Jak wygląda wizyta u psychiatry?

Wizyta u psychiatryPierwsza wizyta u psychiatry jest dla wielu osób niezwykle stresująca. W oswojeniu tego lęku nie pomaga także wciąż panujące w społeczeństwie przekonanie, dotyczące tego, że z pomocy tych lekarzy nie korzystają „normalni” ludzie. Jeśli jesteś więc właśnie przed pierwszą wizytą u psychiatry, zamiast tworzyć w swojej głowie najgorsze scenariusze, sprawdź, co może Cię czekać w gabinecie. Pierwsza rozmowa z psychiatrą nie jest bowiem wcale tak straszna, jak Ci się to wydaje.

Jak wygląda pierwsza wizyta u psychiatry?

Pierwsza wizyta u psychiatry ma przede wszystkim na celu jak najlepsze poznanie pacjenta. Opiera się więc ona na szczegółowej rozmowie z lekarzem, podczas której przeprowadza on wywiad dotyczący naszego życia rodzinnego oraz zawodowego. Zapyta on także o obecny stan zdrowia i przebyte w ostatnim czasie choroby. Odwiedzając psychiatrę po raz pierwszy, można się więc także spodziewać tego, że zleci on wykonanie dodatkowych badań, takich jak na przykład morfologia krwi. Dzięki temu jest on w stanie postawić trafną diagnozę, a także wyeliminować to, czy objawy, z jakimi zgłasza się do niego pacjent, nie wynikają z innych chorób niezwiązanych z psychiką.

Sam psychiatra podczas pierwszej wizyty u niego stara się natomiast zadbać o przyjazną atmosferę, która nie będzie dodatkowo stresować pacjentów. Dlatego też bardzo często rezygnuje on z białego lekarskiego kitla, aby nie tworzyć bariery między nim a rozmówcą. Wybierając się do psychiatry, warto także pamiętać, że jako lekarz objęty jest on zobowiązaniem do zachowania tajemnicy lekarskiej. Można więc być pewnym, że przekazywane mu podczas rozmowy informacje nie opuszczą czterech ścian gabinetu.

Ile trwa pierwsza wizyta u psychiatry?

To ile trwa pierwsza wizyta u psychiatry, jest indywidualną kwestią i zależy przede wszystkim od złożoności problemów, z jakimi zgłasza się pacjent. Najczęściej jednak jest ona dłuższa niż kolejne wizyty, ponieważ, przeprowadzany jest w trakcie jej trwania szczegółowy wywiad z pacjentem, który pozwala ustalić odpowiednie metody leczenia.

Przykładowo w Warszawskiej poradni Terapeutyczna Pora Dnia, gdzie wizytę można umówić pod tym adresem https://poraterapii.pl/psychiatria, pierwsza wizyta u psychiatry trwa około godziny. Natomiast pora, w jakiej się ona odbędzie, może być dostosowana do planu dnia pacjenta. Dzięki temu ogranicza to związany z nią stres oraz pozwala się do niej wcześniej odpowiednio przygotować.

Co mówić u psychiatry?

Aby rozmowa z psychiatrą przebiegła bez nerwów oraz pozwoliła uzyskać mu jak najwięcej informacji najlepiej się do niej przygotować. Podstawową zasadą na pierwszej wizycie u psychiatry jest szczerość, ponieważ zatajenie jakichkolwiek informacji może mieć wpływ na skuteczność leczenia. Należy sobie więc uświadomić, że psychiatra to taki sam lekarz, jak każdy inny i nie ocenia on swoich pacjentów na podstawie uzyskanych informacji, natomiast jest w stanie dzięki nim o wiele lepiej pomóc.

Przed pierwszą wizytą u psychiatry warto także zastanowić się, dlaczego poszukujemy u niego pomocy, co czujemy oraz z jakimi problemami chcemy się uporać. Ważne jest także przygotowanie swojej historii chorób oraz ich leczenia. Najlepszą metodą jest spisanie na kartkę wszelkich objawów, przyjmowanych leków czy niedawno przebytych chorób. W stresie łatwo bowiem zapomnieć o takich rzeczach.

Podczas rozmowy z psychiatrą to nie tylko on może zadawać pytania. Dlatego też, jeśli będziesz je mieć, nie krępuj się, aby je zadać, nawet jeśli będzie Ci się ono wydawało najbardziej głupie. To normalne, że nowe sytuacje budzą w nas pewne wątpliwości lub ciekawość. Lekarz psychiatra z pewnością z chęcią je rozwieje i odpowie na każde pytanie, abyś czuł się w pełni komfortowo.

Jakich pytań można spodziewać się podczas pierwszej wizyty u psychiatry?

Chcąc lepiej przygotować się do tego, jak wygląda pierwsza wizyta u psychiatry, warto także poznać pytania, jakich można się spodziewać w jego gabinecie oraz zastanowić się wcześniej nad odpowiedziami na nie.

Z pewnością zapyta on przede wszystkim o powód wizyty. Warto wtedy opowiedzieć o wszystkich swoich dolegliwościach oraz towarzyszących Ci na co dzień emocjach. Kolejne pytanie podczas rozmowy z psychiatrą może natomiast dotyczyć kwestii związanych z Twoim zdrowiem oraz tego, jak na co dzień funkcjonujesz. Jak często oraz w jakich sytuacjach pojawiają się objawy, z jakimi się zgłaszasz.

Bardzo często psychiatra może także zapytać o życie prywatne, zawodowe oraz rodzinne. Przede wszystkim interesować będzie go to, gdzie pracujesz, aby ocenić możliwość wpływu miejsca pracy na występujące objawy, jakie są Twoje relacje ze znajomymi, partnerem, dziećmi, a nawet rodzeństwem czy rodzicami. I choć pytania te mogą się wydawać bardzo osobiste, pozwalają one uzyskać lekarzowi wiele cennych informacji.

Powinieneś także pamiętać, że jeśli uznasz któreś z zadanych pytań za zbyt trudne, wstydliwe lub bolesne dla Ciebie nie musisz wcale na nie odpowiadać. Możesz z powodzeniem powrócić do niego na kolejnych wizytach, kiedy poczujesz się pewniej lub nabierzesz odwagi, aby poruszyć dotyczącą ich tematykę. Wiedz jedynie, że od ilości przekazanych informacji na pierwszym spotkaniu dla psychiatry zależy to, jak szybko i skutecznie będzie on w stanie Ci pomóc.

Podsumowując, pierwsza wizyta u psychiatry to rozmowa, która ma na celu zapoznanie się z Twoimi problemami i ich przyczynami. Nie musisz się jej obawiać, a udzielane przez Ciebie odpowiedzi, wcale nie muszą być pięknie formułowane i logiczne. Rozmawiaj z lekarzem, tak jak podpowiada Ci serce, bez zbędnego analizowania. W razie jakichkolwiek niejasności z pewnością dopyta Cię on o szczegóły, a Ty z każdą minutą w jego gabinecie dzięki temu zaczniesz się coraz mniej stresować. Pamiętaj także, że wizyta u psychiatry to żaden wstyd! Wręcz przeciwnie to przejaw Twojej dojrzałości i szacunku do samego siebie, jest on bowiem takim samym lekarzem, jak chirurg, ortopeda czy dentysta, który pomoże Ci odzyskać zdrowie zarówno fizyczne, jak i psychiczne.

Komentarze