Marzenia - jakie mogą być? Definicja, wady i zalety marzeń

MarzeniaMożesz być kim chcesz, zachowywać się tak, jak chcesz, dają Ci siłę do działania i pozwalają poczuć się kimś lepszym. To właśnie one mają tak cudowną moc: marzenia, które sam tworzymy w naszych głowach. Jakie są rodzaje marzeń, jakie mają funkcje, wady i zalety? Jakie marzenia warto mieć?

 

Marzenia - czym są i jakie są ich rodzaje?

Marzenia to wytwory naszej wyobraźni, tworzymy je w umyśle i towarzyszą nam przez określony okres czasu. To nasze wyobrażenia o tym, co może się stać, nasze życzenia na przyszłość, rzadziej dotyczą czasu przeszłego. Marzenia to nasze myśli i fantazje, które występują w stanie pełnej świadomości, co oznacza, że tworzymy je sami, świadomi tego faktu i dobrowolnie je zmieniamy. To tak zwane marzenia dzienne. Dotyczyć mogą różnych tematów i sfer naszego życia, m.in.

  • zdrowia,
  • miłości,
  • rodziny,
  • pracy i kariery,
  • pieniędzy,
  • podróży,
  • osiągnięć itp.

Oczywiście występują również marzenia nocne, zwane marzeniami sennymi. To nic innego, jak nasze sny, czyli twory fizjologiczne, zazwyczaj serwie obrazów ale i dźwięków czy innych doznań zmysłowych, pojawiających się w czasie naszego snu. Sny bywają bardzo realistyczne, czasem mogą mieszać się nam z jawą (zwłaszcza, jeśli dotyczą tego, co aktualnie dzieje się w naszym życiu), mogą być również zupełnie nierealne, np. gdy śni się nam, że latamy ale i straszne, np. gdy śnimy koszmar. Sny bywają nielogiczne, obrazy mogą się zmieniać, możemy stawać się kimś innym, przenosić z jednego miejsca w inne, doświadczać niezwykłych zjawisk. Czy każdy ma sny? Oczywiście, śnią wszyscy, nawet dzieci. U nich śnienie podzielono na trzy stadia. Pierwsze to okres 5-6 roku życia, kiedy dziecko zwykle miesza marzenia senne z rzeczywistością, nie potrafi ich rozróżnić. W stadium drugim (7-8 rok życia) to czas, gdy dziecko wie, że sny to takie myśli, ale jeszcze nie do końca je rozumie. Dopiero w stadium trzecim, gdy dziecko ukończy 9 rok życia, zdaje sobie sprawę z tego, że są marzenia dzienne i nocne, że sny są, ale pochodzą z naszych myśli, widać je, ale znikają, gdy się obudzimy.

Marzenia dzienne i nocne fascynowały i fascynują wielu badaczy. Zwłaszcza marzenia senne są obiektem zainteresować wielu osób, zwłaszcza psychologów i psychiatrów. Odgrywają bardzo dużą rolę w psychoanalizie, która jest jednym z rodzajów terapii psychologicznej.

Kto i o czym marzy?

Nie oszukujmy się, marzy każdy z nas, ale zwykle każdy o czymś innym. Małe dzieci zwykle marzą o pięknych zabawkach ale i czasie, który spędzą z mamą, z rodzicami, mogą marzyć o wycieczce czy wizycie u dziadków. Nastolatek ma nieco inne marzenia. pragnie być popularny, lubiany, chce mieć markowe ubrania, nowoczesne gadżet. Wielu młodych ludzi marzy również o tym, aby dostać się do dobrej szkoły, zdobyć wymarzony zawód. Osoba dorosła marzy o tym, aby dostać dobrą prace lub otrzymać awans, pragnie zamieszkać w upragnionym domu czy mieszkaniu, chce się zakochać, wziąć ślub, mieć dzieci. A osoby dojrzałe? O czym marzą seniorzy? W swoich marzeniach uwzględniają oczywiście siebie: pragną dla siebie dobrego zdrowia, aby mogli jak najdłużej cieszyć się chwilami, spędzonymi z dziećmi i wnukami. Pragną również wszystkiego, co najlepsze dla bliskich: zdrowia, szczęścia w życiu oraz życia w dostatku.

