Kulturystyka - fakty i mity

Witam serdecznie wszystkich uprawiających kulturystykę od dawna, tych co dopiero zaczęli i ciągle się uczą, jak i tych którzy z ćwiczeniami mieli tyle kontaktu, co w szkole średniej na wf-ie, a chcieliby dowiedzieć się kilku podstawowych faktów o tej dziedzinie sportu. Chciałbym dzisiaj w swoim artykule, opowiedzieć trochę o kulturystyce i bliżej przedstawić jej prawdziwe oblicze.

Wielu początkujących adeptów myśli, że wystarczą same ćwiczenia parę razy w tygodniu, bez jakiegoś większego planu (plan treningowy), jedzenie dużej ilości kalorycznego pokarmu i najlepiej dołączyć do tego zastrzyki z testosteronem. No cóż, sprawa nie jest taka prosta. Wiele osób nie ma tak naprawdę zielonego pojęcia o co w tym wszystkim chodzi. A o co chodzi?

Przede wszystkim kulturystyka to jedzenie, rygorystyczna dieta z liczeniem kalorii, dostarczaniem odpowiedniej ilości białka, węglowodanów, tłuszczy, pilnowanie indeksu glikemicznego i cała masa innych rzeczy... W tym tak naprawdę skomplikowanym sporcie wszystko najbardziej zależy od diety, która w 70 procentach odpowiada za sukces. Na dalszym planie jest intensywny, odpowiednio dobrany do naszych sił trening, na którym musimy dać mięśniom bodziec, który sprawi, że będą rosły. Trzeba pamiętać, że to jeszcze nie wszystko. Nawet mając dietę rozpisaną przez kilkukrotnego mistrza świata w kulturystyce, trenując ciężko i zawzięcie pod jego okiem, nic nie osiągniemy jeśli nie będziemy odpowiednio dużo odpoczywać i spać.

Trening ma pobudzić tylko mięśnie, porozrywać włókna mięśniowe, które dopiero później podczas odpoczynku zarastają się sprawiając, iż nasza masa mięśniowa się powiększa. Także kompletnym mitem jest to, że wystarczy sam ciężki trening. Poprzez niepoprawny trening, zbyt intensywny i źle dobrany do naszej kondycji i naszych możliwości, może doprowadzić do poważnych kontuzji lub najzwyczajniej do popalenia mięśni, które dosyć długo będą się regenerować. Nie jeden niedoświadczony amator sprawił, że nie dość, że nie robił żadnych postępów to wręcz cofał się znacząco. Dobrze, zatem mamy już dietę, trening, odpoczynek, czy coś jeszcze pominęliśmy?

Jest jeszcze jeden dosyć ważny aspekt. Odpowiednia suplementacja. Nie mam na myśli jakiś sterydów i innych odżywek reklamowanych hasłami "z nami nabierzesz 10 kilo czystej masy mięśniowej w zaledwie półtora miesiąca!" Chodzi przede wszystkim o porządne witaminy, dobrze wchłanialne białko, aminokwasy i ewentualnie w późniejszym etapie kreatynę. Także to tyle jeśli chodzi o podstawy. Kulturystyka to temat rzeka, nie da się dostatecznie dużo o niej napisać, aby było dość.

Trenowanie kulturystyki nie wyklucza tego, że można jednocześnie trenować inne dyscypliny sportu. Często niektórzy wręcz twierdzą, że jest to zalecane, gdyż tylko wtedy sylwetka będzie wyglądał o wiele lepiej.

Kulturyści szczególnie zaś kobiety, lubią uprawiać takie sporty jak na przykład fitness, które wprawdzie nie są sportami siłowymi, jednak ze względu na rodzaj wykonywanych tam ćwiczeń doskonale kształtują ciało i pomagają paniom kulturystkom zachować umięśnioną, ale dobrze wyglądającą sylwetkę.

Ten rodzaj gimnastyki bardzo podobny jest do aerobiku, z tym, że te ćwiczenia przeprowadza się w rytm muzyki. W większości na fitness uczęszczają kobiety, chcąc popracować nad swoją kondycją, a zarazem miło spędzić czas. Fitness obecnie zyskuje coraz większą popularną i otwierane zostają coraz to nowe kluby sportowe, zawierające w swej ofercie te ćwiczenia. Takie zajęcia można przeprowadzać również samemu w domu, aczkolwiek większość kobiet doradza, aby korzystać z klubów sportowych, bo wtedy jest większa presja rówieśniczek i trzeba się solidnie przykładać, żeby przypadkiem instruktorka nie zwróciła nam uwagi, a im solidniej będziemy się przykładać tym efekty będą większe. Istnieje też możliwość ćwiczenia w domu, ale wtedy zawsze lepiej włączyć sobie czyjeś ćwiczenia, aby ktoś narzucał nam tempo. Takie dynamiczne ćwiczenia również bardzo pozytywnie wpływają na układ krążenia i ogólnie na nasze zdrowie.

Jednakże bardzo wielu kulturystów zamiast uczęszczać na takie zajęcia po prostu tworzy swój własny program treningowy z wykorzystaniem takich właśnie elementów gimnastycznych. Bardzo często takie połączenie jest niezwykle korzystne i daje bardzo dobre efekty. Ponadto dość często elementy takich ćwiczeń jak właśnie fitness czy aerobik są wykorzystywane przez kulturystów podczas pokazów, gdyż pomagają w dość dobry sposób zaprezentować swoją sylwetkę.

Takie łącznie różnych rodzajów ćwiczeń wymaga jednak przede wszystkim odpowiedniej wiedzy aby móc dobrać takie ćwiczenia, które przyniosą efekty a nie zaszkodzą. Dlatego jeżeli ktoś sam nie jest stanie tego zrobić, dobrze, aby poprosił o pomoc profesjonalistę.