Jak przetrwać upały?

Lato w pełni i upały ciągle trwają. Wydawałoby się, że człowiek powoli się do nich przyzwyczai, ale tak nie jest. W Polsce nie jesteśmy przyzwyczajeni do długotrwałych upałów. Aby sobie pomóc trzeba pamiętać o rozsądku. Przede wszystkim jeśli mamy klimatyzację, należy zdawać sobie sprawę, że powinna ona być nastawiona na ok. 6 stopni mniej niż na zewnątrz.

Skutkuje to tym, że w czasie 35 stopniowych upałów powinniśmy mieć w klimatyzowanym pomieszczeniu ok. 28 stopni. Na ok. pół godziny przed wyjściem warto wyłączyć klimatyzację i pootwierać okna, żeby przyzwyczaić się do temperatury. Za niska temperatura spowoduje szok organizmu po wyjściu na rozgrzane powietrze.

Częstą chorobą są angina, choroby gardła itp. Jeśli ktoś nie posiada klimatyzacji warto zaopatrzyć się w wentylator. Aby wymusić obieg powietrza wentylator powinien być skierowany w górę. Jeśli na zewnątrz ochłodzi się a w mieszkaniu nadal jest gorąco można wentylator wstawić w okno. Jeśli skierujemy wentylator bezpośrednio na nas na pewno będzie nam chłodniej ale można się pochorować. Oczywiście wszystko zależy od organizmu. W trakcie dnia należy dużo pić, ale w małych ilościach.

Najlepiej wody. Wbrew pozorom gorące napoje nam pomogą, sprawią że człowiek nie będzie czuł się spragniony. Warto ograniczyć używki typu alkohol i kawa bo po nich czujemy się jeszcze bardziej spragnieni. Niewątpliwie przyjemna będzie chłodna kąpiel w domu, ale w basenie na dworze należy uważać, aby nie dostać udaru. Trzeba pamiętać o okryciu głowy i ochronie skóry przed słońcem.