Czy mamy jakieś wspólne marzenia? Owszem, zwykle niezależnie od wieku, płci i statusu majątkowego pragniemy zdrowia dla siebie i bliskich, szczęścia dla siebie i swojej rodziny, marzymy o miłości, pięknym domu, radości każdego dnia oraz jak najmniejszej ilości zmartwień.

Dlaczego marzymy? - zalety i wady marzeń

Kolejne ważne pytanie: dlaczego marzymy? Co takiego dają nam marzenia, że świadomie tworzymy w umyśle jakieś obrazy, zjawiska, sytuacje… i nierzadko się w nich zatracamy? Marzenia pełnią wiele funkcji, można je jednak opisać w dwóch kategoriach: zalet i wad. Warto je przeanalizować.

Zalety marzeń

Marzenia wykazują wiele pozytywnych oddziaływań na nas i nasze życie. Można wśród nich wymienić to, że:

  • są motorem działań, mobilizują nas do stawiania czoła przeciwnościom losu;
  • sprawiają, że mamy w życiu cele i chcemy je realizować;
  • rozwijają nas: poprawiają kreatywność oraz sprawiają, że myślimy bardzie twórczo;
  • pozwalają nam na relaks dla umysłu: dzięki marzeniom odrywamy się niejako od rzeczywistości, odpoczywamy;
  • poprawiają nastrój: marząc, spędzamy czas na snuciu przyjemnych wizji, poprawia nam się humor, zapominamy o troskach dnia codziennego;
  • podnoszą samoocenę: w marzeniach bowiem możemy być lepsi, ładniejsi, bardziej otwarci, marzenia pozwalają nam walczyć z naszymi kompleksami, to doskonały antydepresant - warto spróbować!

Wady marzeń

Aż trudno uwierzyć, ale marzenia mogą mieć i negatywny wpływ na nas, na nasze zdrowie i samopoczucie. Jakie? Między innymi to, że:

  • marzenia mogą zajmować zbyt wiele czasu, sprawiając, że zaczynamy zaniedbywać codzienne obowiązki, zarówno domowe, jak i zawodowe;
  • można się w marzeniach zbytnio zatracić, zapominając o tym, co jest jawą, a co tylko marzeniem;
  • wizje w marzeniach mogą być tak piękne, że ich twórca może bardzo negatywnie reagować na to, co faktycznie dzieje się w życiu, przyjmując jednak postawę bierną: nie tworzy z marzeń celów do realizacji.

Przykłady marzeń

Każdy z nas powinien mieć listę swoich marzeń, które będzie sukcesywnie realizować. Jakie marzenia tam zawszeć? Dosłownie wszystkie, jakie masz. Twórz taką listę pod koniec roku: na nowy rok ale i co miesiąc czy co tydzień. Szukasz inspiracji? Poniżej 10 ciekawych propozycji.

  1. Pójść z mężem/żoną na randkę.
  2. Przeczytać ciekawą książkę (np. jedną w miesiącu)
  3. Pójść na masaż lub do SPA.
  4. Robić codziennie jedno ciekawe zdjęcie.
  5. Pójść do kina na interesując film.
  6. Przejść kurs online w wybranej tematyce.
  7. Odwiedzić stolice jakiegoś europejskiego kraju.
  8. Pójść do nowej restauracji na kolację.
  9. Odezwać się do starego znajomego lub kogoś z dalszej rodziny.
  10. Wyprawić przyjęcie dla rodziny lub/i znajomych.

Interesujące propozycje? Modyfikuj je, dodawaj własne, twórz swoją listę marzeń i wracaj do niej każdego dnia. Wykreślaj marzenia, które udało Ci się spełnić, ciesz się tym i wymyślaj kolejne. Miej również marzenia "stałe", które są aktualne cały czas.

Jakie mogą być marzenia?

Jakie marzenia warto mieć? Jakie sprawiają, że nasze życie jest wyjątkowe? Poniżej przykład 5 marzeń, które powinien mieć każdy z nas.

