie pasował do każdego wnętrza. Pozostawienie naturalnego koloru drewna współgra ze stylem hamptons.

Z kolei stolik pomalowany białą farbą świetnie wkomponuje się w jasny i przytulny salon. Kolejnym przedmiotem wykorzystywanym na wielu płaszczyznach są euro palety. Mogą służyć jako stelaż łóżka, na który wystarczy jedynie położyć wygodny materac. Nakładając palety na siebie, można stworzyć odpowiednią konstrukcję pod siedzisko w ogrodzie czy tarasie. Wystarczy ułożyć na nich miękkie poduchy a umilą każdy wieczór.

Z recyklingu mogą powstać nie tylko meble, ale także doskonałe dodatki, które będą świetnym elementem dopełniającym. W każdym domu znajduje się materiał na przydatny dodatek na biurko. Jest nim rolka od papieru toaletowego. Wystarczy uzbierać ich kilka - w zależności od potrzeby. Za spód, do którego będą one przytwierdzone można wykorzystać karton na przykład po niedawno zakupionych butach. Pierwszą czynnością jest oklejenie rolek wykorzystując skrawki papieru czy materiału. Dodatkowo można też ozdobić je guzikami, koralikami i cekinami. Udekorowane tuby, należy ze sobą połączyć za pomocą kleju. Całość należy ustawić na kartonie po butach, a następnie przytwierdzić ją do niego. Powstała konstrukcja będzie oryginalnym przybornikiem nie tylko do pokoju dziecięcego ale także do domowego biura. Wszystko zależy od barw użytych materiałów.
Posiadając choć odrobinę drygu i cierpliwości krawca, można recykling wykorzystać we własnej szafie. Nienoszonym ubraniom możliwe jest nadanie drugiego życia. Można łączyć ze sobą różne materiały, tworząc nową, ciekawą oraz oryginalną odzież, galanterię, a nawet biżuterię.

Każdy z nas ma w szafie parę nienoszonych jeansów. Za pomocą ostrych nożyczek wystarczy je skrócić, np. do połowy uda. Dla lepszego efektu warto postrzępić krawędzie nogawki. Za ponadczasową ozdobę posłuży koronką. Wystarczy ją naszyć w wybranym przez siebie miejscu np. na tylnych kieszeniach czy na przodzie obu nogawek. Powstałe spodenki będą idealną stylizacją na lato. Recykling jest jedną z metod ochrony środowiska, jednak my jesteśmy w stanie czerpać z niego jeszcze większe korzyści. A co najważniejsze - to my decydujemy o efekcie końcowym.