Lamówki bawełniane - sposób na estetyczne i ozdobne wykończenie tkanin!

Lamówki bawełnianeLamówki są elementem wykorzystywanym w krawiectwie, czyniącym ogromną różnicę w ogólnym wyglądzie ubrania i nie tylko. To rozwiązanie, dzięki któremu całość wyrobu prezentuje się zdecydowanie estetyczniej i uzyskuje nowy charakter!

Czym jest lamówka?

Lamówka to fragment wykorzystywany w krawiectwie, czyniący ogromną różnicę jeśli chodzi o ostateczny wygląd ubrania. Lamówki to prostokątne fragmenty materiału lub tasiemki, które są wykorzystywane do obszywania (lub obrębiania w inny sposób bez wykorzystania standardowych nici). Dzięki lamówkom koc, bluzka czy inny rodzaj odzieży lub tekstyliów prezentuje się odpowiednio i możemy uniknąć pokazywania bardzo często postrzępionych fragmentów materiału.

Jednak aby lamówka spełniała swoją rolę, musi być odpowiednio dobrana do materiału, także pod kątem kolorystycznym. Wielu producentów decyduje się na doszycie lamówki w identycznym lub zbliżonym kolorze, choć niekiedy - ze względów estetycznych, stosowane są także rozwiązania w pełni kontrastowe. Wszystko jest uzależnione od wyglądu danego wyrobu, a także ostatecznego efektu, jaki chcemy uzyskać.

Rodzaje lamówek

Jak już wspominaliśmy, aby lamówki oferowały odpowiednią prezencję ostatecznego wyrobu, muszą być dobrze dobrane do typu tkaniny, którą mają obrębiać. Dlatego też powstało wiele różnych typów lamówek, a dwa najprostsze podziały są związane ze sposobem wykończenia lamówki, a także rodzajem materiału zastosowanym w procesie produkcji.

1. Podział lamówek ze względu na sposób wykończenia:

  • zaprasowywana - jak sama nazwa wskazuje, ten typ lamówek jest zaprasowywany, przez co oferuje on odpowiednią prezencję i eleganckie wykończenie;
  • niezaprasowywana - w tym przypadku lamówka jest zakończona gładko, bez wyraźnie zarysowanego rantu. Niezaprasowane lamówki sprawdzą się świetnie m.in. w tekstyliach, w których nie chcemy uzyskać efektu ostrej, odciętej linii.

2. Podział lamówek ze względu na rodzaj materiału:

  • lamówki atłasowe - ten typ lamówki jest bardzo uniwersalny i występuje w wielu rozmiarach - od bardzo wąskich, do wyjątkowo szerokich. Dzięki temu możliwe jest ich dopasowane do różnych rodzajów odzieży i tekstyliów - m.in. sukien ślubnych, eleganckich bluzek, firan itp. Zasadniczo, atłasowe lamówki wykorzystuje się tam, gdzie chcemy uzyskać elegancki efekt końcowy;
  • lamówki bawełniane - znajdują one zastosowanie przy bardzo wielu typach odzieży oraz tekstyliów. Wytrzymałe i odporne na uszkodzenia bawełniane lamówki można zobaczyć m.in. przy odzieży dziecięcej, codziennych ubraniach dla dorosłych czy torbach sportowych. Podobnie jak model atłasowy, także lamówka bawełniana występuje w bardzo wielu wariantach jeśli chodzi o kolorystykę, a także szerokość. To umożliwia jej optymalny dobór do potrzeb;
  • lamówki skóropodobne - skóropodobne lamówki są bardzo często stosowane w elementach odzieży, którym producent chce dodać pazura. Dzięki takiemu typowi wykończenia, każde ubranie czy element tekstylny nabiera zupełnie nowego charakteru;
  • inne rodzaje lamówek - choć są nieco mniej popularne, nie można zapominać również o tym, że w sprzedaży dostępne są także inne typy lamówek - m.in. brokatowe, a także wiele innych, w rozmaitych wariantach kolorystycznych, wykonane z odmiennych materiałów.

Zastosowanie lamówki

Każdy z rodzajów lamówek sprawdza się przy nieco innych materiałach. Odpowiedni dobór tego fragmentu materiału wieńczącego dzieło krawca jest bardzo istotny: przy źle dobranej lamówce (nie tylko pod kątem kolorystyki czy szerokości, ale również typu materiału) końcowy efekt nie będzie zadowalający.

Lamówki bawełniane, które są najpopularniejszym i najpowszechniej wykorzystywanym typem lamówki, znajdują bardzo wiele zastosowań przy produkcji różnego rodzaju elementów odzieży i tekstyliów domowych. Świetnie sprawdzają się przy codziennych materiałach, oferując estetyczne, a przy tym wytrzymałe wykończenie.

Lamówki atłasowe, które także cieszą się sporą popularnością, również znajdują szerokie zastosowanie wśród elementów tekstylnych wykorzystywanych przez krawców. Tym razem jednak mamy do czynienia z nieco delikatniejszą lamówką, która sprawdzi się m.in. do obrębienia obrusu, sukni ślubnej czy wykonanej z eleganckiego materiału bluzki damskiej.

Estetyczne wykończenie materiału lamówką - dlaczego warto?

Lamówka bawełniana ma zdecydowanie więcej zastosowań niż jedno. Tego rodzaju wykończenie jest zdecydowanie korzystniejsze w porównaniu z innymi typami lamówek z uwagi na dużą wytrzymałość i wysoki stopień estetyki. Dzięki tym cechom, bawełniane lamówki są bardzo często stosowane w odzieży dziecięcej: ruchliwe maluchy mają tendencję do uszkadzania delikatnych ubrań, dlatego potrzebują rozwiązań, które będą zdecydowanie bardziej wytrzymałe.

Dodatkowo, bez lamówki - ubranie czy inny rodzaj wyrobu krawieckiego będzie się prezentował nieestetycznie. Nie można bowiem zapominać, że podstawowym zastosowaniem lamówek jest właśnie zakrycie postrzępionego brzegu materiału.

Zakładanie lamówki - jak to zrobić?

Lamówkę bawełnianą można przyszyć na kilka różnych sposobów, w zależności od tego, jaki efekt końcowy chcemy uzyskać. Wśród dostępnych opcji warto wskazać:

  • szew widoczny obustronnie - to najszybsze rozwiązanie, dlatego też jest bardzo często wykorzystywane w przemyśle. Uwaga: jeśli konieczne jest nałożenie lamówki na gruby materiał lub kilka jego warstw, obrębianie wymaga nieco wprawy;
  • szew widoczny jednostronnie - w tym przypadku szew jest widoczny z jednej strony. Tego typu rozwiązanie nie jest stosowane podczas przemysłowej produkcji ubrań, jednak jeśli chcemy przygotować własną odzież przy użyciu prywatnej maszyny do szycia - to rozwiązanie oferuje świetny efekt końcowy. Przede wszystkim ubrania wykończone lamówką ze szwem widocznym jednostronnie wyróżniają się nietypowym wyglądem. Choć jest to drobny detal, tego rodzaju szew odróżnia ubrania od modeli wytwarzanych maszynowo.

Lamówki bawełniane pozwalają na zmianę wyglądu ubrania czy elementu tekstylnego. Warto stosować wysokiej jakości elementy, dzięki którym efekty pracy krawieckiej będą wytrzymałe i estetyczne.

Partnerem artykułu jest pasmanteria internetowa pasmanteriapasja.pl.

Komentarze