Jak lepiej zarządzać swoim czasem? Praktyczne porady

Zarządzanie swoim czasemCoraz więcej osób narzeka na notoryczny brak czasu. Ciągle można usłyszeć: "Nie mam nawet pięciu minut". Czy aby na pewno tak ciężko nam wygospodarować nawet kilka minut? Przecież wszyscy dysponujemy takim samym czasem. Mamy dokładnie 24 godzin w ciągu doby. Dlaczego więc, jednym w tym samym czasie udaje się zrobić więcej, a drugim mniej?

Pięć minut w gruncie rzeczy to mało czasu, ale w ciągu tych kilku chwil, można wbrew pozorom wykonać wiele czynności, których realizację ciągle przekładamy na później. Zamiast marnować czas przyjrzyjmy się swoim codziennym czynnością i spróbujmy lepiej zorganizować, a zarazem usystematyzować swoje życie.

Codzienność

Zacznijmy od tego, ile tak naprawdę mamy wolnego czasu i co z nim robimy. Załóżmy, że pracujemy po 8 godzin dziennie (wariant optymistyczny). Oczywiście musimy doliczyć dojazd do pracy, czas jaki zajmuje nam poranna toaleta, oraz wszystkie czynności wykonywane przed wyjściem z domu. Jedni nie rozpoczną dnia bez śniadania, innym wystarczy poranna kawa. Oczywiście każdy z nas posiada własne przyzwyczajenia i poranne rytuały czy obowiązki np. spacer z psem, więc w zależności od prowadzonego stylu życia, czas spędzany przy porannych czynnościach będzie się różnił. Przyjmijmy więc, że dwie godziny jest to średnia ilość czasu jaka upływa od momentu przebudzenia, do dotarcia do miejsca pracy. Gdy już skończymy swój dzień w zakładzie pracy, wracając do domu, zapewne wstąpimy jeszcze na szybkie zakupy, więc załóżmy, że w ciągu godziny znajdziemy się w domu. Oczywiście jest to wciąż wersja optymistyczna. Nie możemy oczywiście zapominać o czasie, który poświęcamy na sen, a jak powszechnie wiadomo powinno być to 8 godzin. Razem 19 godzin poświęcamy na czynności podstawowe, więc zostaje na teoretycznie 5 godzin czasu wolnego. Oczywiście ilość ta będzie mniejsza jeśli więcej pracujemy, czy dojazd do pracy jest dłuższy. W wersji mniej optymistycznej może się okazać, że pozostają na m 3 godziny. O ile w tym czasie zrobiliśmy zakupy, odebraliśmy dzieci ze szkoły, ogarnęliśmy porządki domowe typu pranie, sprzątanie, przygotowanie posiłku, czy też wyszliśmy na kawę z przyjaciółmi, bądź np. przebiegliśmy 5 kilometrów, to możemy śmiało uznać, że spędziliśmy dzień produktywnie. Co jednak w sytuacji, gdy wróciliśmy z pracy i pierwszą czynnością jaką wykonujemy jest włączenie telewizora i rozłożenie się wygodnie na kanapie? W końcu jesteśmy wyczerpani, a to tylko chwila odpoczynku. W taki sposób zdążyliśmy obejrzeć dwa jakże fascynujące seriale, zdenerwować się oglądając wiadomości, do tego pozazdrościć znajomym całkiem przypadkiem zerkając w media społecznościowe. Rozleniwieni i zniechęceni do wszystkiego, odkładamy wszystko na później orientując się, że oto właśnie minął kolejny dzień podobny do poprzedniego, w którym tak na prawdę nie udało nam się zrobić kompletnie nic.

Wróćmy zatem do naszych ciągle brakujących pięciu minut. Okazuje się, że w tym czasie, a nawet mniejszym zamiast siedzieć przed telewizorem, możemy zrobić kilka przydatnych rzeczy. W zależności od kategorii można np.: w domu: opróżnić zmywarkę, załączyć bądź rozwiesić pranie, wyczyścić lustro, zrobić herbatę lub kawę, wypastować buty, zmienić pościel, pościelić łóżko, podlać kwiaty, zapalić świeczki, zetrzeć blat kuchenny, rozpakować zakupy, wymienić spaloną żarówkę. Higiena: umyć zęby lub użyć nici dentystycznej, nałożyć maseczkę do twarzy, posmarować ręce kremem, wyczyścić uszy, zmyć makijaż, użyć trymera. Zdrowie i rekreacja: zażyć leki, zrobić kilka przysiadów lub pompek, rozwiązać krzyżówkę, porozciągać się, wypić szklankę wody z cytryną, zbadać piersi, zrobić masaż głowy, pobawić się ze swoim pupilem, umówić wizytę u dentysty. To tylko kilka z wymienionych czynności, które można zrobić w przeciągu chwili zamiast patrzeć w ekran smart fona, a wykonywane na bieżąco sprawiają, że nasz dzień jest w pełni produktywny.

