Jak żyć? - Porady, by mieć szczęśliwe życie

Jak żyć szczęśliwie?Życie nie jest pasmem niekończących się sukcesów, niezależnie od tego, gdzie i jako kto się urodziliśmy oraz ile pieniędzy zarabiamy. Każdy człowiek ma swoje własne problemy, z którymi musi się zmagać. Nic też nie jest w życiu sprawiedliwe. Niektórzy mają problemy finansowe, inni zaś zmagają się z nieuleczalnymi chorobami. Nikt nie jest w stanie stwierdzić, jak jego życie będzie wyglądało za pięć czy dziesięć lat.

Nieważne, jakie mielibyśmy plany, los i tak je zweryfikuje i może pozmieniać w sekundę. Pomimo tego dość dramatycznego nastroju we wstępie nie powinniśmy zadręczać się zmiennością życia i tym, jakie niespodzianki może nam przynieść. Hasło o życiu chwilą jest również często przerażające. Nie każdy bowiem wyobraża sobie rzucić całe swoje dotychczasowe życie i rozglądać się jedynie za spełnianiem swoich marzeń, odrzucając wszystko, co bezpieczne.

7 porad dotyczących tego, jak żyć szczęśliwie

Jak więc czerpać z życia to, co najlepsze, jednocześnie zachowując komfort bezpiecznego i ustatkowanego życia? Poniżej znajduje się 7 wskazówek, by uczynić życie lepszym.

1. Pracujmy
Odrzućmy tutaj na wstępie model etatu, który zaczynamy od godziny dziewiątej każdego ranka, kończąc o siedemnastej i zmierzając do domu tylko po to, aby się wyspać i kolejnego dnia kontynuować maraton. Nie to jest tutaj istotą sprawy, a praca nad osiąganiem swoich celów. Jeśli marzymy o konkretnej posadzie, zorganizowaniu wymarzonej wycieczki, osiągnięciem idealnej dla nas figury, to nie ma w tym nic skomplikowanego. Należy sobie na to po prostu zapracować. Oczywiście, otrzymanie wszystkiego na tacy daje ogrom szczęścia, jednak nie bez powodu mówi się, że jedynie ciężką pracą i wysiłkiem włożonym w osiągnięcie konkretnego celu, cieszymy się najbardziej. To właśnie sama droga do celu jest jedną z ważniejszych rzeczy. To ona nas uszlachetnia i pomaga stać się najlepszą wersją siebie.

2. Zmniejszajmy rolę, jaką rzeczy materialne odgrywają w naszym życiu
Ogrom osób na łożu śmierci wspominało, że jedną z rzeczy, do których niepotrzebnie przywiązywali wagę, były dobra materialne. Odpowiedni byt jest ważny, jednak stawianie przedmiotów w roli bóstw, wokół których obraca się nasz świat, nie sprawi, że nasze życie będzie wartościowe. Z większości z tych przedmiotów cieszymy się jedynie przez konkretną chwilę, a później tracą one na znaczeniu. Nie ma tutaj wzmianki o całkowitym zaprzestaniu dążenia do posiadania rzeczy. Naturalną rzeczą jest sprawianie sobie małych przyjemności, jednak w momencie kiedy stają się one celem naszego życia, przestajemy żyć dla siebie, a zaczynamy dla nich.

3. Upraszczajmy skomplikowane sprawy
Ważną kwestią jest zorganizowanie sobie przestrzeni w życiu. Odsuńmy myśli od rzeczy nieistotnych czy takich, które działają na nas destrukcyjnie. Nie dajmy wejść sobie na głowę błahostkom, które w naszych rozmyślaniach zyskują rangę problemów wielkiej wagi. Skupianie swojej uwagi na rzeczach negatywnych skraca czas, jaki poświęcamy na te, które napawają nas optymizmem.

