Karmienie piersią noworodka - korzyści dla dziecka

Karmienie piersiąKarmienie noworodka piersią.

Niedospane noce, poranione brodawki, zastoje pokarmu, a czasem płacz dziecka - to wszystko się zdarza, ale to i tak niewielkie poświęcenie ze strony matki, jeśli spojrzeć na korzyści karmienia piersią.

Jakie są więc główne korzyści karmienia piersią dla takiego noworodka?

Karmienie piersią noworodka - korzyści dla dziecka

  • Mleko mamy zawiera dosłownie wszystko, czego potrzebuje noworodek. Taka mam nie musi się martwić tym, że malec będzie miał niedobory jakichkolwiek witamin. Organizm malucha najlepiej właśnie przyswaja pokarm bezpośrednio płynący z piersi mamy. Należy widzieć, że w mleku mamy są składniki, których nie sposób dodać do sztucznego mleka, jak limfocyty (komórki układu odpornościowego), lizozym, laktoferyna (białka działające przeciwbakteryjnie). Pokarm matki zawiera również komórki macierzyste, które mają zdolność samoodnawiania się. Wspierają one rozwój i regenerację poszczególnych narządów.
  • Należy wiedzieć, że taki pokarm matki działa też jak szczepionka. Dziecko walczy z wirusami i bakteriami dzięki przeciwciałom, które dostało jeszcze w ciąży. Kolejną ich porcję otrzymuje, gdy ssie pierś, dlatego mleko mamy działa jak szczepionka. Kiedy mama karmi piersią podczas swojej choroby, malec wypija z mlekiem więcej przeciwciał i dzięki temu ma szansę nie zachorować.
  • Dla wcześniaka takie mleko jest lekiem i dlatego ważne jest, by od razu dostał chociaż kroplę siary (mleka, które pojawia się jako pierwsze). Zawarte w niej dobre bakterie kolonizują jamę ustną i przewód pokarmowy dziecka, dzięki czemu nie będą się tam osiedlać chorobotwórcze bakterie.
  • Takie karmienie chroni również przed nadwagą. W pokarmie matki znajdują się tłuszcze z grupy omega-3, zwłaszcza cenne kwasy RHA i ARA. Są one łatwiej i szybciej trawione niż inne tłuszcze. Dlatego nawet pulchne niemowlęta karmione piersią szczupleją, gdy zaczynają raczkować, wstawać i chodzić.
  • Taki pokarm chroni też przed chorobami cywilizacyjnymi. Wiele badań potwierdza, że dzieci karmione piersią w wieku dorosłym są mniej zagrożone chorobami cywilizacyjnymi, jak cukrzyca, miażdżyca, wysoki poziom cholesterolu, nadciśnienie, różnego typu nowotwory.
  • Ten pokarm wspomaga też inteligencję. Maluchy karmione piersią osiągają lepsze wyniki w testach na inteligencję od dzieci karmionych butelką. Nie wiadomo, czy przesądzają o tym szczególnie składniki kobiecego mleka (np. kwasy tłuszczowe omega-3), czy po prostu bezpośredni kontakt maleństwa z mamą.
  • Taki malec łatwiej również akceptuje nowe dania, poprzez rozszerzanie jego diety. Dlaczego? A to dlatego, że zna już ich smaki. Mleko matki zmienia się bowiem w zależności od tego, co jadła, gdyż przenikają wtedy do niego różne składniki, także smakowe.

Karmienie piersią noworodka - minusy

A co jeśli chodzi o minusy takiego karmienia? Zapewne jedyny minus jest taki, że czasami w skrajnych przypadkach taka mama, nie będzie mogła karmić piersią. To wyjątkowe sytuacje, jak wtedy, gdy mama jest zakażona HIV, ma gruźlicę czy bierze niektóre leki przeciwnowotworowe. Inne rzeczy to na przykład nawał pokarmu, poranione brodawki, za mała ilość mleka, zarwane noce - to sytuacje znów to nie są minusy, tylko pewne problemy, które da się pokonać, choć czasem trzeba mieć w sobie sporo samozaparcia. Przydaje się wtedy pomoc doradcy laktacyjnego.