Magiczny świat książki

Magiczny świat książki"Każdy ma jakiegoś bzika..." śpiewały dawno temu Fasolki. Oczywiście miały rację, bo każdy winien mieć jakieś hobby. Ludzie nie posiadający zainteresowań mają o wiele mniej ciekawe życie i słabiej rozwiniętą wyobraźnię. Ponadto ich wrażliwość jest przytłumiona codziennymi obowiązkami. Ostatnio jednak wg badań do łask wraca jedno z najszlachetniejszych zajęć, czyli czytanie książek.

Na portalach społecznościowych pojawiają się akcje mające na celu zachęcenie ludzi do czytania. Ludzie w każdym wieku mogą się do nich przyłączać i wymieniać tytułami oraz uwagami na temat przeczytanych książek, a także rywalizować w wyścigu o to, kto więcej przeczyta. Jest to bardzo budujące, tym bardziej, że efekty tych akcji widać, zwiększa się liczba regularnie czytających literaturę.

Świat książki

Zwolennicy takiego sposobu spędzania wolnego czasu podkreślają ich wpływ na uczucia i empatię. Osoby, które dużo czytają mają o wiele bardziej rozwiniętą wyobraźnię i potrafią przewidzieć o wiele więcej konsekwencji swoich zachowań niż osoby nie czytające. Według statystyk Biblioteki Narodowej w 2014 roku 41,7% Polaków stwierdziło, że w poprzednim roku przeczytało przynajmniej jedną książkę i jest to tendencja wzrostowa. Ponadto najwięcej czytają osoby między 15 a 19 rokiem życia oraz uczniowie i studenci. Wskazuje to na to, że prawdopodobnie z wiekiem tracimy możliwości (nie mamy czasu) i zapał do czytania. Należy też dodać, że osoby młodsze są bardziej podatne na magię świata książki. Z wielką chęcią zagłębiają się w wyimaginowany świat literatury i żyją życiem bohaterów, czasem bardziej niż swoim.

W Polsce w ostatnim czasie zwiększyła się również liczba osób kupujących książki, co świadczy o swoistej modzie na czytanie. Być może wynika to z chęci oderwania się od rzeczywistości i zagłębienia się w świat zupełnie inny od naszego szarego życia. Bo czy może być coś piękniejszego od wieczoru spędzonego w wygodnym fotelu, z książką w ręku, i to w towarzystwie doskonale wykreowanych bohaterów w ich świecie pełnym magii, a przy tym często odnajdując w nich siebie i swoje problemy. Tak miło się czyta, że ktoś ma podobne problemy, ale jeszcze milej, że ktoś już sobie z nim poradził i wszystko skończyło się dobrze.

Odsetek ludzi, którzy czytają regularnie wynosi natomiast 32% i są to głównie dzieci matek z wykształceniem wyższym, co świadczy o tym, że osoby lepiej wykształcone częściej sięgają po książki i zachęcają do tego swoich swoich bliskich. Ponadto należy zauważyć, że ludzie czytający dużo i intensywnie już na pierwszy rzut oka się wyróżniają, chociażby z wyglądu i sposobu bycia, a także ze sposobu w jaki się wypowiadają i odbierają świat.

Podsumowując należy podkreślić, że promocja czytelnictwa w ostatnim czasie przynosi oczekiwane efekty i należy ją nadal rozwijać i wspierać.