Jak być pewną siebie kobietą? Jak być pewnym siebie mężczyzną?

Pewność siebieWspółczesny świat wymaga od nas wiele. Powinniśmy być elastyczni, odporni na stres, otwarci na nowe doświadczenia, zorientowani na cel… Bardzo często mamy problemy z dotrzymaniem kroku rzeczywistości. Co jest powodem takiego stanu rzeczy? Najczęściej jest to nasza niska samoocena, która sprawia, że tracimy chęć do działania. Pewność siebie jest ważna w życiu, może nam pomóc w wielu sytuacjach.

Pewność siebie - czym jest i dlaczego warto być pewnym siebie?

Pewność siebie to inaczej poziom samooceny, obraz własnej osoby, która może być niska, wysoka lub na odpowiednim poziomie. Pewność siebie, jeśli jest odpowiednia i adekwatna do naszych możliwości, może być naszym największym sprzymierzeńcem w życiu. Osoby pewne siebie o wiele łatwiej radzą sobie zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym. Łatwiej im zawierać nowe znajomości, w tym poznać partnera życiowego czy zyskać nowych przyjaciół ale i znaleźć pracę oraz radzić sobie z trudnościami, jakie niesie los.

Pewna siebie kobieta - czyli kto?

Jaka jest i jak zachowuje się pewna siebie kobieta? Można tak określić kobietę, która:

 • jest świadoma swoich zalet, wad, swojej wartości;
 • wygląda atrakcyjnie i jest zadbana w każdej sytuacji, widać, że czuje się dobrze w swoim ciele;
 • ma określone cele w życiu i nie boi się ich realizować;
 • jest uśmiechnięta, życzliwa, lubiąca przebywać z ludźmi;
 • jest aktywna i chętna do działania;
 • potrafi łączyć wiele ról: żony, matki, córki, pracownika, przyjaciółki itp.
 • potrafi walczyć o siebie i swoje prawa.
 • Pewna siebie kobieta

Pewny siebie mężczyzna - czyli kto?

Jaki jest i jak się zachowuje pewny siebie mężczyzna? To z pewnością mężczyzna, który:

 • jest świadomy swoich zalet, wad i możliwości;
 • jest w oczach innych atrakcyjny, stylowo i modnie ubrany, zadbany;
 • jest uśmiechnięty zabawny ale i potrafiący zadbać o kobietę, która przebywa w jego towarzystwie;
 • jest zaradny życiowo, odpowiedzialny, ale również potrafiący zachować się spontanicznie;
 • jest zdecydowany i posiadający określone cele w życiu;

Jak być pewnym siebie? Poradnik

Uważasz, że Twoja samoocena mogłaby być wyższa? Planujesz popracować nad swoim poczuciem własnej wartości, aby być pewną siebie kobietą/pewnym siebie mężczyzną? To nic trudnego. Poniżej znajdziesz 12 ciekawych porad, które Ci w tym pomogą.

Poznaj siebie - swoje zalety i wady
Pierwsza i bardzo ważna porada to lepsze poznanie samego siebie, swoisty rachunek sumienia, który pozwoli nam poznać swoje zalety i wady. Wypisz na kartce swoje mocne i słabe strony, poproś o pomoc bliskich i przyjaciół, bardzo możliwe, że podpowiedzą Ci cechy, na które byś nie wpadła/wpadł! Czasami warto dowiedzieć się także czegoś o sobie od innych ludzi, poznamy ich zdanie na nasz temat, co może być bardzo istotne z punktu widzenia naszej samooceny. Mając taki opis samego siebie możesz znaleźć sfery, w których jesteś dobra/y i te, nad którymi należy jeszcze popracować.

Pokochaj siebie (swoje wady również!)
Skoro już wiesz, jakie masz zalety to pamiętaj, że to Twoje zasoby, rzeczy, z których możesz być dumna/y i jakie powinny stanowić fundament Twojej pewności siebie. Staraj się zaakceptować, a następnie pokochać samego siebie ze swoimi zaletami i wadami. To także one, te negatywne strony, sprawiają, że jesteś wyjątkowym człowiekiem. Jak powiedział kanadyjski pisarz Brian Tracy: "Czynnikiem umacniającym poczucie pewności siebie jest akceptowanie siebie jako wartościowej osoby".

