Lecznicze właściwości czystka

CzystekCzystek (Cistus Incanus) to niedoceniane zioło o wyjątkowych właściwościach leczniczych. Dzięki wysokiej zawartości polifenoli i witaminy C pomaga w leczeniu wielu chorób współczesnego świata. Jest to jedna z najsilniej działających roślin znanych człowiekowi.

Prawdopodobnie czystek to znana z Pisma Świętego mirra, czyli ta sama roślina którą ofiarowali nowonarodzonemu Jezusowi trzej wędrowcy ze Wschodu wraz z kadzidłem i złotem. Dawniej była jedną z cenniejszych substancji, jakie człowiek mógł posiadać. Czystek wykazuje lepsze właściwości niż zielona herbata, dlatego warto pić codziennie herbatę z tego zioła.

Czystek: pochodzenie

Czystek (Cistus Incanus) to roślina rosnąca w naturalnych warunkach w basenie Morza Śródziemnego ze względu na gorący klimat tam występujący i gleby bogate w magnez. Obecnie najczęściej można go spotkać w Grecji i Turcji. To krzew o delikatnym, lekko pomarszczonym fioletowym kwiatostanie. Zawartość lecznicza kryje się w jego listkach. Roślina ta wydziela charakterystyczny żywiczny zapach i ma lekko gorzkawy smak.

Czystek: właściwości lecznicze

 • Bogate źródło polifenoli

Listki czystka stanowią największe źródło polifenoli, czyli naturalnych przeciwutleniaczy występujących w roślinach, które neutralizują wolne rodniki - najczęstszą przyczynę chorób nowotworowych. Związki polifenolowe zapobiegają niszczeniu struktury ludzkiego DNA przez wolne rodniki, które są bezpośrednią przyczyną powstawania mutacji kodu genetycznego, czyli powstawania komórek potomnych o nieprawidłowym kodzie, wykazując jednocześnie w stosunku do niego właściwości naprawcze. Polifenole wpływają na zahamowanie podziału komórek prowadzących do powstawania nowotworu. Chronią przed najgroźniejszymi postaciami raka: płuc, żołądka, jelit, przełyku, trzustki, wątroby, prostaty, skóry, gruczołu sutkowego.

 • Najskuteczniejszy naturalny przeciwutleniacz

Polifenole hamują reakcję utleniania w organizmie tworzącą się w procesie oddychania komórkowego. Jako związki chemiczne same utleniają się w tkankach powstrzymując proces tworzenia się wolnych rodników i zapobiegając utlenianiu się ważnych związków i komórek w organizmie niwelując ich szkodliwy wpływ.
Czystek zawiera blisko trzy razy większą ilość antyoksydantów w porównaniu z zieloną herbatą i czterokrotnie więcej niż czerwone wino co potwierdza jego wyjątkową zdolność równoważenie działania wolnych rodników i obronę organizmu w walce z chorobami m. in. układu krążenia, cukrzycy i nowotworami.

 • Schorzenia pochodzenia wirusowego

Czystek wykazuje właściwości antywirusowe. Substancje w nim zawarte oklejają komórki wirusa by stały się zupełnie nieszkodliwe (nieaktywne). Wirusy w ten sposób tracą zdolność by połączyć się z błoną komórkową i następnie są wydalane z organizmu. Czystek wspomaga układ odpornościowy chroniąc przed chorobami wywoływanymi przez wirusy, w tym wspierając walkę przeciw przeziębieniu i grypie.

 • Poprawia równowagę flory bakteryjnej

Antybakteryjne właściwości czystka wspomagają m. in. higienę jamy ustnej zastępując wszelkie drogeryjne płyny do płukania ust. Czystek rozpuszcza bakteryjny biofilm odpowiedzialny za tworzenie się płytki nazębnej i skutecznie wybiela zęby. Po umyciu zębów można śmiało przepłukać buzię naparem z czystka zastępując nim płyn do płukania ust.

 • Schorzenia pochodzenia bakteryjnego i grzybiczego

Herbatka z czystka wspiera w walce z trądzikiem, opryszczką, łupieżem i infekcjami grzybiczymi skóry. Lecznicze substancje zawarte w czystku oczyszczają i hamują przetłuszczanie się skóry oraz sprawiają, że szybciej goją się rany po podrażnieniach.

 • Działanie przeciwzapalne

Czystek hamuje i zwalcza stany zapalne górnych dróg oddechowych. Zatem sprawdzi się w przypadku bólu gardła, kataru i kaszlu. Czystek polecany jest także przy problemach z powtarzającymi się infekcjami zatok. Działa nie tylko doraźnie, ale również oczyszcza zatoki.

