Jak zapobiegać chorobom układu krążenia?

Choroby układu krążeniaUkład krążenia odpowiada za ważne funkcje w organizmie człowieka. Dostarcza tkankom tlen i substancje odżywcze, a także uwalnia je od niepotrzebnych pozostałości procesu przemiany materii. Aby mógł on prawidłowo spełniać te zadania, potrzebne jest zdrowe serce i prawidłowy stan naczyń krwionośnych. Należy o nie dbać już od dzieciństwa, gdyż każde zaniedbania i brak czujności mogą się niekorzystnie odbić na zdrowiu w dorosłym życiu.

Jednym z czynników, który sprzyja rozwojowi chorób układu sercowo-naczyniowego jest nadciśnienie tętnicze. W dzisiejszych czasach należy ono do najbardziej rozpowszechnionych chorób i stanowi częstą przyczynę zgonów. Dlatego należy regularnie monitorować wartości ciśnienia tętniczego i w razie nieprawidłowości wdrożyć skuteczne leczenie. Przy czym kompetentną osobą jest w tym względzie lekarz kardiolog, który w zależności od stopnia zaawansowania choroby dobierze odpowiedni preparat i będzie kontrolował jego lecznicze działanie.

Innymi przyczynami chorób układu krążenia są otyłość i palenie tytoniu. Na temat palenia wypowiadało się już tylu specjalistów, że nikt nie ma wątpliwości co do faktu jego szkodliwego działania. Potwierdzają to zresztą jednoznacznie przeprowadzane badania. naukowe. Należy zatem nie tylko unikać samego nałogu, ale też przebywania w towarzystwie palących osób. Bardzo szkodliwym dla serca czynnikiem jest zwiększenie stężenia tłuszczów i cholesterolu we krwi.

Równie zgubne skutki ma hiperglikemia, czyli nadmierny poziom glukozy, o czym muszą pamiętać osoby chore na cukrzycę. Aby zapewnić układowi sercowo-naczyniowemu optymalne warunki do dobrego działania należy prowadzić zrównoważony tryb życia, unikać przewlekłego stresu i stosować właściwą dietę. Należy też regularnie kontrolować stan swojego zdrowia pamiętając o wizytach u lekarza.