Uwierz w siebie i swoje możliwości
Kolejna porada dotyczy uwierzenia w siebie i swoje możliwości. Jak powiedział kiedyś Marek Aureliusz: "Zajrzyj w siebie! W twoim wnętrzu jest źródło, które nigdy nie wyschnie, jeśli potrafisz je odszukać". Uwierz w to, że możesz dokonać wielkich rzeczy lub przyjemniej zrobić to, co sobie zaplanowałaś/eś. Przekonuj sama/sam siebie, że jesteś w stanie tego dokonać i spraw, że uruchomi się mechanizm samospełniającego się proroctwa, a Twoje słowa staną się rzeczywistością!

Nie bądź perfekcjonistą
Idziemy o krok dalej: wiesz już, jakie masz zalety i wady, znasz siebie o wiele lepiej, pora więc porzucić perfekcjonizm i nieco obniżyć wymagania wobec siebie. Spójrz na siebie łaskawszym okiem, nie spoczywaj na laurach, nie trać ambicji, ale… odpuść czasami. Nie musisz być zawsze najpiękniejsza, najlepszy, najszybsza, najzdolniejszy. Czasami ktoś musi zająć drugie i kolejne miejsca, aby jutro znów być na podium.

Uporaj się z kompleksami
Każdy z nas ma jakieś kompleksy i ma nie w tym nic złego pod warunkiem, że nie wpływają one negatywnie na naszą pewność siebie i nie hamują naszej aktywności. Jeśli w Twoim przypadku tak jest, pora uporać się z kompleksami, aby nie stały na drodze do wzmocnienia samooceny i pewności siebie. Wypisz na kartce swoje kompleksy, np. niezgrabne nogi, wada wymowy, nieśmiałość. Postaraj się opracować plan walki z nimi, zanotuj, co możesz zrobić samodzielnie, np. odpowiednio się ubrać, aby ukryć mankamenty sylwetki, a kiedy potrzebować będziesz pomocy innych, np. konsultacji u logopedy czy psychologa. Nie wstydź się prosić o pomoc, korzystanie ze wsparcia jest wskazane, a okazane przez innych dobro możesz oddać, pomagając innym!

Próbuj nowych rzeczy
Jeśli planujesz wzmocnić swoją pewność siebie, warto zacząć próbować nowych rzeczy, odważyć się na to, co nowe, zacząć ryzykować. Jeśli Ci się uda: na pewno Twoja samoocena poszybuje w górę. Jak powiedział Henry Ford: "Patrząc zawsze przed siebie, myśląc o tym, jak zrobić jeszcze więcej, osiągniesz stan umysłu, w którym nie ma rzeczy niemożliwych". Zgodnie z jego słowami warto odważyć się i pomyśleć, co możemy jeszcze zrobić, a wyda się nam, że tak naprawdę… wszystko jest możliwe. Motywować może nas również aforyzm, którego autorem jest Muhammad Ali: "Ten, kto nie jest wystarczająco odważny by podjąć ryzyko, niczego w życiu nie osiągnie".

Wyjdź ze strefy komfortu
Zgodnie z tym, co powiedziano wcześniej, w procesie wzmacniania swojej pewności siebie należy wychodzić powoli ze swojej strefy komfortu, a dokładniej: rozszerzać ją. Czym jest strefa komfortu? To granica wokół nas, w której czujemy się bezpiecznie. To zbiór wszystkiego tego, co znamy, co jest nam bliskie, to nasze doświadczenia, wspomnienia, kompetencje i umiejętności. Co zatem znajduje się poza strefa komfortu? Wszystko to, co nowe i nieznane, dla wielu osób kojarzące się z lękiem i ryzykiem ale i nierzadko tam właśnie są nasze marzenia. W celu poprawy swojej pewności siebie zaleca się stopniowe wychodzenie z niej. Co daje nam opuszczanie strefy komfortu? Przede wszytym pomaga się rozwijać, pobudza nasza kreatywność, stymuluje zmysły oraz pozwala na doskonalenie wielu umiejętności. Tak naprawdę poprzez wszystkie te działania nasza strefa komfortu nieustannie się poszerza. Warto uwierzyć, że to, co na razie znajduje się poza strefą komfortu już niedługo może się w niej znaleźć. Jak powiedział Gandhi: "Różnica między tym, co robimy, a co jesteśmy w stanie zrobić, wystarczyłaby, bo rozwiązać większość problemów tego świata".

