Jak może objawiać się stres?

Zestresowana kobietaStres jest naturalną reakcją organizmu na bodziec, który uważa za zagrożenie. Z jednej strony stres może nas motywować i pomagać nam w realizacji naszych celów, ale z drugiej strony, długotrwały stres może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. W sytuacjach stresowych nasz mózg wytwarza hormony stresu, takie jak adrenalina i kortyzol , aby nas przygotować na walkę lub ucieczkę. Jest to naturalna i zdrowa reakcja, lecz gdy bodziec jest długotrwały lub nadmiernie intensywny, może powodować poważne problemy z naszym ciałem i umysłem. Oto kilka sposobów, w jakie stres może objawiać się w naszym życiu.

Problemy zdrowia fizycznego

Długotrwały stres może prowadzić do wielu problemów zdrowotnych, w tym bólów głowy, bólów pleców, bezsenności, zaburzenia trawienia, a nawet choroby serca i cukrzycy. Ponadto sprzyja szkodliwym nawykom żywieniowym, takich jak objadanie się lub głodzenie. Zaburzenia odżywiania prowadzą do negatywnych zmian metabolizmu oraz innych problemów z układem pokarmowym (bóle brzucha, wzdęcia, biegunka i zaparcia). W przypadku wzdęć szybkim rozwiązaniem może być lek na wzdęcia z substancją czynną symetykon, który skutecznie pozbywa się gazu z dróg pokarmowych, dzięki czemu uczucie dyskomfortu w jelitach znika. Działanie symetykonu polega na zmniejszeniu napięcia powierzchniowego pęcherzy powietrza w jelitach, co pozwala na łatwiejsze ich wchłanianie. Gdy dochodzi do bólu brzucha dobrze jest sięgnąć po leki rozkurczowe, zawartością chlorowodorku drotaweryny oraz wspomóc się naparami ziołowymi z mięty pieprzowej, kopru włoskiego bądź rumianku. Na zaparcia z kolei, warto zastosować kapsułki z maślanem sodu, czopki z zawartością bisakodylu lub gliceryny oraz naturalne sposoby, takie jak jedzenie suszonych śliwek, kiszonek i picie dużej ilości wody. Przy biegunkach najważniejsze jest niedopuszczenie do odwodnienia organizmu, a więc należy zadbać o spożycie elektrolitów i odpowiedniej ilości wody (przynajmniej 3 litrów).

Na zahamowanie biegunki można spożyć leki dedykowane dolegliwości, a po ustąpieniu objawów sięgnąć po probiotyki, które pomogą odbudować uszkodzoną florę bakteryjną w przewodzie pokarmowym.

Innymi skutkami długotrwałego stresu mogą być zmiany w naszym wyglądzie, takie jak trądzik i wypadanie włosów. Uzewnętrzniający się stres jest sygnałem alarmującym o pogłębiającym się problemie.

Zaburzenia emocjonalne

Stres może powodować zaburzenia emocjonalne, takie jak lęk, depresja i stany lękowe[1]. Może również pogorszyć już istniejące problemy emocjonalne. Stres może wpłynąć na naszą zdolność do skupienia się i zapamiętywania informacji, a więc utrudnić naszą pracę i codzienne życie. Ignorowanie pierwszych sygnałów pogorszenia jakości życia, takich jak trudność z zasypianiem lub utrzymaniem się stanie głębokiego snu, może prowadzić do pogorszenia naszego stanu. W takiej sytuacji warto poradzić się specjalisty np. psychologa lub psychiatry. Efekty długotrwałego przebywania pod wpływem stresu bywają ciężkie do odwrócenia.

Stres może powodować zwiększenie ryzyka pojawiania się negatywnych i szkodliwych dla zdrowia zmian w naszym zachowaniu, takich jak wycofywanie się z społeczeństwa, irytację i niezdrowe nałogi, na przykład palenie lub picie alkoholu. W momencie gdy złe praktyki wejdą nam w nawyk ciężko będzie się ich pozbyć, będą one powodować dodatkowe źródło stresu i tak koło się zamyka.

Warto pamiętać, że każdy z nas reaguje na stres inaczej, a jego objawy mogą się różnić w zależności od osoby. Aby zapobiec negatywnym skutkom stresu, ważne jest, aby znaleźć skuteczne sposoby radzenia sobie z nim. Są to między innymi: ćwiczenia, medytacja, rozmowa z przyjacielem lub terapia[2]. Pamiętaj, że nie jesteś sam i że istnieją skuteczne sposoby na radzenie sobie ze stresem.

  1. Schneiderman, Neil et al. “Stress and health: psychological, behavioral, and biological determinants.” Annual review of clinical psychology vol. 1 (2005): 607-28.
  2. World Health Organization, Doing What Matters in Times of Stress An Illustrated Guide, 2020

Komentarze