Marzenia senne - co warto wiedzieć na ich temat?

Marzenia senneMarzenia senne miewa każdy z nas. Niektóre z nich pamiętamy lepiej, inne gorzej. Sny i marzenia senne wzbudzają zainteresowanie nie lekarzy, psychologów oraz tych wszystkich osób, które w snach starają się doszukać cennych informacji na temat swego życia.

Co mogą nam powiedzieć na ten temat marzenia senne? Co powinniśmy wiedzieć na ich temat? Czym są marzenia senne?

Sen od dawna fascynował badaczy, a dokładne badania nad snami pozwoliły znaleźć odpowiedzi na wiele trudnych pytań. Co się dzieje z nami w chwili, gdy śpimy? Dziś naukowcy mogą nam to dokładnie wyjaśnić. Wiadomo, że śpiący człowiek przechodzi przez cztery fazy. Każda z nich ma swą specyfikę i wiąże się m. in. z głębokością snu.

Najbardziej fascynującą fazą okazała się faza REM. Powtarza się ona kilka razy w ciągu nocy, trwa zawsze około 10 minut, a tuż po jej zakończeniu następuje faza snu głębokiego. Dla fazy REM typowymi cechami stają się szybkie ruchy gałek ocznych oraz… marzenia senne. Zanim zapadniemy w sen głęboki, mamy kilka minut czasu na marzenia - wyjątkowo ważne dla każdego z nas, co zresztą zostało potwierdzone przez dalsze badania nad snem i naszym zachowaniem w trakcie fazy REM.

Jakie znaczenie mogą mieć marzenia senne?

Sny już w czasach prehistorycznych fascynowały człowieka. Starano się rozszyfrować ich znaczenie, traktowano je jako przepowiednię lub zapowiedź ważnego wydarzenia. Przełomem okazały się jednak dopiero badania Freuda, któremu udało się dostrzec związek pomiędzy snami, marzeniami sennymi i ludzką podświadomością. To on jako pierwszy zaczął wykorzystywać sny do tego, by ustalać przyczyny problemów psychicznych swych pacjentów. Czy podświadomość faktycznie może mieć aż tak wielki wpływ na nasze sny? Współczesne badania potwierdziły, że dzięki snom i marzeniom sennym każdy z nas może spojrzeć na swe życie oraz na swe codzienne problemy z nieco innej perspektywy. W czasie snu często dochodzą do głosu te emocje i uczucia, których na jawie nawet nie zauważamy. Sny mogą się okazać cennym źródłem informacji na temat naszych ukrytych pragnień, Marzenia senne i ich symbolika Symbolika snów i marzeń sennych to kolejne zagadnienie, które intryguje wielu ludzi na całym świecie.

Co mogą oznaczać poszczególne obrazy?

Spójrzmy, w jaki sposób można interpretować sny i te symbole, które się w nich pojawiają. Nagość, która dość często pojawia się w snach, wcale nie jest związana z erotyką. Interpretowana jest ona raczej jako chęć powrotu do korzeni, choć niektórzy odbierają nagość jako symbol lęku przez odkryciem naszych emocji. Często w naszych snach pojawiają się obrazy związane z upadkiem. Wiele osób ma wrażenie, że w czasie snu spada lub upada. Zdaniem badaczy takie zjawisko jest typowe w przypadku tych osób, które bardzo boją się utraty tego, co jest dla nich bardzo ważne. Może być to zarówno cenna rzecz, jak i bardzo bliska osoba.

A o czym może świadczyć pojawienie się zwierząt w naszych snach?

Przed niebezpieczeństwem może nas w porę ostrzec pojawienie się szczura, ukryte pokłady naszej agresji mogą symbolizować z kolei zwierzęta drapieżne. Zapowiedzią wielkich zmian w naszym życiu może być natomiast wąż, który daje jednocześnie szansę chorym. Jego pojawienie się traktowane bywa przecież i jako zapowiedź powrotu do zdrowia.

Sny i marzenia senne to ciekawy i jednocześnie bardzo skomplikowany temat. Każdy sen może mieć ogromne znaczenie, a pojawiająca się w nim symbolika może nam wiele powiedzieć na temat naszego życia i podświadomych pragnień. Szkoda tylko, że często po przebudzeniu nie potrafimy sobie przypomnieć tego, co nam się w nocy przyśniło…