Jak zwiększyć pewność siebie?

Pewność siebiePewność siebie często mylona jest z arogancją, wywyższaniem się, protekcjonalnością czyli traktowaniem innych z góry. Najlepiej definiuje ją stan, gdy po prostu czujemy się dobrze ze samym sobą. Lubimy się. Akceptujemy wszystkie swoje wady, niedoskonałości i mamy też świadomość posiadania licznych zalet. Pewność siebie to też zdrowe relacje z innymi, uśmiech na twarzy. To szczęście.

Ludzie, często też wyobrażają sobie pewność siebie jako magiczna supermoc, dzięki której będą przenosić skały, występować publicznie bez żadnego skrępowania, ratować świat jak superman. Działa to trochę inaczej. Osoby pewne siebie odczuwają stres, strach, lecz nie pozwalają na to aby nad nimi zapanował. Po prostu nauczyli się działać razem z nim, skutecznie go tłumiąc.

Jeżeli chcesz się dowiedzieć jak poprawić poczucie własnej wartości i stać się bardziej pewną osobą, poniżej znajdziesz kilka wskazówek:

Nie narzekaj

Ciągle narzekając na swój los, na złe warunki, niczego nie zmienimy. Obniża to nasze poczucie wartości i jedyne co wnosi to złość, gniew i frustrację. W każdej sytuacji spróbuj dostrzec jakiś pozytywny aspekt, myśl w kategorii nowych perspektyw, a w tedy zobaczysz wokół siebie więcej możliwości i dzięki temu z pewnością poprawisz poczucie własnej wartości.

Bądź asertywny

Naucz się mówić nie. Gdy jesteś wykorzystywany/a przy każdej stosownej sytuacji, szczególnie jeżeli jest Ci to w ogóle nie na rękę, będziesz czuć się poniżony/a. Nie od razu ale w końcu zacznie Ci do doskwierać i wpłynie na Twoją samoocenę. Jest to szczególnie ważne, jeżeli masz problem z odmawianiem.

Bądź uczciwy

Prosta, skuteczna rada, pamiętaj dobro zawsze wraca.

Zwróć uwagę na ubiór

Pomyśl, jak czujesz się idąc na jakąś ważną uroczystość w schludnym, eleganckim stroju, a jak w dresach przed telewizorem? Zacznij ubierać się bardziej szykownie, podniesie to Twoje poczucie wartości i dobrze wpłynie na Twój nastrój i postrzeganie przez innych

Zadbaj o swoje zdrowie i...

Znajdź czas na regularne treningi, zapisz się na fitness, basen, siłownie. Jest ogrom możliwości. Nie od dziś wiadomo, że każda aktywność fizyczna korzystnie wpływa na nasze ciało ale też umysł i na to jak postrzegamy siebie i innych. Pozwól sobie też od czasu do czasu na wizytę u kosmetyczki, na masaż, jakiś zabieg.

Głowa do góry!

Bardzo ważna jest postawa Twojego ciała. Dużo o Tobie mówi i... poniekąd kieruje tym jak się czujesz. Chodząc z ze spuszczoną głową, garbem i rękami w kieszeniach wysyłasz do otoczenia sygnał ofiary i jesteś tak postrzegany/a. Staraj się więc chodzić energicznie, z wyprostowaną postawą ciała i uniesioną głową.

Zaplanuj swój czas

Planowanie swojego czasu ma wiele korzyści. Gdy dobrze zorganizujesz swój czas, poczujesz ulgę, że o niczym nie zapomnisz i wypełnisz wszystkie swoje założenia.

Nie patrz wstecz

Co było, to było. Nie ma sensu wracać do przeszłości, tym bardziej, że już nic nie możemy z nią zrobić, chyba że... wyciągnąć wnioski. Patrz w przyszłość, planuj dzień po dniu swoje cele, realizuj je i dąż do osiągania swoich marzeń.

Spotykaj się z ludźmi, którzy dobrze Cię traktują

Bardzo ważna kwestia, jeżeli chodzi o nasze postrzeganie siebie i innych. Istotny wpływ ma to z kim się spotykamy, z kim przebywamy, o czym rozmawiamy. Jeżeli zadajesz się z osobami, które ciągle negują Twoje pomysły, krytykują wszystko co robisz, odpuść sobie. Jest to toksyczna znajomość. Szukaj ludzi życzliwych, pomocnych, służących dobrą radą i takich którzy krytykują ale... konstruktywnie i w cztery oczy.

Zacznij robić rzeczy, których się boisz

Nic tak nie zwiększa pewności siebie jak robienie rzeczy, których najbardziej się obawiamy. Może to być paniczny strach przed wystąpieniami publicznymi, przed pająkami. Zrób listę takich rzeczy i przełam się. Zacznij robić je po kolei, aż usuniesz je wszystkie z listy.

Pracuj nad swoimi słabymi stronami i eksponuj te mocne

Tak jak poprzednio, możesz zrobić listę takich rzeczy. Jeżeli Twoją słabą stroną jest język obcy-zapisz się na kurs, jeżeli figura-na siłownię. Pamiętaj nigdy nie szukaj drogi na skróty. Jeżeli jesteś w czymś dobry/a nie krępuj się aby powiadomić o tym innych lub przy każdej stosownej okazji to pokazać. Oczywiście wszystko w granicach rozsądku.