Lęki i depresja u dzieci. Jak pomóc dziecku?

Lek i depresja u dzieckaGdy mówimy o depresji, zwykle mamy na myśli osoby dorosłe, zmęczone swą pracą, życiem i kolejnymi niepowodzeniami. Zapominamy, że lęk i depresja mogą być też poważnymi problemami dla tych, którzy swe życie dopiero zaczynają. Co warto wiedzieć o tych problemach w przypadku dzieci? Jak pomóc maluchom w walce z takimi problemami?

Lęk i depresja w wersji dziecięcej

Choć człowiek mniejszy, jego problemy mogą być równie wielkie, jak te, z którymi borykają się dorośli. Lęki i depresje w przypadku dzieci są równie wielkim problemem, jak te same dolegliwości u starszych pacjentów. Niestety, częściej się je ignoruje, a zachowania dziecka bywają błędnie interpretowane. Skąd biorą się te problemy? Wiadomo, że jednym z czynników utrudniających stwierdzenie u dziecka lęku lub depresji jest fakt, iż mali pacjenci mają problemy z określaniem swych uczuć oraz dolegliwości. By zdiagnozować w porę depresję u malucha, trzeba go zatem uważnie obserwować.

Jakie zachowania należy uznać za niepokojące?

Lęk można rozpoznać dość szybko. Dziecko staje się bojaźliwe, częściej się mazgai i wybucha płaczem. Objawy, które świadczą o lęku, wiążą się też ze snem, a raczej z problemami związanymi z zasypianiem. Problemy z koncentracją, nietrzymanie moczu oraz częste bóle brzucha są kolejnymi sygnałami, których nie można lekceważyć. Objawy depresji są jeszcze bardziej przygnębiające. Dziecko, które stało się ofiarą depresji, często staje się apatyczne i smutne, widoczna jest też jego niechęć do zabawy.

Jak pomóc dziecku, które boi się lub walczy z depresją?

Skąd biorą się problemy z lękami i dziecięcymi depresjami?

Aby pomoc dziecku w pokonaniu tych problemów, trzeba wpierw ustalić ich przyczynę. A tych, jak się okazuje, jest sporo. Traumatyczne przeżycia oraz sytuacje, które dziecku kojarzą się z niebezpieczeństwem, to przyczyny dość często spotykane. Lęk i depresja mogą się też okazać reakcją dziecka na kontakt z przemocą lub groźbami ze strony dorosłych. Co ciekawe, stany lękowe są też dość częste w przypadku tych maluchów, których rodzice wykazują się nadmierną opiekuńczością. Bywa i tak, że lęk pojawia się jako reakcja dziecka na złamanie jakiegoś zakazu, stając się w takim przypadku specyficzną formą wyrzutów sumienia. Śmierć rodzica, utrata przyjaciela, a często konieczność rozstania się z ulubioną zabawką - oto kolejne, mniejsze lub większe tragedie, które dziecko może przeżywać w wyjątkowo silny sposób.

Jak pomóc dziecku?

W przypadku lęków oraz depresji, maluch potrzebuje pomocy i wsparcia ze strony dorosłych. Bez wątpienia nie może pozostać sam ze swymi problemami. Jak jednak można mu pomóc? Rozmowa z dzieckiem, porada terapeuty rodzinnego lub psychologia dziecięcego - oto rozwiązania, z których warto skorzystać. Nie można jednak zapominać, że bez względu na rodzaj terapii, najważniejsza jest atmosfera panująca w domu. To ona bywa najczęstszą przyczyną problemów malucha, to zmiany z nią związane mogą się okazać najważniejsze dla zdrowia psychicznego dziecka.

Na czym powinna polegać profilaktyka?

W przypadku dziecięcych lęków i depresji, podobnie jak w przypadku wielu innych dolegliwości, bardzo ważna staje się profilaktyka. Na czym powinna ona polegać? Jej podstawę stanowi czas poświęcany dziecku oraz zainteresowanie jego problemami. Warto też obserwować, czego boi się dziecko, i poprzez zabawę oswajać go z tymi czynnikami, które wywołują w nim lęk. Nie można też grozić dziecku, przy czym najgorszym rodzajem groźby okazuje się straszenie dziecka tym, że rodzice mogą przestać je kochać. Zakazy, bez których trudno się obejść, powinny być dziecku stawiane w taki sposób, by mogło rozumieć ich sens. Wtedy można uniknąć wielu przykrych sytuacji oraz lęków, z którymi maluchy kiepsko sobie radzą.