Jak radzić sobie ze stresem?

Zioła na stresStres to nieodłączny towarzysz dnia codziennego. Jesteśmy na niego narażeni w pracy, szkole, a nawet w swoim własnym domu. Choć to naturalna reakcja organizmu na potencjalne zagrożenie, zbyt długie trwanie w takim stanie może nieść ze sobą tragiczne konsekwencje - od bezsenności, aż po nerwicę i depresję. Jak zatem możemy uspokoić nasze skołatane nerwy?

Stres - najczęstsze objawy

Pomimo, że stres może działać motywująco i mobilizować do działania, w większości przypadków osoby go odczuwające narażone są na przykre dolegliwości z nim związane. Choć każdy organizm może reagować inaczej, istnieją pewne objawy, które występują u przeważającej liczby osób. Należą do nich: ból głowy, problemy trawienne, bezsenność, zwiększona potliwość, trzęsące się dłonie, przyspieszone bicie serca, bóle brzucha, biegunki. Jeśli któryś z powyższych objawów Cię dotyczy - prawdopodobnie masz do czynienia ze stresem.

Skuteczne sposoby na stres

Przede wszystkim - znajdź czas na relaks. Każdy z nas potrzebuje odpocząć od natłoku codziennych spraw. Formę aktywności wybierz według swoich indywidualnych preferencji. Może to być czytanie książki, pielenie ogródka lub spotkanie z przyjaciółmi. Szczególnie rekomendowane są ćwiczenia fizyczne, które pomagają rozładować skumulowane napięcie, a przy tym pozwalają organizmowi się dotlenić i tym samym zredukować poziom stresu.

Jeśli masz częste problemy ze stresem, koniecznie zwróć uwagę na to co jesz. Niewłaściwa dieta przyczynia się do utrzymywania organizmu w stanie ciągłego napięcia. Substancje pobudzające, takie jak kofeina i alkohol przyspieszają pracę serca, przez co po ich zażyciu poziom stresu może drastycznie się zwiększyć. Z tego względu warto je ograniczyć lub nawet całkowicie wykluczyć z codziennej diety, a zamiast nich pić więcej wody, a także parzyć zioła na stres - na przykład melisę, rumianek czy też miętę.

W przypadku, gdy mamy do czynienia z długotrwałym stanem napięcia nerwowego, a powyższe sposoby nie pomagają, warto udać się z problemem do lekarza lub psychoterapeuty. Odnajdzie on źródło problemu, a także, jeżeli to konieczne - wdroży odpowiedni plan leczenia.

Komentarze