Jak najczęściej objawia się łuszczyca?

ŁuszczycaŁuszczyca jest przewlekłą chorobą autoimmunologiczną, która powoduje szybkie gromadzenie się komórek skóry i powstawanie łusek na jej powierzchni. Zapalenie i zaczerwienienie wokół łusek jest dość powszechne, przy czym najbardziej typowe łuski są białawo-srebrne i przekształcają się w grube, czerwone plamy, które czasami pękają i krwawią. Jest to wynik przyspieszonego procesu produkcji skóry, w którym komórki rosną głęboko i powoli wychodzą na powierzchnię. W końcu odpadają, kończąc swój cykl życiowy w ciągu około miesiąca.

Jakie są objawy łuszczycy?

Objawy różnią się u poszczególnych osób i zależą od rodzaju łuszczycy, na którą chorujesz. Obszary łuszczycy mogą być tak małe, jak kilka łusek na skórze głowy lub na łokciu, albo obejmować większą część ciała. Do najczęstszych objawów należą: czerwone, uniesione, zapalne plamy na skórze; białawo-srebrne płatki lub blaszki na czerwonych plamach; sucha skóra, która może pękać i krwawić; ból wokół plam; swędzenie i pieczenie; grube, swędzące paznokcie; obrzęk, ból i zapalenie stawów. Nie każdy doświadczy tych objawów, niektórzy ludzie mogą mieć zupełnie inne objawy, jeśli cierpią na mniej popularną odmianę łuszczycy.

U większości osób objawy występują cyklicznie, ponieważ choroba może powodować poważne problemy przez kilka dni lub tygodni, a następnie mogą one ustąpić i być prawie niezauważalne. Następnie, w przypadku pogorszenia stanu zdrowia w wyniku częstego działania czynnika wyzwalającego, choroba może powrócić. Czasami objawy łuszczycy znikają całkowicie. Jeśli nie występują aktywne objawy choroby, może ona znajdować się w "remisji", co nie oznacza, że nie może powrócić.

U osób z tym schorzeniem proces produkcji może trwać zaledwie kilka dni, ponieważ komórki nie mają czasu na odpadnięcie, więc ta szybka nadprodukcja prowadzi do ich nagromadzenia. Łuski pojawiają się zwykle na stawach, np. łokciowych i kolanowych, ale mogą występować w dowolnym miejscu na ciele, w tym na dłoniach, stopach, szyi, skórze głowy i twarzy. Rzadziej spotykane rodzaje łuszczycy dotyczą paznokci, ust i okolic narządów płciowych.

Różne przyczyny

Istnieją różne przyczyny łuszczycy, ale jednym z czynników, które mogą ją wywołać, jest stres i niepokój. W tym przypadku mamy do czynienia z łuszczycą nerwową, która powstaje, gdy komórki skóry reagują negatywnie na neuroprzekaźniki wywołujące stres. Istnieją również inne czynniki, które mogą być związane z łuszczycą, takie jak otyłość, zmiany hormonalne, przewlekłe infekcje i spożywanie alkoholu. Wiele osób zastanawia się, czy łuszczycę nerwową można wyleczyć. Obecnie nie ma leku, który mógłby wyleczyć tę chorobę.

Bardzo ważne jest jednak, aby w przypadku zachorowania lub podejrzenia tej choroby udać się do lekarza lub dermatologa, ponieważ, mimo że nadal nie ma ostatecznego lekarstwa, istnieją metody leczenia, które mogą zarówno utrzymać chorobę pod kontrolą, jak i znacznie zmniejszyć jej dokuczliwe objawy. Oprócz leczenia farmakologicznego zaleconego przez dermatologa, aby utrzymać stan pod kontrolą, istnieją również pewne naturalne środki łagodzące łuszczycę nerwową. Do tych naturalnych preparatów należą: soda oczyszczona i aloes.

Więcej informacji na stronie Centrum łuszczycy https://www.centrumluszczycy.pl/.