 • Usuwa metale ciężkie z organizmu

Związki polifenolowe zawarte w czystku wykazują zdolności wiązania się z metalami przez co usuwają toksyczne metale ciężkie (zwłaszcza kadm) z organizmu, w ten sposób redukując zanieczyszczenia nim wywołane. Badania dowiodły, że zanieczyszczenia wywołane kadmem znacznie obniżyły się pod ich wpływem. Dlatego stosowanie czystka zaleca się szczególnie palaczom.

 • Działa antyalergicznie

Herbatka z czystka wspiera w walce z alergią dzięki hamowaniu uwalniania się histaminy zmniejszając tym samym reakcje alergiczne.

 • Bywa skuteczniejszy od antybiotyku

Działanie czystka zostało potwierdzone przez niemieckich badaczy, którzy odkryli także, że wykazuje działanie silniejsze niż antybiotyk.

 • Łagodzi zapach wydzielin ciała

Czystek redukuje przykry zapach ciała i stóp dzięki zdolności do usuwania toksyn z organizmu zmieniając zapach wydzielin ciała i neutralizując niemiłą woń potu.

 • Pomaga w leczeniu boreliozy

Czystek pomaga w leczeniu boreliozy wywołanej przez spiralne bakterie przenoszone przez krętka, które pozostają w ciele człowieka. Dzięki obecności Cistus Incanus bakterie zostają oklejone i wydalone z organizmu. Ponadto zapach czystka wydzielany przez skórę skutecznie odstrasza kleszcze.

 • Wzmacnia układ krążenia

Czystek stabilizuje pracę układu krążenia ochraniając naczynia krwionośne, tym samym zapobiegając chorobom wieku starczego.

 • Opóźnia proces starzenia

Polifenole są również często nazywane źródłem młodości, gdyż opóźniają procesy starzenia i wpływają pozytywnie na jakość życia. Nie bez powodu mieszkańcy Krety pijąc codziennie herbatkę z czystka dożywają 100 lat.

Czystek: jak go pić?

W przeciwieństwie do zwykłej herbaty, która zawiera niezbyt zdrowe substancje psychoaktywne (teina, teofilina, teobromina) czystek jest pozbawiony tych niechcianych substancji. Znakomicie smakuje z dodatkiem soku z cytryny i/lub miodem. W okresie letnim doskonale sprawdza się jako napój typu Ice Tea z dodatkiem kostki lodu i listków mięty. Można dosłodzić go ksylitolem by wzmocnić jego działanie przeciwpróchnicze i wybielające zęby.

Łyżeczkę czystka powinno się zaparzać około 8-10 minut, w tym czasie fusy opadną na dno. Ewentualnie można do tego celu wykorzystać zamykane sitko wkładane do kubka. Czystek jest bardzo wydajny - jedną łyżeczkę można zalać aż trzy razy.

Czystek można pić 2-3 razy dziennie lub więcej. Nie powoduje żadnych skutków ubocznych i jako jedno z niewielu ziół można go pić bez obaw o przedawkowanie. Nie ma żadnych przeciwwskazań by piły go osoby w każdej grupie wiekowej, także dzieci powyżej 3 miesiąca i kobiety w ciąży.

Czystek: jaki wybrać?

Ziele czystka powinno być cięte, a nie mielone. Dobrej jakości herbatka z czystka powinna składać się niemal w całości z suszonych listków i kwiecia.
Zdarza się, że do opakowań herbatek z mielonym czystkiem dorzucane są gałązki, żeby zwiększyć objętość opakowania. Nie mają one jednak żadnych właściwości i pogarszają smak.

Czystek można dostać w aptekach lub sklepach zielarskich. Warto kupić czystek z certyfikatem BIO, ponieważ daje on gwarancję pochodzenia surowca z upraw kontrolowanych, co przekłada się na lepszą jakość suszu i smak.

Czystek: działanie potwierdzone naukowo

W 1999 roku grupa niemieckich badaczy w Loeffler w Niemczech przeprowadziła badanie dotyczące działania czystka. Podczas badania naukowego zbadanych zostało od 100 tys. do 400 tys. wirusów, które wydziela człowiek podczas kichania. Jedna z próbek zawierała Cistus Incanus. Próbka zawierająca ekstrakt z czystka zawierała zdecydowanie mniejszą ilość wirusów. Badania potwierdziły, że czystek powoduje rozmnażanie komórek przeciwgrypowych. Badanie to przeprowadzono kilkukrotnie. Wynik tego badania potwierdziły również eksperymenty wykonane w 2005 roku w Muenster.

Czystek: efekty picia herbatki

Efekty działania czystka można zauważyć już po około dwóch tygodniach regularnego stosowania. Warto jednak pić herbatkę z czystka codziennie by czerpać w pełni korzyści z jego stosowania. Dopiero długotrwałe włączenie go do codziennej diety pozwoli mu w pełni wykazać swoje właściwości.