Mikrodermabrazja - zabieg

MikrodermabrazjaJednym z popularniejszych zabiegów kosmetycznych, które mogą wyraźnie poprawić stan naszej skóry, jest mikrodermabrazja.

Jest to zabieg, który głęboko oczyszcza skórę oraz pobudza jej regenerację. Niewątpliwe zalety mikrodermabrazji to efekty widoczne już po jednym zabiegu oraz fakt, że mikrodermabrazja nie wyłącza nas z życia, bo po zabiegu szybko można wrócić do swych codziennych aktywności.

Mikrodermabrazja - co robi z naszą skórą?

Mikrodermabrazja działa jak głęboki peeling, czyli złuszcza warstwę naskórka. Dzięki temu przyśpiesza proces odnowy naskórka, ale przede wszystkim - co jest ważne dla klientek gabinetów kosmetycznych - pomaga usunąć niedoskonałości cery: likwiduje przebarwienia, wyrównuje koloryt skóry, wygładza ją i redukuje rozszerzone pory. Dodatkowo spłyca zmarszczki i redukuje blizny. Dlatego też jest to zabieg szczególnie polecany osobom z tłustą lub szarą, zmęczoną cerą. Ale nie tylko. Mikrodermabrazja świetnie się sprawdza w przypadku każdej zdrowej skóry (czyli nie gdy jest trądzik różowaty lub są inne zmiany chorobowe). Jedynie nie poleca się jej osobom z tzw. pajączkami, czyli z słabymi naczynkami krwionośnymi, chociaż niektórzy specjaliści twierdzą, że również w przypadku takiej skóry można wykonywać ten zabieg, należy jedynie odpowiednio dobrać głębokość złuszczania.

Jak wygląda zabieg mikrodermabrazji?

Zabieg przeprowadzany jest w gabinecie kosmetycznym. Kosmetyczka przesuwa po twarzy klientki specjalną końcówką złuszczającą warstwę naskórka. Jest to zabieg bezbolesny, odczuwa się tylko lekkie ssanie końcówki i masowanie. Siła złuszczania dobierana jest indywidualnie do stanu i właściwości skóry klientki. Później jest nakładana na twarz maseczka regenerująca i nawilżająca. Efekty są widoczne już po pierwszym zabiegu. Jednak aby można było mówić o skuteczności mikrodermabrazji, nie należy poprzestawać na jednym zabiegu. Powinno się wykonać całą serię zabiegów: od 4 do 8 w jedno-dwutygodniowych odstępach.

Skutki uboczne mikrodermabrazji

Poddając się mikrodermabrazji należy pamiętać o niebezpieczeństwach z nią związanych. Mikrodermabrazja jest zabiegiem ingerującym w nasz organizm, dlatego, jak każdy zabieg tego typu, stwarza ryzyko wystąpienia komplikacji. Po mikrodermabrazji możemy się spodziewać zaczerwienienia i podrażnienia skóry, czasem występuje obrzęk czy pieczenie. Nie można też lekceważyć ryzyka wystąpienia przebarwień.

Jak sobie radzić z tymi potencjalnymi dolegliwościami?

Obrzęki i podrażnienia powinny ustąpić po kilku godzinach od zabiegu. Mogą się jednak utrzymać nawet przez kilka dni. Dobrym sposobem ich szybsze ustąpienie jest stosowanie po zabiegu kremów łagodzących. Natomiast, co do przebarwień - mogą one się pojawić wówczas, gdy skóra po zabiegu, pozbawiona warstwy rogowej, zostanie wystawiona na działanie promieni słonecznych. Zatem ważne jest, aby pamiętać, że mikrodermabrazja wymaga, aby po jej przeprowadzeniu przez pewien czas - najlepiej przez kilka tygodni - stosować kremy z wysokim filtrem przeciwsłonecznym. Z tego samego powodu zaleca się również wykonywanie tego zabiegu jesienią bądź zimą, w czasie, gdy jesteśmy najmniej narażeni na kontakt z promieniowaniem słonecznym.