INTP (osobowość typu Logik) - cechy, zalety, wady, zawody, znani Logicy

INTP - LogikINTP to jeden z 16 typów osobowości w modelu MBTI, stworzonym na podstawie testu Myers-Briggs, wzorowanego na koncepcji psychologa Carla Junga. INTP jest typem określanym mianem Logika, to typ introwertywny, skoncentrowany na swoich przemyśleniach. Logicy to marzyciele, uwielbiają filozofować i wymyślać różne rzeczy. Logików jest niewielu, to zaledwie 3% populacji. Ich cieszy jednak to, że nie są przeciętni, wyróżniają się bowiem kreatywnością oraz innowacyjnymi pomysłami.

INTP - Osobowość typu Logik

Osobowość typu Logik cechuje ludzi światłych, inteligentnych, skoncentrowanych na przemyśleniach, wnioskowaniu i analizowaniu rzeczywistości. Logicy uwielbiają refleksje, udowadnianie tez oraz stawianie sobie coraz to ambitniejszych wyzwań, ten typ osobowości w skrócie określany jest jako INTP (ang. introverted intuition thinking perceiving - introwertyk intuicyjny myśliciel obserwator). Logicy są myślicielami i bacznymi obserwatorami rzeczywistości, zwykle posiadają ogromną wiedzę, a ich intelekt może sprawić, że staną się geniuszami w swojej dziedzinie.

Cechy Logika

Logik do wszystkiego podchodzi w sposób analityczny, analizuje, wyciąga wnioski, snuje przypuszczenia. Dużo myśli, zadaje pytania. Jacy jeszcze są Logicy? Osoby INTP przede wszystkim:

 • są kreatywne, uwielbiają tworzyć nowe rzeczy;
 • są błyskotliwe, inteligentne, potrafią znakomicie łączyć fakty;
 • posiadają wysokie zdolności poznawcze, są inteligentne i błyskotliwe;
 • entuzjastycznie nastawiają się do wszystkiego, co nowe i ciekawe;
 • dążą do zrozumienia zasad, które rządzą światem;
 • chcą, aby świat był lepszym miejscem;
 • bywają ekscentryczni;
 • myślą i działają według schematów ale nie obawiają się innowacyjności;
 • nie są zainteresowani udowadnianiem komuś swojej wartości;
 • wolą swoje towarzystwo niż bycie wśród innych;
 • mają niewielkie grono znajomych, wobec których są szczerzy i lojalni;
 • interesują się konkretnymi dziedzinami, zwykle są to dziedziny ścisłe.

Logika cechuje również:

 • oryginalność, tworzenia innowacyjnych pomysłów;
 • dociekliwość i wytrwałość w dążeniu do celu;
 • doskonała intuicja, której nie obawiają się słuchać.

Logik (osobowość INTP) jawi się więc, jako osoba o analitycznym umyśle, dociekliwa i pragnąca wiedzieć więcej i więcej. Logik stale się nad czymś zastanawia, przez co mogą cierpieć jego kontakty społeczne. Może być także chwilami mało pewny siebie, powinien więc pracować nad samooceną.

Logik w rodzinie i relacjach partnerskich

Jak Logik funkcjonuje w rodzinie i w pracy? Rodzic-Logik zachęca swoje dzieci do działania, do kreatywności, do wymyślania ciekawych zabaw, sam również często tworzy je dla nich. Logik-Partner stale chce ulepszać związek, robi wiele, aby ukochanej osobie żyło się lepiej. Czasem jednak może być to nazbyt męczące.

INTP - zalety i wady Logika

INTP w życiu zawodowym

A co z karierą Logika? Gdzie taki analityczny umysł może znaleźć zatrudnienie i jaka praca pozwoli mu osiągnąć uczucie życiowego spełnienia? Osoba INTP będzie na pewno doskonałym matematykiem, fizykiem czy chemikiem. Z powodzeniem może zostać naukowcem i specjalizować się w wybranej przez siebie dziedzinie, np. jako pracownik naukowy. Powinien rozważyć również bycie informatykiem, programista, analitykiem czy inżynierem. Jego analityczny umysł i zdolność kojarzenia faktów sprawiają, że może znaleźć zatrudnienie w sądownictwie (jako sędzia, adwokat, prokurator), zostać policjantem, detektywem czy dziennikarzem. Taka praca pozwoli mu wykorzystywać swoją intuicję oraz działać codziennie inaczej, ciekawie i różnorodnie.