Aby każdy dzień był lepszy od poprzedniego
To piękne marzenie, które wymaga od nas pracy nad sobą praktycznie każdego dnia. Dziś zrobiłeś coś źle? Spokojnie, jutro masz szansę zrobić to o wiele lepiej, bogatszy o nowe, cenne doświadczenia.

Aby codziennie być lepszym niż wczoraj
Czego nauczył się punkt poprzedni? Właśnie, więc jutro masz szansę być lepszym człowiekiem niż jesteś dziś: cenna lekcja każdego dnia.

Nauczyć się czegoś nowego
Niezależnie od tego, czy jest to jazda na łyżwach czy język migowy: nauka czegoś nowego jest doskonałą lekcją i doświadczeniem, bez względu na to, kle masz lat.

Zostawić coś po sobie dla innych
Każdego dnia zastanów się, co innym zostawiasz po sobie dobrego? Może to wybudowany dom, może cudowne dzieci, a może zdecydujesz się napisać książkę lub wydać album z własnoręcznie wykonanymi fotografiami?

Zrobić coś, z czego będę dumna/y
Każdego dnia zrób coś, z czegoś będziesz dumna/y, to nie tylko podniesie Twoją samoocenę ale również sprawi, że Twoje cele będą bliżej Ciebie niż dnia poprzedniego!

To proste ale i piękne marzenia dla każdego z nas sprawiają, że chce nam się działać, realizować swoje cele. Są uniwersalne i aktualne zawsze, niezależnie od tego, co dzieje się w naszym życiu.

Owszem, marzenia są doskonałym źródłem przyjemności, dostarczają nam radości, odsuwają myśli o tym, co nieprzyjemne, stymulują kreatywność, sprawiają, że chce nam się działać. Marzenia zachęcają nas do aktywności ale i podążania swoją drogą: tak, abyśmy dotarli do życiowego szczęścia. Pamiętajmy, by marzyć rozsądnie, nie zatracając się zbytnio w swoich pragnieniach oraz nie marząc o czymś, czego na pewno nie możemy mieć.

Sandra Pawlak
Dziennikarka, psycholog, blogerka. Ciekawska i analityczna obserwatorka życia.

Komentarze

Wiola7
Często nasze marzenia dotyczą działań, które mogą wpłynąć pozytywnie na innych ludzi lub otaczającą nas rzeczywistość. Dzięki realizacji naszych marzeń, możemy pomagać innym, przyczyniając się do poprawy jakości ich życia lub środowiska, w którym żyją.
RenataT
Oczywiście spełnianie marzeń to możliwość tworzenia swojego życia, takiego jakie chcemy. Pozwala to na uniknięcie bieżących konwencji czy ograniczeń, a także na kreowanie własnych standardów i wartości. Spełnianie swoich marzeń jest ważne, ponieważ daje cel, motywację, pozwala na rozwój osobisty, przynosi poczucie spełnienia i satysfakcji, wpływa pozytywnie na innych ludzi oraz pozwala na tworzenie własnego życia. Warto pamiętać, że nie jest to łatwe i wymaga poświęceń, ale w końcu może się okazać najwspanialszym momentem w naszym życiu.
Ada
Ja tam widzę same zalety z tego że człowiek ma marzenia. Powiem więcej, nie wyobrażam sobie życia bez marzeń. Jakie to miłe uczucie mieć marzenia, dążyć do ich spełnienia, mieć jakiś cel z życiu. Bez marzeń życie byłoby pozbawione celu, jałowe i smutne. No można być smutnym jak marzenia się nie spełniają i może to człowieka dołować, dlatego nie powinniśmy marzyć o czymś całkowicie nieosiągalnym.
Anka
Marzenia są po to, aby je spełniać. To moje ulubione powiedzenie, które napawa mnie siłą i energia. Coś, co byśmy chcieli. Ciężka praca na pewno się one spełnia. Trzeba w to wierzyć...
Alicja
Och te marzenia,jak dobrze że one są. Dla mnie są motorem napędzającym, nie wyobrażam sobie aby ich nie było. Życie bez nich było bardzo smutne i jakieś takie bez sensu. Jak miło jest przed zaśnięciem pomarzyć sobie o czymś przyjemnym. Jedne marzenia się spełniają a drugie nie, wszystkie nie mogą się spełnić bo by ich nie było.