Jaki poziom zdrowia satysfakcjonuje współczesnego człowieka?

Ćwiczące kobietyPunkt widzenia zależy od punktu siedzenia. Ta stara jak świat maksyma jak rzadko która celnie opisuje charakter człowieka. Weźmy na przykład poziom zarobków. Dla jednego 2500 zł miesięcznie będzie kwotą zadowalającą, a dla innego 5000 zł będzie jedynie jałmużną, którą daje mu pracodawca. To samo można powiedzieć jeśli chodzi o zdrowie.

Jednego zadowala ogólnie dobre samopoczucie, brak dotkliwych bólów czy stanów zapalnych. Nie przejmują się drobnymi przeziębieniami, a ból głowy po prostu przeczekują lub tłumią tabletką. Inni na każdy sygnał alarmowy organizmu jakim jest katar, czy bóle mięśni biegną natychmiast do lekarza.

Tak naprawdę to jaka powinna być ta nasza wrażliwość na sygnały ze strony organizmu?

I tu znów są różne szkoły. Część osób uważa, że ciało człowieka jest tak skonstruowane, że w drobnych stanach chorobowych potrafi zadbać samo o siebie. Po to jest układ odpornościowy, aby walczyć z chorobami i nie powinno się go zbyt wcześnie wyręczać. Z kolei inna grupa uważa, że nie wolno lekceważyć żadnych sygnałów wysyłanych nam przez organizm. Każdemu powinien przyjrzeć się lekarz i jako specjalista ocenić, czy rzeczywiście nie warto się tym przejmować. Być może potrzebne są jakieś dodatkowe badania, lub jest to już konkretny objaw choroby, która zaczyna toczyć nasz organizm. Uważają oni, że czasem drobne, pozornie nieistotne objawy mogą ujawniać choroby we wczesnym stadium i w porę podjęte leczenie uratuje nam życie.

Niestety dużo do powiedzenia maja również lekarze, którzy też są ludźmi i mają często takie same rozbieżne poglądy jak te przytoczone powyżej. A my, zwykli ludzie możemy mieć tylko nadzieję, że jako prawdziwi profesjonaliści zadbają o nasze zdrowie w należyty i prawidłowy sposób.