Czy i Ty jesteś Logikiem? - Test

Uważasz, że Logik to Twój typ osobowości? Odpowiedz na pytania i przekonaj się.

 1. Lubię się zastanawiać nad wieloma rzeczami;
 2. Do wielu spraw podchodzę w sposób analityczny;
 3. Interesują się bardzo konkretną dziedziną wiedzy;
 4. Jestem osobą dociekliwą i ciekawą świata;
 5. Umiem kojarzyć fakty i uwielbiam rozwiązywać zagadki logiczne;
 6. Mało mnie interesują codzienne czynności, wolę zajmować się czymś ciekawszym;
 7. Czasem boję się, że popełnię błąd, który wszystko przekreśli;
 8. Wolę swoje towarzystwo niż bycie wśród innych;
 9. Chcę, abyś świat był lepszym miejscem do życia;
 10. Uważam się za osobę oryginalną, miewam ciekawe, innowacyjne pomysły.

Większość odpowiedzi twierdzących? W takim razie zapewne Logik to właśnie Twój typ osobowości.

*Test został stworzony na potrzeby artykułu, ma charakter poglądowy, może jedynie sugerować pewne kwestie, nie zastąpi badania osobowości przeprowadzonego przez psychologa.

Bycie Logikiem - zalety i wady

Jakie zalety i wady ma osoba o typie osobowości INTP?

INTP - cechy Logika

Do zalet Logika należą na pewno:

 • analityczny umysł i umiejętność wnioskowania - Logicy są mistrzami wnioskowania, doskonale kojarzą fakty i wyciągają z nich wnioski, potrafią łączyć ze sobą to, co pozornie nie ma ze sobą związku;
 • ogromna ciekawość świata - osoby o typie osobowości INTP są bardzo ciekawe świata, wszystko je interesuje. Można to zauważyć już w dzieciństwie, mali Logicy wszystko muszą wiedzieć, wszystko jest dla nich ciekawe, chcą wszędzie wejść, wszystko zobaczyć, zrozumieć, poznać. Logicy zwykle mają wiele pasji, ale są dziedziny, w których czują się najlepiej;
 • chęć ulepszenia świata, czynienie dobrych zmian - Logik ma poczucie misji, pragnie, aby świat był lepszym miejscem, chce dobrych zmian i do nich dąży. Warto wiedzieć, że wiele odkryć, które zmieniły świat to właśnie odkrycia Logików;
 • oryginalność i wierność sobie - Logicy są osobami oryginalnymi, jawią się jako zamyśleni filozofowie albo szaleni naukowcy. Stale nad czymś pracują, coś wymyślają, testują, robią coś innowacyjnego. Osoby INTP są jednak wierne sobie i cenią swoją odmienność.

Z kolei do wad osób INTP zaliczyć można:

 • brak zainteresowania praktycznymi i rutynowymi czynnościami - Logicy, choć analityczni i skoncentrowani na nauce oraz poznaniu świata, nie są zbytnio zainteresowani codziennością. Rutynowe czynności są dla nich nudne, wolą zjeść coś gotowego niż poświęcać czas na gotowanie, wolą włączyć samojezdny odkurzacz i poświęcić się rozmyślaniom niż sprzątać mieszkanie;
 • niski poziom empatii i trudności w relacjach z innymi - Logicy nie należą do osób szczególnie empatycznych, mają trudności z rozumieniem emocji swoich oraz innych. To ludzie skoncentrowani na świecie i prawach, jakie nim rządzą, rzadko kierują się w życiu emocjami, skupiają się raczej na teoriach i faktach;
 • obawa przed popełnieniem błędu - osoby INTP są bardzo skrupulatne i skoncentrowane, dbają o to, aby wszystko to, co robią, robić dobrze. Bardzo bronią się przed popełnieniem błędu, czasami aż nadto, co powstrzymuje ich przed działaniem i podejmowaniem nowych wyzwań;
 • tendencja do bycia outsiderem - Logicy są introwertykami, wolą przebywać w samotności lub w mniejszym gronie, unikają dużych skupisk, imprez. Mogą mieć tendencję do samotnictwa, do bycia "outsiderem".

Znani Logicy

Wielu Logików to osoby znane, należą do nich między innymi:

 • Isaac Newton (uczony, fizyk, astronom);
 • Albert Einstein (fizyk, laureat Nagrody Nobla);
 • Bill Gates (informatyk, właściciel koncernu Microsoft);
 • Kristen Steward (aktorka).

Komentarze