Znajdź coś, co daje Ci radość
Kolejna prosta, ale jakże przydatna porada: w procesie wzmacniania samooceny znajdź coś, co sprawia Ci radość. Wykonywanie tej czynności zawsze poprawi Ci humor i wpłynie pozytywnie na samoocenę. Może być to Twoja pasja, np. uprawiania sportu, gotowanie czy malowanie, ale tez każda inna czynność, jaka sprawia Ci frajdę, np. słuchanie muzyki. Wracaj do niej ilekroć jest Ci źle i wspominaj nastrój, jaki Ci ona daje.

Otaczaj się pozytywnymi ludźmi
Jeśli chcesz być człowiekiem pewnym siebie, powinnaś/powinieneś być również osobą pozytywną, otwartą, życzliwie nastawioną do innych ludzi. Taka postawa sprzyja aktywności, co z kolei przekłada się na samoocenę. Staraj się otaczać pozytywnymi ludźmi z optymistycznym nastawieniem do świata, którzy będą Cię akceptować mimo wad i zachęcać do działania. Powiększaj grono znajomych o ludzi z pasją, ciekawych, intrygujących, aktywnych, nawet nieco szalonych. Niech ich energia życiowa Ci się udzieli i zmotywuje do pracy nad sobą.

Naucz się przyjmować krytykę
Kolejna ważna kwestia to nauczenie się przyjmowania krytyki, czyli negatywnych słów o nas samych. Każdego z nas kiedyś spotkała uwaga krytyczna i na pewno jeszcze nieraz spotka. Nie oznacza to niczego złego, dobrze skonstruowana uwaga krytyczna może być nie tyle ujmą, co nauką, dobrą lekcją i cenną informacją, która pomoże nam stać się lepszymi. Jak przyjmować krytyczne uwagi?

 • Nie bierz ich bardzo do siebie, zwłaszcza jeśli są źle skonstruowane, generalizują i sprawiają, że czujesz się bardzo źle. Bywa, że ludzie nie umieją przekazywać krytyki, ponoszą ich emocje i ich słowa odnoszą się do naszego charakteru, wyglądu, a nie jednego, konkretnego zachowania, które zostało skrytykowane.
 • Zastanów się nad słowami krytyki - stań niejako z boku i zastanów się, czy druga osoba nie ma racji. Bądź swoim kolejnym krytykiem i spójrz na siebie z dystansem. Pamiętaj, że każdy - Ty również! - ma prawo popełniać błędy!
 • Wyciągnij lekcję z otrzymania krytycznej uwagi, zastanów się, co możesz zrobić, aby w przyszłości uniknąć błędów i osiągnąć sukces.

Ciesz się z drobnych sukcesów i bierz lekcje z porażek
W procesie pracy nad pewnością siebie warto wprowadzić naukę cieszenia się z sukcesów, nawet tych najdrobniejszych, które pozytywnie wpływają na samoocenę. Coś Ci się udało? To świetnie, ciesz się z tego i zapragnij więcej. Takie myślenie rozbudza ambicję ale i bardzo dobrze wpływa na postrzeganie siebie. Dodatkowo, powinniśmy nauczyć się czerpać przyjemność z… porażek. Warto uczynić je cenną lekcją, co sprawi, że będą dla nas nie synonimem niepowodzenia i osobistego kryzysu, a doświadczenia, które przyda się nam w przyszłości.

Realizuj swoje plany i marzenia
I na koniec piękna porada dla każdego z nas: masz marzenia i plany, więc nie bój się dążyć do ich realizacji. Zrealizowanie nawet części swojego marzenia znacznie poprawi nam nastrój oraz wpłynie pozytywnie na pewność siebie. To od nas zależy ile marzeń uda się nam w życiu zrealizować, to nasza aktywność oraz motywacja są najważniejsze na drodze do spełniania swoich celów. Jak powiedział Walt Disney: "Wszystkie nasze marzenia mogą stać się rzeczywistością - jeśli mamy odwagę je realizować".

Korzystaj z powyższych rad każdego dnia. Wracaj do nich i na nowo przypominaj sobie, jak pracować nad pewnością siebie. Przyda Ci się ona praktycznie w każdej dziedzinie życia: ułatwi znalezienie partnera żywego, dobrej pracy, pozwoli rozmawiać z innymi ludźmi ale i da możliwość zobaczenia w sobie kogoś wyjątkowego: osoby nieidealnej, ale wartościowej i jedynej w swoim rodzaju.

Komentarze