Kilka kroków do samorealizacji

SamorealizacjaSamorealizacja jest niewątpliwie jedną z ważniejszych potrzeb człowieka. Wiedział o tym Masłow. Wiem o tym też my. Niestety wiele osób pomimo tej wiedzy nic z tym nie robi, a przecież jest to kluczowa sprawa, jeżeli chodzi o sens naszego życia. Dobrze ale od początku. Czym właściwie jest samorealizacja?

Samorealizacja - w psychologii to stałe dążenie do realizacji swojego potencjału, rozwijania talentów i możliwości, proces stawania się "tym, kim się chce być" (a nie tym, kim się jest), dążeniem do wewnętrznej spójności, jedności z samym sobą, spełnienia swojego przeznaczenia lub powołania. Ok!, teorie mamy za sobą a jak to wygląda w praktyce? Co zrobić aby proces samorealizacji przebiegał po naszej myśli? Poniżej kilka wskazówek.

Poszerzaj swoją wiedzę

Może masz konkretną dziedzinę, w której bardzo chcesz się spełnić? Jeżeli tak, systematycznie poszerzaj zakres wiedzy z danego tematu. Żyjemy w czasach gdzie mamy szeroki wachlarz dostępu do przeróżnych źródeł informacji i to w dodatku ot tak. Wystarczy kilka kliknięć.

Dużo czytaj

Wiesz czym różnią się ludzie sukcesu od tych, którzy niestety nie mogą pochwalić się żadnymi dokonaniami?
"Biedni ludzie mają duże telewizory, bogaci duże biblioteki" - Jim Rohn
Nie chodzi tutaj o to, żeby przeczytać z marszu cała encyklopedie, po prostu czytaj. Mniej ale regularnie.

Ogranicz oglądanie telewizji i bezproduktywne siedzenie przed komputerem

Wracasz do domu i od razu sięgasz po magiczne urządzenie, które włącza migoczące w różnych kolorach treści, które nic nie znaczą? Czy siadasz przed komputerem i oglądasz jak żyją twoi znajomi lub jak inni ludzie spełniają swoje marzenia leżąc do góry brzuchem popijając drinki z parasolką? Myślisz, że doszli do tego oglądając telewizję albo przeglądając portale społecznościowe?

Otaczaj się ludźmi, od których możesz się czegoś nauczyć

Przebywaj w gronie ludzi, którzy coś sobą reprezentują. Którzy do czegoś doszli, mają na koncie sukcesy. Możesz przejąć ich nawyki, tok myślenia czy sposób bycia. Nie bez przyczyny istnieje powiedzenie: "z kim przystajesz takim się stajesz".
Ja wychodzę z założenia, że każdy człowiek ma w sobie coś wartościowego. Coś czego mogę się od niego nauczyć, co może mnie zainspirować w dalszej drodze do samospełnienia. Patrzenie na ludzi przez ten pryzmat daje wiele radości i wywołuje empatie.

Ustanawiaj sobie cele

Usiądź wygodnie, weź kartkę i długopis. Zapisz swoje cele na najbliższy rok. Pomyśl co powinieneś zrobić aby je osiągnąć a następnie zapisz cele na następny miesiąc. Potem tydzień. Na koniec zaplanuj swój następny dzień. Określ w nim dokładnie co i mniej więcej w których godzinach chcesz zrobić. Dostrzegasz coś? Te małe, codzienne kroczki w efekcie składają się na wielkie milowe kroki, które prowadzą nas do celu.

Przeanalizuj swoje zachowanie względem innych

Nigdy nie będziemy czuli się spełnieni jeżeli będziemy negatywnie nastawieni wobec innych ludzi. Jeżeli będziemy kopać pod kimś dołki, źle komuś życzyli. Powstrzymuj się od negatywnych sformułowań na temat osób, za którymi nie przepadasz. Staraj się dostrzegać ich pozytywne cechy.

Nie bój się zaryzykować

Jesteś o krok od otworzenia swojego biznesu? Czy masz pracę, do której chodzisz jak na skazanie? Jedna rada - odważ się. Boimy się zmian. Nie lubimy ich, cały czas dążymy do stabilizacji. Może być do dupy. Może być okropnie, źle i w ogóle bez sensu. Ale jest stabilnie i w tym trwamy. Dziwne prawda? Zmiany są potrzebne, a często mimo nieuzasadnionych obaw wychodzą nam na dobre.

Ważne też to co na talerzu

Wybieranie dobrych produktów spożywczych jest jak dobrze dobrane paliwo do samochodu. Jeżeli wybierzesz złe, pojedziesz ale po pewnym czasie silnik zacznie pracować gorzej, nie wykorzystując w pełni swojego potencjału, aż w końcu przestanie działać. Tak samo jest z naszym organizmem. Jeżeli będziemy dostarczać mu pełnowartościowych, zdrowych produktów żywnościowych, będzie funkcjonował prawidłowo, co niewątpliwie wpłynie na efektywność naszych działań. Wybieraj produkty najmniej przetworzone, pamiętaj o konsumpcji dużej ilości warzyw. Zdecydowanie ogranicz cukier i sól.

Podsumowując, jest kilka czynników, które wpływają na nasz proces samorealizacji. Niewątpliwie jest to ciężka droga ale bardzo opłacalna, ponieważ mamy szansę spełniać swoje plany, marzenia. Wszystko w naszych rękach.