4. Znajdźmy czas dla siebie i swoich hobby
Samorozwój intelektualny jest niezwykle istotny, jednak rzeczy, które sprawiają nam zwykłą przyjemność również. Rozwijajmy nasze pasje. Jeśli w ciągu tygodnia jesteśmy zbyt zajęci pracą i poświęcamy jej większość czasu, dobrze przeanalizować sobie cały dzień i spróbować wpleść w grafik przynajmniej godzinę na rzeczy, które sprawiają nam zwyczajną przyjemność. Takimi odskoczniami mogą być książki, jogging, dłuższy spacer z psem, medytacja czy zajęcia artystyczne jak malowanie farbami. Nie zapominajmy, że różnorodność wykonywanych czynności najbardziej pobudza mózg do pracy i dzięki temu nie ograniczamy się, poszerzając horyzonty.

5. Uczmy się na błędach i ich nie rozpamiętujmy
Jest to niezwykle ważna rada. Życie nie jest usłane różami przez cały czas. Zdarzają się momenty, które napawają nas radością, jednak są też takie, o których najchętniej wolelibyśmy zapomnieć. Takie sytuacje należy ze sobą przepracować. Nie jesteśmy w stanie przejść przez życie bez wpadek i stresujących momentów, jednak nauczmy się wyciągać z nich naukę. Przeanalizujmy problem, zastanówmy się, jak możemy tego w przyszłości uniknąć i zdajmy sobie sprawę, że już przy kolejnej okazji będziemy dużo mądrzejsi niż poprzednim razem. Takie rozjaśnienie sprawy pozwoli nam nabrać dystansu, odciążyć głowę od zamartwiania się nieistotnymi rzeczami, a także nie tracić czasu na powielanie głupot, które kiedyś zdarzyło nam się popełnić.

6. Nauczmy się cieszyć z małych rzeczy
Nie ma chyba bardziej ogólnego hasła przewodniego większości książek motywacyjnych. Nie jest to jednak tak bardzo bezcelowe. Wiele zaburzeń psychosomatycznych spowodowanych jest właśnie przez to, że nie doceniamy tego co mamy, nie potrafimy cieszyć się z rzeczy, które obecnie nas otaczają i z tego, w jak dobrej sytuacji się właśnie znajdujemy. Nie można mylić tego z byciem zadowolonym z absolutnego minimum. Natomiast jeśli w danym momencie możemy pójść do lodówki i wziąć ulubioną przekąskę, wziąć ciepły prysznic czy wyspać się w wygodnym łóżku - mamy już więcej niż spora część osób na świecie. Zamiast próbować wyciągnąć z siebie maksimum, skupmy się na tym, co już udało nam się osiągnąć.

7. Dbajmy o dobre kontakty z ludźmi, których kochamy
Jedną z rzeczy, które wspominają starsze osoby, patrząc wstecz na swoje życie, jest właśnie brak kontaktu z bliskimi i z osobami, które wiele dla nich znaczyły. Człowiek, nawet ten o introwertycznym charakterze, bezpiecznie będzie się czuł, mając wsparcie bliskich. Daje to poczucie, że nie jesteśmy na tym świecie sami, że komuś na nas zależy i że mamy się dla kogo starać. Często bowiem nasze życie nie jest tak ważne dla nas samych, jak dla ludzi, którzy nas kochają. Warto przeżyć swoją historię z poczuciem, że byliśmy dla nich dobrzy i że mogli na nas liczyć w każdej sytuacji.

Dążenie do ideałów stało się celem dzisiejszych czasów. Mało kto zwraca uwagę wyłącznie na siebie. Staramy się osiągnąć pewne założone cele, często kosztem innych ważnych rzeczy. W tej całej gonitwie warto jednak pamiętać, że życie jest nam dane tylko raz i tylko od nas zależy, jak tę drogę przejdziemy. Postarajmy się więc, aby u jego schyłku być zadowolonym z każdej jego sekundy, w której udało nam się czerpać z niego to, co najlepsze.

Komentarze