Kim jest fetyszysta?

FetyszeFetyszyzm kojarzy się nam z seksem i słusznie. W rozumieniu seksuologii jest to konkretny bodziec seksualny, który powoduje osiągniecie satysfakcji ze zbliżenia. Fetyszem może być praktycznie wszystko: cześć ciała partnera, część garderoby, określony kolor, przedmiot, np. gadżet erotyczny ale i miejsce, w jakim uprawiamy seks.

Fetyszyzm i fetyszysta

Fetyszyzm obejmuje posiadanie bodźca seksualnego, który ułatwia - w lub w skrajnych sytuacjach determinuje - osiągniecie satysfakcji ze aktu seksualnego. Fetyszysta poszukuje tego konkretnego bodźca i na nim skupia w czasie stosunku całą swoją uwagę.

Czy fetyszyzm jest zaburzeniem?

Zwykle nie postrzega się go w ten sposób, ponieważ praktycznie każdy z nas ma pewien rodzaj fetyszu: coś, co preferujemy w sypialni, np. pieszczoty konkretnej części ciała czy określoną pozycję. Popularne fetysze są zazwyczaj "niegroźne" i akceptowalne przez drugą stronę. Istnieje jednak wiele fetyszy, które uważane są za dewiacje seksualne i wymagają konsultacji z seksuologiem.

Najbardziej popularne i "niegroźne" fetysze

Najbardziej popularna fetysze obejmują oczywiście konkretne pozycje seksualne oraz rodzaje seksu, np. seks oralny. Popularnymi fetyszami są części ciała, zwykle włosy, dłone, piersi, brzuch, pępek, nogi czy stopy (tzw. podofilia). Fetyszem może być również muskularna sylwetka naszego partnera. Znanymi fetyszami są elementy odzieży, w tym buty na wysokich obcasach, skórzana garderoba, sukienki czy pończochy czy seksowna bielizna. Fetyszem może być tez konkretny przedmiot, zwykle jest to gadżet erotyczny ale nie tylko. Dla wielu osób fetyszami są konkretne materiały, np. satyna czy jedwab ale i piórka, opaski na oczy ale i sprzęt elektroniczny, np. uruchomiona w trakcie zbliżenia kamera video. Popularnymi fetyszami są też miejsca, w jakich uprawiamy seks. Mogą ograniczać się do naszego domu, np. prysznic, wanna, schody, stół czy konkretne pomieszczenie. Wiele osób preferuje kochać się na dywanie. Innym typem jest agorafilia, czyli uprawianie seksu w miejscach publicznych, np. w przebieralni w sklepie, restauracji. Wiele osób osiąga satysfakcję z seksu w samochodzie lub też na łonie natury. Rodzajem fetyszu mogą być też zachowania partnera, np. delikatne klapsy, głaskanie w określonym miejscu czy też… udawanie ról w sytuacji intymnej.

Mąż narzeczony jest fetyszystą!

Historia Basi, lat 31: "Z moim ukochanym jesteśmy już razem ponad 3 lata, planujemy ślub i przyznam, że pogodziłam się już z tym, że Łukasz… jest fetyszystą. Poznaliśmy się w kinie, ja byłam z koleżanką, on ze znajomymi, siedzieliśmy obok siebie, po seansie wszyscy wybraliśmy się na pizzę. Zaiskrzyło. Po około miesiącu wyjechaliśmy razem nad morze, spaliśmy tam ze sobą po raz pierwszy. Jestem osobą o dość krągłych kształtach, więc przyjemnie mnie zaskoczył zachwyt Łukasza moimi… pośladkami. Ich pieszczotom poświęcał wiele czasu, mogłam powiedzieć, że w czasie gry wstępnej ale i całego stosunku był skupiony prawie wyłącznie na nich. Myślałam, że to epizod, magia pierwszego seksu ale nie. Za każdym razem Łukasz był tak skupiony na moich pośladkach… Dopiero po pewnym czasie go o to zapytałam. Przyznał, że kobieca pupa od zawsze tak na niego działa, a moja jest wyjątkowa… Zrobiło mi się miło ale zaczęłam się zastanawiać, czy ten jego fetysz jest normalny… Układało nam się jednak dobrze, a ja po pewnym czasie stwierdziłam, że lubię te pieszczoty, a delikatne klapsy dodają pikanterii naszym zbliżeniom. Niedługo wezmę ślub z fetyszystą i… jestem z nim bardzo, bardzo szczęśliwa!".

Niebezpieczne fetysze

Fetysze mogą być bezpieczne, tak jak w przypadku chłopaka Basi ale istnieją również takie, które uważa się za zaburzenie. Fetyszem mogą być bowiem wydzieliny naszego organizmu, w tym mocz i kał. Uważanie ich za bodziec seksualny jest dla wiele osób nie do przyjęcia, budzi wstręt i odrazę. Fetyszem może być także okaleczone ciało, zarówno nasze, jak i drugiej osoby. Ludzie tacy okaleczają się, gdyż jest to dla nich podniecające lub czują popęd seksualny do osób okaleczonych, np. po amputacji. Osobną grupę stanowią Ci, dla których bodźcem seksualnym jest uprawianie seksu z osobą niepełnosprawną, w tym niepełnosprawną intelektualnie oraz fizycznie, np. poruszającą się na wózku inwalidzkim. Niestety, zdarzają się jeszcze gorsze fetysze, w tym pedofilia, obejmująca czerpanie satysfakcji podczas zmuszania do czynności seksualnych dziecka. Możliwa jest też zoofilia, czyli uznanie za bodziec seksualny zwierząt.

Jak widzimy, fetyszysta nie musi być groźny, ponieważ w pewnym seksie fetyszysta jest każdy z nas. Preferujemy określone zachowania w sypialni, konkretne pieszczoty, pozycje czy gadżety. Jeśli nasze fetysze są akceptowane przez drugą stronę, nie ma powodu do niepokoju: najważniejsze, by seks niósł satysfakcję obu stronom. Jeżeli jednak naszym fetyszem jest coś, co nie odpowiada drugiej osobie i negatywnie wpływa na relację, zalecana jest konsultacja psychologiczna lub też wizyta u specjalisty z tej dziedziny: seksuologa.

Komentarze