Wykorzystaj w pełni swój czas!

Pora więc zastanowić się, co zrobić aby w pełni wykorzystać czas, którym dysponujemy. Oto kilka praktycznych porad jak się zorganizować:

 1. Postaraj się przed snem przygotować wszystko, co jest ci niezbędne do rozpoczęcia następnego dnia. Sprawdź pogodę, naszykuj ubranie oraz jedzenie do pracy. Spakuj wszystkie przedmioty, których będziesz potrzebować np. okulary, dokumenty, klucze itp.
 2. Po powrocie do domu, nie zasiadaj przed telewizorem czy komputerem. Zacznij od razu robić coś pożytecznego
 3. Ograniczaj oglądanie telewizji i korzystanie z mediów społecznościowych do minimum, po pewnym czasie okaże się, że nie są ci one wcale potrzebne.
 4. Rób listę zakupów na cały tydzień, wybierz jeden dzień w tygodniu na załatwienie sprawunków. Kupuj konkretne rzeczy, nie błąkaj się bez celu po galeriach handlowych, dzięki temu zaoszczędzisz i czas i pieniądze.
 5. Sprzątaj na bieżąco. Nie czekaj z odłożeniem naczyń do zmywarki, jeśli myjesz ręcznie, zmywaj od razu po posiłku. Codziennie zrób parę podstawowych czynności w celu uporządkowania domu, nie czekaj aż trzeba będzie robić wielkie porządki w jednym dniu. Pamiętaj, że ścieranie kurzy może nam zająć dosłownie chwilę.
 6. Czekając na wizytę u lekarza, czy w kolejce zamiast patrzeć w telefon, weź ze sobą fiszki i naucz się kilku słówek w obcym języku.
 7. Jadąc samochodem lub komunikacją miejską włącz audiobooka lub kurs językowy. Nadrobisz w ten sposób zaległości w lekturze, lub podszkolisz język.
 8. Gotuj obiady na dwa dni, w wolnym czasie przygotuj kilka potraw nadających się do mrożenia, aby zrobić zapasy np. pierogi, czy bigos. W ten sposób w bardziej napięte dni zrobisz szybko obiad.
 9. Nie zabieraj pracy do domu. Postaraj się wszystkie czynności z nią związane wykonywać w godzinach i miejscu pracy. Jeśli ciągle ci się to nie udaje, zastanów się czy dobrze organizujesz swój czas pracy.
 10. Przywieś w najbardziej widocznym miejscu w domu (lodówka, nad łóżkiem, na lustrze w łazience), motywujące obrazki, bądź aforyzmy. Doda ci to energii w chwilach słabości i zmotywuje do działania.
 11. Stwórz listę najpilniejszych zadań na cały tydzień. Postaraj się wszystkie wykonać aby nie rozciągać ich w czasie.
 12. Ciesz się weekendem. Postaraj się swoje wolne dni spędzać aktywnie. Zamiast nadrabiać zaległości, spotkaj się ze znajomymi, spędź czas z rodziną, uprawiaj sport, to da ci energię na następny tydzień.

Oczywiście warto zdać sobie też sprawę z tego, że nie wolno popadać ze skrajności w skrajność. Nie martwmy się zanadto jeśli coś nam nie wyjdzie. Każdemu zdarzają się dni, kiedy nie mamy ochoty wyjść spod kołdry, za oknem pada deszcz i jedyne o czym myślimy, to jaki obejrzeć serial i jakiego smaku pizze zamówić. Ważne aby takie zachowanie nie stało się naszą codzienną rutyną i aby wyeliminować jak najwięcej tego typu zdarzeń z naszego życia. Pamiętajmy, odkładanie na później, to największy złodziej, który okrada nas z sukcesów. Można z nim wygrać jedynie dzięki odpowiedniej organizacji czasu i samodyscypliny.